Kapsül Endoskopisi

Kapsül endoskopisi nedir?
 • Kapsül endoskopisi (mini robot veya mini kamera), 1x3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün 8-12 saatlik açlık sonrasında yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir.
 • Kapsül endoskopisi, tüm sindirim sistemini kat etmesine karşın, başlıca gastroskopi ve kolonoskopi ile değerlendirilme olanağı olmayan ince bağırsağı incelemek amacı ile yapılan bir tetkiktir.
 • Bu kapsülün içindeki mikroçip’in elde ettiği dijital görüntüler, hastanın beline takılan (telsiz gibi) bir kayıt cihazına aktarılarak bilgisayarda detaylı bir şekilde incelenir.
 • Standart kapsüller saniyede iki görüntü alır ve gelişmiş kapsüller ise saniyede 18 görüntüye kadar ve 8 saatlik bir sürede 50,000 civarında 8 kat büyütme ile görüntü alabilmektedir.
 • Kapsülün 1450 görüş açısı olup, 0.1 mm’ye çapa dek cisimleri ve 20 mm derinliğe dek dokuyu tanıyabilmektedir. Yeni nesil kapsüllerde görüş açısı, 1540 ve 1720 olarak sunulmaktadır.
Kapsül endoskopisi için ne tür bir hazırlık gerekir?
Kapsül endoskopisi tetkikinden bir gün önce, elementer diyet, müshil ilaçları, sodyum fosfat, polietilen glikol (PEG), mannitol vb. maddeler ile bağırsak hazırlığı yapılması gerekir.

Kapsül endoskopisi öncesinde alınabilecek ilaçlar (doktorunuzun önerdiği seçeneklerden sadece birisi uygulanmalıdır)

1. seçenek: Sennosid + Kalsiyum üç şişe olarak içilir ve hekim önerisine göre gereğinde sodyum fosfat lavman: sabah işlem öncesinde bir veya iki adet sabah makattan sıkılır.

2. seçenek: Monobazik sodyum fosfat (45 ml): üç şişe tarife göre içilecek ve ve hekim önerisine göre gereğinde EK OLARAK sodyum fosfat lavman: bir adet akşam ve tam berrak boşalma olmazsa bir adet sabah makattan sıkılır.

3. seçenek: Polietilen glikol toz: 4 Lt oda ısısındaki su içine konularak içilir.

Bağırsak hazırlığı YÖNTEMİ – BİR GÜNLÜK Örneğin kapsül endoskopisi tetkikinin PAZARTESİ günü sabah saatlerinde yapılacağını varsayarsak:

 • Tetkikten bir gün önceden itibaren (örneğe göre PAZAR günü) posa bırakmayan, tanesiz ve sulu gıdaların alınmasında fayda vardır. Kesinlikle HİÇBİR TANELİ GIDA ALINMAYACAKTIR. Çorbalar dahil olmak üzere tüm gıdalar SIVI ve TANESİZ OLMALIDIR. Haşlama et suyu, tavuk suyu ( sadece suyu!), Çay, neskafe, komposto suyu (tanesiz), Posasız meyve suları, ıhlamur gibi berrak sıvı gıdalar olmalıdır.
 • İlaç kapsül endoskopisi tetkikinden bir gün önce (örneğe göre Pazar günü) ilk iki şişe saat 15 gibi ve üçüncü şişe saat 18 gibi içilmelidir. Bu şekilde ikinci ilacın bitiminden 2-4 saat içinde ishal şeklinde dışkılama sonlanmış olur ve hastanın dışkılama işlemi en geç saat 22 gibi bitmiş olur.
 • Hamile ve lohusaların bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorlarından izin almaları gerekir.
 • İlacın herhangi bir meyve suyu (ELMA SUYU gibi ) ile birlikte alınması sizin açınızdan rahatlık sağlayacaktır, ancak vişne suyu veya nar suyu gibi kırmızı renkli içecekleri, tetkik sırasında kan görüntüsü verebileceklerinden, tercih edilmemelidir.
 • Bu ilacın sizin sık miktarda büyük tuvaletinizi yapmanıza yol açacak bir müshil olduğunu unutmayınız. İlacın alımı sırasında bol miktarda sıvı ve vücut tuzlarını kaybedeceğinizden bu hazırlık sırasında özellikle su ve sulu tanesiz gıdaları normalden çok daha fazla miktarlarda yani en az 4 Litre gibi TANESİZ sıvı (günde 20 bardaktan fazla olacak şekilde) almanızda yarar vardır. Tetkikin yetersiz olmasında en önemli etken sıklıkla yetersiz sıvı alımıdır, bu nedenle tetkikinizden verim alınmasını istiyorsanız bu konuya çok dikkat etmenizde yarar vardır.
 • Bağırsak temizliği hastada bitkinlik yaratacağı için dışkılamanın bitimini takiben uykuya geçmek yararlı olacaktır.
Bağırsak hazırlığının kalitesi nasıl değerlendirilir?
Amerikan Gastroenteroloji Derneği’nin kriterlerine göre bağırsak hazırlığı dört evrede değerlendirilir.

