Bağırsak Düğümlenmesi

İNCE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) ne sıklıkta olur?
Cerrahi kliniklerine acil başvuruların % 20’si ince bağırsak tıkanıkları nedeniyle olur. Genel nüfusta ince bağırsak tıkanıklığı oranı % 4 olarak bildirilmektedir. Ivarsson ve ark. 1997 yılında İsveç’te gerçekleştirdikleri çalışmalarında, ince bağırsak tıkanıklığı olgularının tedavisinin 13 milyon $ civarında, İsveç ekonomisine yıllık yükü olduğunu belirlemişlerdir. Ray ve ark. çalışmasında, her yıl 100.000 nüfusta 117 kişinin bağırsak yapışıklığı nedeni ile hastaneye yatırıldığı ve 1.3 milyar $ civarında ABD ekonomisine yükü olduğunu belirlemişlerdir.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) neden olur?

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) hangi ameliyatlardan sonra olur?
En sık olarak bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) oluşturan ameliyatlar apandisit, kalın bağırsak ameliyatları (kolorektal cerrahi), jinekolojik ameliyatlar, mide ve onikiparmak bağırsağı ameliyatlarıdır. Alt karın bölgesi ameliyatlarının üst karın bölgesi ameliyatlarına oranla daha fazla bağırsak düğümlenmesine (tıkanıklığı) neden olduğu bilinmektedir.

İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) kaç türü vardır?
İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) kısmi veya tam, yada basit veya boğulmuş olabilir. Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) vakalarının % 40’ında boğulma söz konusudur ve bağırsak yapışıklığı veya bağırsağın mezenter adı verilen bağırsağın yağlı dokusu etrafında dönmesi sonucunda gelişir.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır?
Bağırsak tıkanıklığı olan bölümün üst kısmındaki bağırsakta genişleme olur ve bu bölümde sindirim sistemi salgıları ve yutulan hava birikir. Bu bağırsak genişlemesi daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar. Bunun sonucunda hem tıkanıklığın üzerinde ve hem de altında bağırsak hareketleri artar ve hasta sık ve yumuşak bir şekilde dışkılama yapar ve gaz çıkartır. Üst seviyelerdeki, bağırsak tıkanıklarında kusma gerçekleşir, bu durum bağırsağı sıkıştırarak bağırsaktaki şişliği (ödem) daha da arttırır.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse ne olur?
Bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse, bağırsağın beslenme bozukluğu, sonuçta kangrenine (nekroz veya çürüme) ve ardından da bağırsak delinmesine ve peritonit adı verilen yaygın karın zarı iltihabına neden olmaktadır. Bu tablo acilen tedavi edilmediği takdirde ölümcül seyreder. İlk 36 saatte ameliyat yapılırsa ölüm oranı % 8’e düşer ve 36 saatten sonra girişim yapılan vakalarda ölüm oranı ise % 25’e çıkar.

İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) başlıca belirtileri nelerdir?
- Karın ağrısı: kramp şeklinde ve şiddetli olur.
- Bulantı
- Kusma
- İshal (başlangıç aşamasında görülür)
- Kabızlık
- Dönemsel ishal
- Karında ele gelen kitle
- Karın şişkinliği
- Dışkıda kan
- Ateş
- Nabız yüksekliği

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) hangi hastalıklarla karışır?
- Düşük tehdidi
- Apandisit
- Safra yolu iltihabı (kolanjit)
- Safra kesesi iltihabı (kolesistit)
- Kabızlık
- Divertiküler bağırsak hastalığı
- Endometriozis
- Sindirim sisteminde yer alan yabancı cisimler
- İltihabi bağırsak hastalığı
- Mezenter damar tıkanması
- Kalın bağırsak tıkanıklığı
- Pankreatit
- Yumurtalık dönmesi (torsiyon)
- İdrar yolu iltihabı

