Randevu: (0212) 219 84 84 / (0530) 326 06 96
       

Bağırsak Düğümlenmesi   

Video'yu izlemek için tıklayınız. Foruma gitmek için tıklayınız.
İlgili Videolar
İNCE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) ne sıklıkta olur?
Cerrahi kliniklerine acil başvuruların % 20’si ince bağırsak tıkanıkları nedeniyle olur. Genel nüfusta ince bağırsak tıkanıklığı oranı % 4 olarak bildirilmektedir. Ivarsson ve ark. 1997 yılında İsveç’te gerçekleştirdikleri çalışmalarında, ince bağırsak tıkanıklığı olgularının tedavisinin 13 milyon $ civarında, İsveç ekonomisine yıllık yükü olduğunu belirlemişlerdir. Ray ve ark. çalışmasında, her yıl 100.000 nüfusta 117 kişinin bağırsak yapışıklığı nedeni ile hastaneye yatırıldığı ve 1.3 milyar $ civarında ABD ekonomisine yükü olduğunu belirlemişlerdir.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) neden olur?

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) hangi ameliyatlardan sonra olur?
En sık olarak bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) oluşturan ameliyatlar apandisit, kalın bağırsak ameliyatları (kolorektal cerrahi), jinekolojik ameliyatlar, mide ve onikiparmak bağırsağı ameliyatlarıdır. Alt karın bölgesi ameliyatlarının üst karın bölgesi ameliyatlarına oranla daha fazla bağırsak düğümlenmesine (tıkanıklığı) neden olduğu bilinmektedir.

İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) kaç türü vardır?
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) kısmi veya tam, yada basit veya boğulmuş olabilir. Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) vakalarının % 40’ında boğulma söz konusudur ve bağırsak yapışıklığı veya bağırsağın mezenter adı verilen bağırsağın yağlı dokusu etrafında dönmesi sonucunda gelişir.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır?
Bağırsak tıkanıklığı olan bölümün üst kısmındaki bağırsakta genişleme olur ve bu bölümde sindirim sistemi salgıları ve yutulan hava birikir. Bu bağırsak genişlemesi daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar. Bunun sonucunda hem tıkanıklığın üzerinde ve hem de altında bağırsak hareketleri artar ve hasta sık ve yumuşak bir şekilde dışkılama yapar ve gaz çıkartır. Üst seviyelerdeki, bağırsak tıkanıklarında kusma gerçekleşir, bu durum bağırsağı sıkıştırarak bağırsaktaki şişliği (ödem) daha da arttırır.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse ne olur?
Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse, bağırsağın beslenme bozukluğu, sonuçta kangrenine (nekroz veya çürüme) ve ardından da bağırsak delinmesine ve peritonit adı verilen yaygın karın zarı iltihabına neden olmaktadır. Bu tablo acilen tedavi edilmediği takdirde ölümcül seyreder. İlk 36 saatte ameliyat yapılırsa ölüm oranı % 8’e düşer ve 36 saatten sonra girişim yapılan vakalarda ölüm oranı ise % 25’e çıkar.

İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) başlıca belirtileri nelerdir?
- Karın ağrısı: kramp şeklinde ve şiddetli olur.
- Bulantı
- Kusma
- İshal (başlangıç aşamasında görülür)
- Kabızlık
- Dönemsel ishal
- Karında ele gelen kitle
- Karın şişkinliği
- Dışkıda kan
- Ateş
- Nabız yüksekliği

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) hangi hastalıklarla karışır?
- Düşük tehdidi
- Apandisit
- Safra yolu iltihabı (kolanjit)
- Safra kesesi iltihabı (kolesistit)
- Kabızlık
- Divertiküler bağırsak hastalığı
- Endometriozis
- Sindirim sisteminde yer alan yabancı cisimler
- İltihabi bağırsak hastalığı
- Mezenter damar tıkanması
- Kalın bağırsak tıkanıklığı
- Pankreatit
- Yumurtalık dönmesi (torsiyon)
- İdrar yolu iltihabı