Evre Bağırsak temizlik düzeyi
I Bağırsağın tamamında geçişi engelleyecek düzeyde katı dışkı artıklarının olması
II Kolonoskopi tetkiki sırasında ileri düzeyde yıkama yapmayı gerektirecek düzeyde katı ve sıvı dışkı artıklarının olması
III Kolonoskopi tetkiki sırasında hafif düzeyde yıkama yapmayı gerektirecek düzeyde sıvı dışkı artıklarının olması
IV Yıkama yapmayı gerektirecek hiç dışkı artığının olmaması

Kapsül endoskopisi nasıl gerçekleştirilir?
 • Hasta aç karnına uygulama yapılacak laboratuvara / muayenehaneye gider ve kameranın kayıt cihazı hastanın kemerine tutturulur. Hasta bir bardak su ile özel kapsülü yutar.
 • Kapsülü yuttuktan 2 saat sonra su içilmesine ve 4 saat sonra ise çorba gibi hafif sulu gıdaya izin verilir.
 • Hasta bu arada günlük yaşantısına devam eder ve 8 saat sonra tekrar aynı laboratuvara veya muayenehaneye gider ve beline takılı olan kayıt cihazını teslim eder.
 • Kapsül 48 ± 52 dakikada mideyi terk etmekte ve 276 ± 79 dakikada ince bağırsaktan, kalın bağırsağın ilk kısmına (çekum) geçmektedir.
 • Hasta kapsülü ortalama 24 saat sonra bağırsak hareketleri ile dışkılamayı takiben dışarı atar.
Kapsül endoskopisi dışında hangi tetkikler ile ince bağırsak incelenebilir?
 • Enteroklizis: kireç gibi bir ilaç (baryum) verilerek ince bağırsakların röntgeninin alınmasıdır. Endoskopi gibi net görüntüler elde edebilmek mümkün değildir. Aynı uygulama, bilgisayarlı tomografi (BT enteroklizis) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG enteroklizis) ile de gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerle, ince bağırsak duvarlarında kalınlaşma ve lenf bezi büyümeleri gözlenir.
 • Enteroskopi: ince bağırsağın uzun bir endoskopi aleti ile incelenmesi işlemidir. İnceleme çok uzun süreler aldığı ve anestezi gerektirdiği için pek tercih edilmemektedir. Başarılı olma oranı % 11-66 arasında bildirilmektedir.
Kapsül endoskopisi sonrasında artık klasik endoskopi tarihe mi karışıyor?
Kapsül endoskopisi (mini robot veya mini kamera), 1x3 cm ebadında (11 mm x 26 mm) ve 4 gram ağırlığında ve içinde bir mikroçip veya mini-kamera olan bir kapsülün 8-12 saatlik açlık sonrasında yutulması ve bu cihazın sindirim sisteminde seyahat ederek görüntüler alması ve sonunda hastanın bu kapsülü dışkısı ile çıkartması işlemidir. Kapsül endoskopisi, tüm sindirim sistemini kat etmesine karşın, başlıca gastroskopi ve kolonoskopi ile değerlendirilme olanağı olmayan 6-8 metre uzunluğundaki ince bağırsağı incelemek amacı ile yapılan bir tetkik olup; başlıca, nedeni bulunamayan kansızlık, açıklanamayan karın ağrısı ve açıklanamayan kronik ishal gibi yakınmaların araştırılmasında kullanılır. Kapsül endoskopisini mide ve kalın bağırsağın değerlendirilmesinde kullanılan, gastroskopi ve kolonoskopi tetkiklerine bir rakip veya alternatif olarak kabul etmek doğru olmaz. ABD’de ortalama olarak yılda 10 milyon kişiye sindirim sistemi endoskopisi yapıldığı bildirilmektedir. Kapsül endoskopisi; yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsağı inceleme olanağı sağlar, ancak kapsül endoskopisinin ana amacı ince bağırsağı incelemektir. Özellikle, kolonoskopi işleminden çekinen bazı hastalar için geliştirilen sanal kolonoskopi tetkiki de bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile kalın bağırsağı incelemeye yarar. Ancak, sanal kolonoskopi ve kapsül endoskopisi tetkikleri sadece tanı koymakta yararlı iken, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağını (duodenum) incelemeye yarayan gastroskopi ve kalın bağırsağı incelemeye yarayan kolonoskopi ile tanı koyma dışında, şüpheli yapılardan parça alınarak kesin tanı konulması (biyopsi), midede bakteri (Helikobakter) tespiti, kanamaların iğne, bantlama veya yakma yolu ile durdurulması, darlıkların şemsiye (stentleme) yöntemi ile açılması, tümöre yol açabilen poliplerin alınması vb. tedavi edici çeşitli olanağı mevcuttur. Kapsül endoskopisi ile hastalıklara göre doğru tanı koyma oranları ilgili linkte açıklanmıştır.
Özetle, kapsül endoskopisini ‘’asrın buluşu’’ veya gastroskopi ile kolonoskopi tetkiklerini devre dışı bırakan bir yöntem olarak düşünmemek gerekir. Bu tetkiklerin her birinin kullanım alanlarının farklı olduğunu bilmekte yarar vardır. Midenin incelenmesi için gastroskopi, kalın bağırsağın incelenmesi için kolonoskopi ve ince bağırsağın incelenmesi için ise kapsül endoskopisi ve enteroklizis halen altın standart olarak yer almaktadır.