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) tanısında hangi yöntemler kullanılır?
- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda seviyelenmelerin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 50 ve yerini göstermedeki başarısı % 95 civarındadır. Yabancı cisimleri de ayırt etmeye yarar.
- Enteroklizis: ince bağırsakların baryum adı verilen madde verilmesi sonrasında röntgenin alınmasıdır.
- Bilgisayarlı tomografi (BT) ile enteroklizis: BT enteroklizis günümüzde giderek klasik enteroklizis’in yerini almaktadır. BT enteroklizis’in ince bağırsak tıkanıklığında tanı değeri % 90 ve yerini göstermedeki başarısı % 100 civarındadır.
- Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): ağır hasta durumdaki kişileri MRG cihazına sokmak kolay değildir ve bu nedenle bilgisayarlı tomografi (BT) kadar pratik değildir.
- Ultrasonografi: ince bağırsak tıkanıklığında ultrasonografi ucuz bir tanı yöntemi olup, tanıda % 90’a yakın değeri vardır.
- Kapsül endoskopisi: Kapsül endoskopisi (mini-robot veya mini-kamera), 1x3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. Kapsül endoskopisi, ince bağırsağın kısmi tıkanıklıklarında kullanılabilecek bir yöntemdir, tam tıkanıklıklarında ise kullanılması sakıncalıdır.
- Tanısal laparoskopi: klasik laparoskopi veya tek delikten laparoskopi şeklinde uygulanabilir.
- Enteroklizis: ince bağırsakların baryum adı verilen madde verilmesi sonrasında röntgenin alınmasıdır.

İnce bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) nasıl tedavi edilir?
- Öncelikle burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle ince bağırsakta birikmiş olan sıvılar  dışarıya alınır. Bu sonda ortalama 3 gün yerinde bırakılır. Bu tedavi ile başarı oranı % 65-80 civarındadır, yanıt alınamaması durumunda ameliyat planlanır.
- Daha sonra serum takılarak hastanın sıvı ve tuz açığı kapatılmaya çalışılır.
- Yapışıklık gibi uygun vakalarda laparoskopik cerrahinin rolü büyüktür. Genel eğilim üç veya daha fazla sayıda açık karın ameliyatı (laparotomi) geçirmiş hastalarda laparoskopik cerrahi yerine açık ameliyatın tercih edilmesidir. Aynı şekilde, radyolojik görüntüleme sonucunda ince bağırsak çapının 4 cm’i aşması durumunda laparoskopi yerine açık ameliyat (laparotomi) tercih edilir.
- Habis tümörlerde ideal tedavi uygun şartlar oluşturulduktan sonra tümörlü bölümün çıkartılmasıdır.
- İltihabi bağırsak hastalığında yüksek dozda kortizon ve serum verilir. Bu tedaviye yanıt alınamaması durumunda cerrahi girişim düşünülebilir.
- Boğulmuş fıtık durumunda, fıtık kendiliğinden karın içine giderse hasta gözlenir ve uygun koşullar oluştuğunda hasta fıtık ameliyatına alınır, ancak şartlar buna olanak vermezse acilen fıtık boğulması nedeniyle ameliyata alınır.

İnce bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) komplikasyonları nelerdir?
- Bağırsak delinmesi
- Kan zehirlenmesi (sepsis)
- Karıniçi apse
- Yara ayrışması
- Ölüm

KALIN BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) neden olur?
Tıkanıklık en sık olarak kalın bağırsağın sağ bölümünde yer alır.

  • Bağırsak kanseri: % 60
  • Bağırsak divertiküliti: % 20
  • Kalın bağırsak dönmesi (volvulus): % 5
  • İntususepsiyon: % 1-5, kalın bağırsağın bir ‘’sucuk gibi’’ iç içe geçmesidir ve % 70’e yakın oranda bağırsak kanseri nedeni ile olur.
  • Yalancı kalın bağırsak tıkanıklığı: ‘’psödo-obstrüksiyon’’ veya ‘’Ogilvie sendromu’’ adları ile de anılır. Özellikle, büyük ameliyatlardan sonra veya yatalak hastalarda görülen bir sorundur.

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) bağırsakta ne gibi değişiklikler yaratır?
Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) durumunda bağırsağın üst bölümünde genişleme olur. Bu bağırsak genişlemesi, bağırsakta şişmeye (ödem) yol açar, daha fazla salgı yapılmasını uyarır ve biriken sıvılar giderek artar.

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) uygun şekilde tedavi edilmezse ne olur?
Kalın bağırsak düğümlenmesi durumunda % 3-15 oranında bağırsak delinmesi, % 35 oranında bağırsakta beslenme bozukluğu ve % 15 oranında ölüm riski vardır.
 
Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) belirtileri nelerdir?
- Karın ağrısı (sıklıkla kramp şeklinde)
- Bulantı
- Kusma
- Dışkının çapında incelme
- Bağırsak delinmesi: en sık kör bağırsak (çekum) delinmesi gözlenir.

Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) ayırıcı tanısında hangi hastalıklar yer alır?
- Yaşlıların karın ağrıları
- Kabızlık
- Divertiküler hastalık
- İnce bağırsak tıkanıklığı

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) tanısında hangi görüntüleme yöntemleri kullanılır?
- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda hava-sıvı seviyelenmelerinin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) kalın bağırsak tıkanıklığında tanı değeri ve yerini göstermedeki başarısı yüksektir.

Kalın bağırsak düğümlenmesi (tıkanıklığı) nasıl tedavi edilir?
- Öncelikle hastanın yeterince sıvı alamamsı ve bağırsaktaki genişlemesi nedeniyle serum takılır.
- Kusma varsa burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle birikmiş olan sıvılar  dışarıya alınır.
- Antibiyotik verilir.
- Endoskopik tedavi: volvulus olgularında endoskopik dekompresyon veya perkütan çekostomi ile çözüm sağlanabilir. Aynı şekilde, makata yakın olan ve tıkanıklığa neden olan rektum kanserlerinde stent (şemsiye) yerleştirilerek tıkanıklık yaklaşık olarak % 90 başarı ile çözülebilir. Ancak, tabii ki bu durumda daha sonradan, tercihen laparoskopik veya robotik cerrahi bir girişim yaparak bu kanserli bölümü çıkartmak gerekir.
- Ameliyat: diğer yöntemler ile çözüm sağlanamayan olgularda ameliyat planlanır.

Kalın bağırsak düğümlenmesinin (tıkanıklığı) komplikasyonları nelerdir?
- Bağırsak delinmesi
- Kan zehirlenmesi (sepsis)
- Karıniçi apse
- Ölüm Bağırsak düğümlenmesi durumunda hangi doktora başvurmak gerekir?
Bağırsak düğümlenmesi ile Genel Cerrahi Uzmanları ilgilenir. Ana uğraşı alanı bağırsak cerrahisi (kolorektal cerrahi, koloproktoloji) olan cerrahlara ise kolorektal cerrah adı verilir.

       
       
 

Anahtar Kelimeler: bağırsak tıkanıklığı, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak kanseri, barsak kanseri, kolon kanseri, kolon ca, rektum kanseri, rektum ca, iltihabi bağırsak hastalığı, iltihabi barsak hastalığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, kolitis ülseroza, bağırsak volvulusu, barsak volvulusu, barsak torsiyonu, bağırsak torsiyonu, apandisit, kolorektal cerrahi, koloproktoloji, kolorektal cerrah, mezenter, karın ağrısı, kabızlık, safra yolu iltihabı, kolanjit, safra kesesi iltihabı, kolesistit, bağırsak divertikülü, divertiküler hastalık, divertikülozis koli, kolon divertikülü, pankreatit, enteroklizis, kapsül endoskopisi, laparoskopik cerrahi, boğulmuş fıtık, bağırsakta ödem, barsakta ödem, dışkı çapında incelme, bağırsak delinmesi, barsak delinmesi, genel cerrahi, kolorektal cerrahi, koloproktoloji, kolorektal cerrah, koloproktolog
 