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) tanısında hangi yöntemler kullanılır?
- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda seviyelenmelerin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 50 ve yerini göstermedeki başarısı % 95 civarındadır. Yabancı cisimleri de ayırt etmeye yarar.
- Enteroklizis: ince bağırsakların baryum adı verilen madde verilmesi sonrasında röntgenin alınmasıdır.
- Bilgisayarlı tomografi (BT) ile enteroklizis: BT enteroklizis günümüzde giderek klasik enteroklizis’in yerini almaktadır. BT enteroklizis’in ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 90 ve yerini göstermedeki başarısı % 100 civarındadır.
- Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): ağır hasta durumdaki kişileri MRG cihazına sokmak kolay değildir ve bu nedenle bilgisayarlı tomografi (BT) kadar pratik değildir.
- Ultrasonografi: ince bağırsak tıkanıklığında ultrasonografi ucuz bir tanı yöntemi olup, tanıda % 90’a yakın değeri vardır.
- Kapsül endoskopisi: Kapsül endoskopisi (mini-robot veya mini-kamera), 1x3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. Kapsül endoskopisi, ince bağırsağın kısmi tıkanıklıklarında kullanılabilecek bir yöntemdir, tam tıkanıklıklarında ise kullanılması sakıncalıdır.
- Tanısal laparoskopi: klasik laparoskopi veya tek delikten laparoskopi şeklinde uygulanabilir.
- Enteroklizis: ince bağırsakların baryum adı verilen madde verilmesi sonrasında röntgenin alınmasıdır.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) nasıl tedavi edilir?
- Öncelikle burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle ince bağırsakta birikmiş olan sıvılar  dışarıya alınır. Bu sonda ortalama 3 gün yerinde bırakılır. Bu tedavi ile başarı oranı % 65-80 civarındadır, yanıt alınamaması durumunda ameliyat planlanır.
- Daha sonra serum takılarak hastanın sıvı ve tuz açığı kapatılmaya çalışılır.
- Yapışıklık gibi uygun vakalarda laparoskopik cerrahinin rolü büyüktür. Genel eğilim üç veya daha fazla sayıda açık karın ameliyatı (laparotomi) geçirmiş hastalarda laparoskopik cerrahi yerine açık ameliyatın tercih edilmesidir. Aynı şekilde, radyolojik görüntüleme sonucunda ince bağırsak çapının 4 cm’i aşması durumunda laparoskopi yerine açık ameliyat (laparotomi) tercih edilir.
- Habis tümörlerde ideal tedavi uygun şartlar oluşturulduktan sonra tümörlü bölümün çıkartılmasıdır.
- İltihabi bağırsak hastalığında yüksek dozda kortizon ve serum verilir. Bu tedaviye yanıt alınamaması durumunda cerrahi girişim düşünülebilir.
- Boğulmuş fıtık durumunda, fıtık kendiliğinden karın içine giderse hasta gözlenir ve uygun koşullar oluştuğunda hasta fıtık ameliyatına alınır, ancak şartlar buna olanak vermezse acilen fıtık boğulması nedeniyle ameliyata alınır.

İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) komplikasyonları nelerdir?
- Bağırsak delinmesi
- Kan zehirlenmesi (sepsis)
- Karıniçi apse
- Yara ayrışması
- Ölüm

KALIN BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) neden olur?
Tıkanıklık en sık olarak kalın bağırsağın sağ bölümünde yer alır.

  • Bağırsak kanseri: % 60
  • Bağırsak divertiküliti: % 20
  • Kalın bağırsak dönmesi (volvulus): % 5
  • İntususepsiyon: % 1-5, kalın bağırsağın bir ‘’sucuk gibi’’ iç içe geçmesidir ve % 70’e yakın oranda bağırsak kanseri nedeni ile olur.
  • Yalancı kalın bağırsak tıkanıklığı: ‘’psödo-obstrüksiyon’’ veya ‘’Ogilvie sendromu’’ adları ile de anılır. Özellikle, büyük ameliyatlardan sonra veya yatalak hastalarda görülen bir sorundur.

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır?
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) durumunda bağırsağın üst bölümünde genişleme olur. Bu bağırsak genişlemesi, bağırsakta şişmeye (ödem) yol açar, daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar.

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse ne olur?
Kalın bağırsak düğümlenmesi durumunda % 3-15 oranında bağırsak delinmesi, % 35 oranında bağırsakta beslenme bozukluğu ve % 15 oranında ölüm riski vardır.
 
Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) belirtileri nelerdir?
- Karın ağrısı (sıklıkla kramp şeklinde)
- Bulantı
- Kusma
- Dışkının çapında incelme
- Bağırsak delinmesi: en sık kör bağırsak (çekum) delinmesi gözlenir.

Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) ayırıcı tanısında hangi hastalıklar yer alır?
- Yaşlıların karın ağrıları
- Kabızlık
- Divertiküler hastalık
- İnce bağırsak tıkanıklığı

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) tanısında hangi görüntüleme yöntemleri kullanılır?
- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda hava-sıvı seviyelenmelerinin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) kalın bağırsak tıkanıklığında tanı değeri ve yerini göstermedeki başarısı yüksektir.

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) nasıl tedavi edilir?
- Öncelikle hastanın yeterince sıvı alamamsı ve bağırsaktaki genişlemesi nedeniyle serum takılır.
- Kusma varsa burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle birikmiş olan sıvılar  dışarıya alınır.
- Antibiyotik verilir.
- Endoskopik tedavi: volvulus olgularında endoskopik dekompresyon veya perkütan çekostomi ile çözüm sağlanabilir. Aynı şekilde, makata yakın olan ve tıkanıklığa neden olan rektum kanserlerinde stent (şemsiye) yerleştirilerek tıkanıklık yaklaşık olarak % 90 başarı ile çözülebilir. Ancak, tabii ki bu durumda daha sonradan, tercihen laparoskopik veya robotik cerrahi bir girişim yaparak bu kanserli bölümü çıkartmak gerekir.
- Ameliyat: diğer yöntemler ile çözüm sağlanamayan olgularda ameliyat planlanır.

Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) komplikasyonları nelerdir?
- Bağırsak delinmesi
- Kan zehirlenmesi (sepsis)
- Karıniçi apse
- Ölüm Bağırsak düğümlenmesi durumunda hangi doktora başvurmak gerekir?
Bağırsak düğümlenmesi ile Genel Cerrahi Uzmanları ilgilenir. Ana uğraşı alanı bağırsak cerrahisi (kolorektal cerrahi, koloproktoloji) olan cerrahlara ise kolorektal cerrah adı verilir.

       
       
 

Anahtar Kelimeler: bağırsak tıkanıklığı, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak kanseri, barsak kanseri, kolon kanseri, kolon ca, rektum kanseri, rektum ca, iltihabi bağırsak hastalığı, iltihabi barsak hastalığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, kolitis ülseroza, bağırsak volvulusu, barsak volvulusu, barsak torsiyonu, bağırsak torsiyonu, apandisit, kolorektal cerrahi, koloproktoloji, kolorektal cerrah, mezenter, karın ağrısı, kabızlık, safra yolu iltihabı, kolanjit, safra kesesi iltihabı, kolesistit, bağırsak divertikülü, divertiküler hastalık, divertikülozis koli, kolon divertikülü, pankreatit, enteroklizis, kapsül endoskopisi, laparoskopik cerrahi, boğulmuş fıtık, bağırsakta ödem, barsakta ödem, dışkı çapında incelme, bağırsak delinmesi, barsak delinmesi, genel cerrahi, kolorektal cerrahi, koloproktoloji, kolorektal cerrah, koloproktolog
 