Kapsül endoskopisi hangi nedenlerle yapılır?
Genel nedenler
 • Nedeni bulunamayan kansızlık (demir eksikliği anemisi): sağlıklı kişilere oranla Hemoglobin değerinin 2 gramdan daha fazla oranda düşük olması
 • Açıklanamayan karın ağrısı
 • Açıklanamayan kronik ishal
İnce bağırsak
 • İnce bağırsak kaynaklı gizli kanamalar: sindirim sistemi kanamalarının % 5’ini, kapsül endoskopisi girişimlerinin % 66’sını oluşturur. Tanı değeri % 60-90 düzeyindedir ve diğer yöntemlere göre çok yüksek olup, enteroskopi ile eşdeğerdir. Bu tür durumda doğru tanının konulması önemlidir, zira gizli kanaması olan hastaların % 35-50’sinde bir yıl içinde kanamanın tekrarladığı bilinmektedir.
 • Crohn hastalığı gibi ince bağırsağı tutan iltihabi bağırsak hastalıklarının tanısı ve alevlenmelerini belirlemek (tanı değeri % 95-100): Crohn hastalığının olguların % 75’inde ince bağırsak tutulumu olduğu ve olguların 1/3’ünde ise sadece ince bağırsak tutulumu olduğu bilinmektedir. Tüm kapsül endoskopisi girişimlerinin % 10’u Crohn hastalığı nedeni ile gerçekleştirilir.
 • Bilgisayarlı tomografi tetkikinde ince bağırsakta düzensizlik belirlenmesi
 • Çölyak hastalığı tanısı ve yanıtsız Çölyak hastalığının değerlendirilmesi (tanı değeri % 77)
 • İnce bağırsak tümörlerinin tanısı (tüm girişimlerin % 7’si)
 • İnce bağırsak naklinin takibi
Kalın bağırsak
Yemek borusu
 • Yemek borusu (özofagus) varislerinin tanısı (tanı değeri % 80-100)
 • Reflü hastalığı
 • Barrett özofagusu
Kapsül endoskopisi hangi hastalara uygulanmamalıdır?
 • Zeka geriliği veya bunaması olan hastalar: hasta ile uyum sorunu nedeni ile
 • 18 yaşın altındaki hastalar
 • 70 yaşın üzerindeki hastalar
 • Kalp pili olanlar
 • Gebeler
 • Sindirim sistemi ameliyatı geçirmiş olan hastalar
 • Bağırsak yapışıklığı olan hastalar
 • Bağırsak düğümlenmesi
 • Yemek borusu darlıkları, akalazya hastalığı, yutma güçlüğü, Zenker divertikülü
İnce bağırsak kanamaları hangi nedenlerle meydana gelir?
Kanama nedeni olarak bulunan yapılar (lezyon) başlıca üç grup içinde değerlendirilir.
  P0 lezyon: kanama riski olmayanlar
  P1 lezyon: kanama riski şüpheli olanlar
  P2 lezyon: kanama riski kuvvetli olanlar
Damarsal nedenler
  • Varis
  • Aorto-enterik fistül
  • Anevrizma

Tümörler

 • Adenom (tanı değeri % 75-80)
 • Adenokarsinom
 • Hamartom
 • Lipom
 • Polipozis (tanı değeri % 65-85)

Diğer nedenler

 • Crohn hastalığı
 • Çölyak hastalığı
 • İlaçlara bağlı ince bağırsakta hasar
 • Radyasyon enteriti (ışın tedavisi sonrası bağırsak iltihabı)
 • Meckel divertikülü
 • Divertikülozis
 • Endometriozis

Kapsül endoskopisine işlemine bağlı ne tür komplikasyonlar görülebilir?

  • Kapsül sindirim sisteminde darlık sorunu olan hastalarda % 10-30 oranında takılabilir. Bu tür bir durumda kapsülü endoskop yardımı ile ve nadiren de cerrahi yöntemle çıkartmak gerekebilir.
  • Bağırsakta darlık sorunu olan hastalar için ilk kapsül endoskopisi cihazını geliştiren firma, vücutta 40-80 saat içinde erime yeteneğine sahip bir kapsül geliştirmişlerdir.
  • Yutma güçlüğü olan hastalar için kapsülü otomatik olarak mide veya onikiparmak bağırsağına ileten mekanizmaya sahip bir kapsül geliştirilmiştir.
Kapsül endoskopisinde güncel araştırmalar ne amaçla yapılmaktadır?
Kapsül endoskopisi günümüzde sadece tanı koymak amacı ile kullanılmaktadır, ancak zaman içinde ultrason yapma, koterizasyon, biyopsi alma ve lazer uygulaması gibi uygulamaları yapabilmesi hedeflenmektedir.