Kaynaklar
1. Tabibian N, Swehli E, Boyd A, et al. Abdominal adhesions: A practical review of an often overlooked entity. Ann Med Surg (Lond) 2017; 15: 9-13.
2. Stommel MW, Ten Broek RP, Strik C, et al. Multicenter observational study of adhesion formation after open-and laparoscopic surgery for colorectal cancer. Ann Surg 2017 Feb 15. doi: 10.1097/SLA.0000000000002175.
3. Fujita M, Nakano Y, Yagita M. Successful treatment of prokinetic-resistant intestinal pseudo-obstruction and pneumatosis cystoides intestinalis in systemic sclerosis with metronidazole. Rheumatol Int 2017 Feb 17. doi: 10.1007/s00296-017-3668-7.
4. Naguib N, Matar M, Aslam S, et al. On table lavage in laparoscopic management of closed loop large bowel obstruction - Video Vignette. Colorectal Dis 2017 Feb 9. doi: 10.1111/codi.13623.
5. Bell CM, Dart BW 4th. Abdominal cocoon-an unusual case of bowel obstruction. Am Surg 2016; 82 (11): 308-309.
6. Arung W, Meurisse M, Detry O. Pathophysiology and prevention of postoperative peritoneal adhesions. World J Gastroenterol 2011; 17 (41): 4545-4553.
7. Jackson PG, Raiji MT. Evaluation and management of intestinal obstruction. Am Fam Physician 2011; 83 (2): 159-165.
8. Ghaderi H, Jafarian A, Aminian A, et al. Clinical presentations, diagnosis and treatment of adult intussusception, a 20 years survey. Int J Surg 2010; 8 (4): 318-320.
9. Sarraf-Yazdi S, Shapiro ML. Small bowel obstruction: the eternal dilemma of when to intervene. Scand J Surg 2010; 99 (2): 78-80.
10. Augestad KM, Delaney CP. Postoperative ileus: impact of pharmacological treatment, laparoscopic surgery and enhanced recovery pathways. World J Gastroenterol 2010; 16 (17): 2067-2074.
11. Johnson MD, Walsh RM. Current therapies to shorten postoperative ileus. Cleve Clin J Med 2009; 76 (11): 641-648.
12. Wang N, Cui XY, Liu Y, et al. Adult intussusception: a retrospective review of 41 cases. World J Gastroenterol 2009; 15 (26): 3303-3308.
13. Story SK, Chamberlain RS. A comprehensive review of evidence-based strategies to prevent and treat postoperative ileus. Dig Surg 2009; 26 (4): 265-275.
14. Durai R. Colonic pseudo-obstruction. Singapore Med J 2009; 50 (3): 237-244.
15. Trompetas V. Emergency management of malignant acute left-sided colonic obstruction. Ann R Coll Surg Engl 2008; 90 (3): 181-186.
16. Chand M, Bradford L, Nash GF. Intussusception in colorectal cancer. Clin Colorectal Cancer 2008; 7: 204-205.
17. Wang LT, Wu CC, Yu JC, et al. Clinical entity and treatment strategies for adult intussusceptions: 20 years’ experience. Dis Colon Rectum 2007; 50: 1941-1949.
18. Beattie GC, Peters RT, Guy S, et al. Computed tomography in the assessment of suspected large bowel obstruction. ANZ J Surg 2007; 77: 160-165.
19. Tilney HS, Lovegrove RE, Purkayastha S, et al. Comparison of colonic stenting and open surgery for malignant large bowel obstruction. Surg Endosc 2007; 21: 225-233.
20. Singh H, Latosinsky S, Spiegel BM, et al. The cost-effectiveness of colonic stenting as a bridge to curative surgery in patients with acute left-sided malignant colonic obstruction: a Canadian perspective. Can J Gastroenterol 2006; 20: 779-785.
21. Biondo S, Pares D, Frago R, et al. Large bowel obstruction: predictive factors for postoperative mortality. Dis Colon Rectum 2004; 47: 1889-1897.
22. Meyer F, Marusch F, Coch A, et al. The German Study Group ‘Colorectal Carcinoma (Primary Tumor)’ Emergency operation in carcinomas of the left colon: value of Hartmann's procedure. Tech Coloproctol 2004; 8: S 226-229.
23. De Salvo GL, Gava C, Lise M, et al. Curative surgery for obstruction from primary left colorectal carcinoma: Primary or staged resection? Cochrane Database Syst Rev 2004; 2 CD002101.
24. Furukawa A, Yamasaki M, Furuichi K, et al. Helical CT in the diagnosis of small bowel obstruction. Radiographics 2001; 21: 341-355.
25. Caoili EM, Paulson EK. CT of small-bowel obstruction: another perspective using multiplanar reformations. AJR Am J Roentgenol 2000; 174: 993-998.
26. Ray NF, Denton WG, Thamer M, et al. Abdominal adhesiolysis: inpatient care and expenditures in the United States in 1994. J Am Coll Surg. 1998; 186: 1- 9.
27. Ivarsson ML, Holmdahl L, Franzén G, et al. Cost of bowel obstruction resulting from adhesions. Eur J Surg 1997; 163: 679-684.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 12.06.2017

Üye Girişi
Taviloğlu Forum Sorularınızı Yanıtlayalım Kolorektal Cerrahi, Proktoloji, Kolonoskopi