Kaynaklar
1. Yorimitsu N, Hiraoka A, Utsunomiya H, et al. Colonic intussusception caused by anisakiasis: a case report and review of the literature. Intern Med 2013; 52 (2): 223-226.
2. Suthiwartnarueput W, Kiatipunsodsai S, Kwankua A, et al. Lymphangioma of the small bowel mesentery: a case report and review of the literature. World J Gastroenterol 2012; 18 (43): 6328-6332.
3. Akbulut S. Intussusception due to inflammatory fibroid polyp: a case report and comprehensive literature review. World J Gastroenterol 2012; 18 (40): 5745-5752.
4. Fingerhut A, Veyrie N. Complicated diverticular disease: the changing paradigm for treatment. Rev Col Bras Cir 2012; 39 (4): 322-327.
5. Imoto A, Murano M, Hara A, et al. Adult intussusception caused by Yersinia enterocolitica enterocolitis. Intern Med 2012; 51 (18): 2545-2549.
6. Bove A, Bellini M, Battaglia E, et al. Consensus statement AIGO/SICCR diagnosis and treatment of chronic constipation and obstructed defecation (part II: treatment). World J Gastroenterol 2012; 18 (36): 4994-5013.
7. Perathoner A, Kogler P, Denecke C, et al. Enterolithiasis-associated ileus in Crohn's disease. World J Gastroenterol 2012; 18 (42): 6160-6163.
8. Cai X, Song X, Cai X. Strangulated intestinal obstruction secondary to a typical obturator hernia: a case report with literature review. Int J Med Sci 2012; 9 (3): 213-215.
9. Fukudo S, Kuwano H, Miwa H. Management and pathophysiology of functional gastrointestinal disorders. Digestion 2012; 85 (2): 85-89.
10. Akbulut S. Unusual cause of adult intussusception: diffuse large B-cell non-Hodgkin's lymphoma: a case report and review. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2012; 16 (14): 1938-1946.
11. Emmanuel R, Léa M, Claude P, et al. Ileocolic intussusception due to a cecal endometriosis: case report and review of literature. Diagn Pathol 2012; 7: 62. doi: 10.1186/1746-1596-7-62.
12. Arung W, Meurisse M, Detry O. Pathophysiology and prevention of postoperative peritoneal adhesions. World J Gastroenterol 2011; 17 (41): 4545-4553.
13. Soriano A, Davis MP. Malignant bowel obstruction: individualized treatment near the end of life. Cleve Clin J Med 2011; 78 (3): 197-206.
14. Motie MR, Asadi M. Large omental cyst: a case report and review of the literature. Acta Med Iran 2011; 49 (10): 690-693.
15. Jackson PG, Raiji MT. Evaluation and management of intestinal obstruction. Am Fam Physician 2011; 83 (2): 159-165.
16. Wouters MM, Boeckxstaens GE. Neuroimmune mechanisms in functional bowel disorders. Neth J Med 2011; 69 (2): 55-61.
17. Gupta A, Gupta S, Tandon A, et al. Gastrointestinal stromal tumor causing ileo-ileal intussusception in an adult patient a rare presentation with review of literature. Pan Afr Med J 2011; 8: 29. Epub 2011 Mar 20.
18. Manchanda SD, Prasad A, Sachdev N, et al. Multi detector computed tomography (MDCT) evaluation of small bowel obstruction: pictorial review. Trop Gastroenterol 2010; 31 (4): 249-259.
19. Ghaderi H, Jafarian A, Aminian A, et al. Clinical presentations, diagnosis and treatment of adult intussusception, a 20 years survey. Int J Surg 2010; 8 (4): 318-320.
20. Martin MJ, Steele SR. Twists and turns: a practical approach to volvulus and intussusception. Scand J Surg 2010; 99 (2): 93-102.
21. Beuran M, Ivanov I, Venter MD. Gallstone ileus--clinical and therapeutic aspects. J Med Life 2010; 3 (4): 365-371.
22. Martens T, Sas S. Enteroliths in Crohn’s disease: a case report. Acta Chir Belg 2010; 110: 552-554.
23. Sarraf-Yazdi S, Shapiro ML. Small bowel obstruction: the eternal dilemma of when to intervene. Scand J Surg 2010; 99 (2): 78-80.
24. Augestad KM, Delaney CP. Postoperative ileus: impact of pharmacological treatment, laparoscopic surgery and enhanced recovery pathways. World J Gastroenterol 2010; 16 (17): 2067-2074.
25. Johnson MD, Walsh RM. Current therapies to shorten postoperative ileus. Cleve Clin J Med 2009; 76 (11): 641-648.
26. Wang N, Cui XY, Liu Y, et al. Adult intussusception: a retrospective review of 41 cases. World J Gastroenterol 2009; 15 (26): 3303-3308.
27. Story SK, Chamberlain RS. A comprehensive review of evidence-based strategies to prevent and treat postoperative ileus. Dig Surg 2009; 26 (4): 265-275.
28. Durai R. Colonic pseudo-obstruction. Singapore Med J 2009; 50 (3): 237-244.