         

Anahtar kelimeler: kapsül endoskopisi, mini robot, mini kamera, gastroskopi, kolonoskopi, mikroçip, ince bağırsak, PillCam, OMOM, Endocapsule, MiroCam, elementer diyet, müshil, sodyum fosfat, polietilen glikol, PEG, mannitol, bağırsak hazırlığı, Fleet enema, BT enema, X-M diet, Fleet fosfosoda, Golytely, çekum, enteroklizis, BT enteroklizis, MRG enteroklizis, enteroskopi, sanal kolonoskopi, kansızlık, demir eksikliği anemisi, karın ağrısı, kronik ishal, gizli bağırsak kanaması, gizli barsak kanaması, Crohn hastalığı, ince bağırsak tümörü, Çölyak hastalığı, iltihabi bağırsak hastalığı, ince bağırsak nakli, polipozis, bağırsak kanseri, yemek borusu varisi, özofagus varisi, reflü hastalığı, Barrett özofagusu, bağırsak yapışıklığı, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak fistülü, yemek borusu darlığı, akalazya hastalığı, yutma güçlüğü, Zenker divertikülü, P0 lezyon, P1 lezyon, P2 lezyon, anjioektazi, Dieulafoy lezyonu, telanjiektazi, fleboektazi, aorto-enterik fistül, anevrizma, adenom, adenokarsinom, hamartom, lipom, lenfoma, karsinoid tümör, nöroendokrin tümör, vaskülit, ülseratif jejuno-ileit, radyasyon enteriti, Meckel divertikülü, divertikülozis, endometriozis, bağırsakta darlık, barsakta darlık, Agile capsule, AdvanCE

Kaynaklar
 1. Egea Valenzuela J, Sánchez Martínez A, García Marín AV, et al. Influence of demographic and clinical features of the patient on transit times and impact the on the diagnostic yield of capsule endoscopy. Rev Esp Enferm Dig 2019 May 29; 111. doi: 10.17235/reed.2019.5971/2018.
 2. Ota Y, Yamada A, Kobayashi Y, et al. Diagnostic capability of colon capsule endoscopy for advanced colorectal cancer: a pilot study. Dig Endosc 2017 Mar 10. doi: 10.1111/den.12862.
 3. Wu S, Gao YJ, Ge ZZ. Optimal use of polyethylene glycol for preparation of small bowel video capsule endoscopy: a network meta-analysis. Curr Med Res Opin 2017 Mar 20:1-13. doi: 10.1080/03007995.2017.1308922.
 4. Girelli CM, Soncini M, Rondonotti E. Implications of small-bowel transit time in the detection rate of capsule endoscopy: A multivariable multicenter study of patients with obscure gastrointestinal bleeding. World J Gastroenterol 2017; 23 (4): 697-702.
 5. Triantafyllou K, Gkolfakis P, Dimitriadis GD. Abandon purgative bowel preparation before small-bowel capsule endoscopy? Not yet. Gastrointest Endosc 2017 Mar;85(3):684. doi: 10.1016/j.gie.2016.08.026.
 6. Juanmartiñena JF, Montes M, Fernández-Urién I. Signet ring cell carcinoma of the jejunum: an uncommon finding within the reach of capsule endoscopy. Rev Esp Enferm Dig 2017; 109 (2): 149-150.
 7. Van de Bruaene C, Hindryckx P, Snauwaert C, et al. The predictive value of negative capsule endoscopy for the indication of obscure gastrointestinal bleeding: no reassurance in the long term. Acta Gastroenterol Belg 2016; 79 (4): 405-413.
 8. Carter D, Eliakim R. PillCam colon capsule endoscopy (PCCE) in colonic diseases. Ann Transl Med 2016; 4 (16): 307. doi: 10.21037/atm.2016.08.28.
 9. Ponte A, Pinho R, Rodrigues A, et al. Review of small-bowel cleansing scales in capsule endoscopy: A panoply of choices. World J Gastrointest Endosc 2016; 8 (17): 600-609.
 10. Kopylov U, Carter D, Eliakim AR. Capsule endoscopy and deep enteroscopy in irritable bowel disease. Gastrointest Endosc Clin N Am 2016; 26 (4): 611-627.
 11. Han YM, Im JP. Colon capsule endoscopy: where are we and where are we going. Clin Endosc 2016 Sep 22. doi: 10.5946/ce.2016.095.
 12. Kopylov U, Nemeth A, Cebrian A, et al. Symptomatic retention of the patency capsule: a multicenter real life case series. Endosc Int Open 2016; 4 (9): E964-9. doi: 10.1055/s-0042-112588.
 13. Neumann H, Fry LC, Neurath MF. Review article on current applications and future concepts of capsule endoscopy. Digestion 2013; 87 (2): 91-99.
 14. Rey JF. The Future of Capsule Endoscopy. Keio J Med 2013 May 27. [Epub ahead of print]
 15. Song HJ, Moon JS, Do JH, et al, Korean Gut Image Study Group. Guidelines for Bowel Preparation before Video Capsule Endoscopy. Clin Endosc 2013; 46 (2): 147-154.