29. Marinis A, Yiallourou A, Samanides L, et al. Intussusception of the bowel in adults: a review. World J Gastroenterol 2009; 15 (4): 407-411.
30. De Ceglie A, Bilardi C, Blanchi S, et al. Acute small bowel obstruction caused by endometriosis: a case report and review of the literature. World J Gastroenterol 2008; 14 (21): 3430-3434.
31. Trompetas V. Emergency management of malignant acute left-sided colonic obstruction. Ann R Coll Surg Engl 2008; 90 (3): 181-186.
32. Chand M, Bradford L, Nash GF. Intussusception in colorectal cancer. Clin Colorectal Cancer 2008; 7: 204-205.
33. Wang LT, Wu CC, Yu JC, et al. Clinical entity and treatment strategies for adult intussusceptions: 20 years’ experience. Dis Colon Rectum 2007; 50: 1941-1949.
34. Beattie GC, Peters RT, Guy S, et al. Computed tomography in the assessment of suspected large bowel obstruction. ANZ J Surg 2007; 77: 160-165.
35. Tilney HS, Lovegrove RE, Purkayastha S, et al. Comparison of colonic stenting and open surgery for malignant large bowel obstruction. Surg Endosc 2007; 21: 225-233.
36. Zubaidi A, Al-Saif F, Silverman R. Adult intussusception: a retrospective review. Dis Colon Rectum 2006; 49: 1546-1551.
37. Goh BK, Quah HM, Chow PK, et al. Predictive factors of malignancy in adults with intussusception. World J Surg 2006; 30: 1300-1304.
38. Ng KC, Law WL, Lee YM, et al. Self-expanding metallic stent as a bridge to surgery versus emergency resection for obstructing left-sided colorectal cancer: a case-matched study. J Gastrointest Surg 2006; 10: 798-803.
39. Singh H, Latosinsky S, Spiegel BM, et al. The cost-effectiveness of colonic stenting as a bridge to curative surgery in patients with acute left-sided malignant colonic obstruction: a Canadian perspective. Can J Gastroenterol 2006; 20: 779-785.
40. Erkan N, Haciyanli M, Yildirim M, et al. Intussusception in adults: an unusual and challenging condition for surgeons. Int J Colorectal Dis 2005; 20: 452-456.
41. Biondo S, Pares D, Frago R, et al. Large bowel obstruction: predictive factors for postoperative mortality. Dis Colon Rectum 2004; 47: 1889-1897.
42. Targownik LE, Spiegel BM, Sack J, et al. Colonic stent vs. emergency surgery for management of acute left-sided malignant colonic obstruction: a decision analysis. Gastrointest Endosc 2004; 60: 865-874.
43. Meyer F, Marusch F, Coch A, et al. The German Study Group ‘Colorectal Carcinoma (Primary Tumor)’ Emergency operation in carcinomas of the left colon: value of Hartmann's procedure. Tech Coloproctol 2004; 8: S 226-229.
44. De Salvo GL, Gava C, Lise M, et al. Curative surgery for obstruction from primary left colorectal carcinoma: Primary or staged resection? Cochrane Database Syst Rev 2004; 2 CD002101.
45. Saida Y, Sumiyama Y, Nagao J, et al. Long-term prognosis of preoperative ‘bridge to surgery’ expandable metallic stent insertion for obstructive colorectal cancer: comparison with emergency operation. Dis Colon Rectum 2003; 46 (Suppl): S44-49.
46. Gayer G, Zissin R, Apter S, et al. Pictorial review: adult intussusception-- a CT diagnosis. Br J Radiol 2002; 75: 185-190.
47. Furukawa A, Yamasaki M, Furuichi K, et al. Helical CT in the diagnosis of small bowel obstruction. Radiographics 2001; 21: 341-355.
48. Caoili EM, Paulson EK. CT of small-bowel obstruction: another perspective using multiplanar reformations. AJR Am J Roentgenol 2000; 174: 993-998.
49. Osman HS, Rashid HI, Sathananthan N, et al. The cost effectiveness of self- expanding metal stents in the management of malignant left-sided large bowel obstruction. Colorectal Dis 2000; 2: 233-237.
50. Ray NF, Denton WG, Thamer M, et al. Abdominal adhesiolysis: inpatient care and expenditures in the United States in 1994. J Am Coll Surg. 1998; 186: 1- 9.
51. Ivarsson ML, Holmdahl L, Franzén G, et al. Cost of bowel obstruction resulting from adhesions. Eur J Surg 1997; 163: 679-684.
52. www.genelcerrah.com
53. www.tavilogluproktoloji.com
54. www.fascrs.org
55. www.cancer.org
56. www.oncologychannel.com
57. www.medicinenet.com
58. www.mayoclinic.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Foruma gitmek için tıklayınız. Geri

Uzmanlık Alanları:
Genel Cerrahi
Kolorektal Cerrahi
Laparoskopik Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Robotik Cerrahi
Endoskopi
Meme Hastalıkları