 16. Pongprasobchai S, Chitsaeng S, Tanwandee T, et al. Yield, etiologies and outcomes of capsule endoscopy in Thai patients with obscure gastrointestinal bleeding. World J Gastrointest Endosc. 2013; 5 (3): 122-127.
 17. Koh SJ, Im JP, Kim JW, et al. Long-term outcome in patients with obscure gastrointestinal bleeding after negative capsule endoscopy. World J Gastroenterol. 2013; 19 (10): 1632-1638.
 18. Shim KN, Moon JS, Chang DK, et al, Korean Gut Image Study Group. Guideline for capsule endoscopy: obscure gastrointestinal bleeding. Clin Endosc 2013; 46 (1): 45-53.
 19. Goel R, Hardman J, Gulati M, et al. Video capsule retention in inflammatory bowel disease: an unusual presentation and discussion of retrieval methods. Case Rep Gastrointest Med. 2013; 2013:607142. doi: 10.1155/2013/607142. Epub 2013 Mar 3.
 20. Urgesi R, Cianci R, Bizzotto A, et al. Evaluation of gastric and small bowel transit times in coeliac disease with the small bowel PillCam®: a single centre study in a non gluten-free diet adult italian population with coeliac disease. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2013; 17 (9): 1167-1173.
 21. Harris LA, Hansel SL, Rajan E, et al. Capsule Endoscopy in Patients with Implantable Electromedical Devices is Safe. Gastroenterol Res Pract. 2013;2013:959234. doi: 10.1155/2013/959234. Epub 2013 Apr 3.
 22. Bandorski D, Gehron J, Höltgen R. Interference between pacemakers/implantable cardioverter defibrillators and video capsule endoscopy. World J Gastrointest Endosc 2013; 5 (4): 201-202.
 23. Gutkin E, Shalomov A, Hussain SA, et al. Pillcam ESO(®) is more accurate than clinical scoring systems in risk stratifying emergency room patients with acute upper gastrointestinal bleeding. Therap Adv Gastroenterol 2013; 6 (3): 193-198.
 24. Park SC, Keum B, Seo YS, et al. Effect of bowel preparation with polyethylene glycol on quality of capsule endoscopy. Dig Dis Sci 2011;56: 1769-1775.
 25. Ladas SD, Triantafyllou K, Spada C, et al. European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE): recommendations (2009) on clinical use of video capsule endoscopy to investigate small-bowel, esophageal and colonic diseases. Endoscopy 2010; 42: 220-227.
 26. Rey JF, Repici A, Kuznetsov K, et al. Optimal preparation for small bowel examinations with video capsule endoscopy. Dig Liver Dis 2009; 41: 486-493.
 27. Li CY, Zhang BL, Chen CX, et al. OMOM capsule endoscopy in diagnosis of small bowel disease. J Zhejiang Univ Sci B 2008; 9 (11): 857-862.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 11.06.2019

 

Üye Girişi
Taviloğlu Forum Sorularınızı Yanıtlayalım Kolorektal Cerrahi, Proktoloji, Kolonoskopi