Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

irritabıl bağırsak sendromu mu yaşıyorum
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: irritabıl bağırsak sendromu mu yaşıyorum
irritabıl bağırsak sendromu mu yaşıyorum 14 Yıl, 3 Ay önce Karma: 0  
merhaba doktor bey, 27 yaşında evli ve henüz çocuk sahibi olmayan bir bayanım.
bir kaç yıldır sindirim bozukluğum ve buna bğlı olarak kabızlığım vardı. fakat yaklaşık 15 gündür ciddi bir şekilde gaz sıkıntım var. Kolonoskopi yaptırmaktan korkuyorum, durumum hakkında bir ön bilgi verebilirseniz çok sevinirim vede kapsül kolonoskopi uygulamanız varmı?yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
jeomad (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:irritabıl bağırsak sendromu mu yaşıyorum 14 Yıl, 3 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun. Bu belirttiğiniz bilgiler size irritabıl bağırsak sendromu tanısı koyabilmek için yeterli değil. Ancak, kanlı ishalin irrtabıl bağırsak hastalığı değil de iltihabi bağırsak hastalığını, divertiküler hastalığın, poliplerin vb. hastalıkların belirtisi olabilir. Öncelikle, kapsül kolonoskopisi diye bir tetkik yöntemi olmadığını belirtmek isterim. Kapsül endoskopisi, kolonoskopi ve gastroskopi ile ulaşılamayan ince bağırsak bölümündeki gizli kanamaları, tümörleri veya bunun gibi sorunları ortaya çıkartmak için yapılan bir araştırmadır. Kapsül endoskopisi kolonoskopiye alternatif bir yöntem değil ve ince bağırsağı incelemek için kullanılan bir araştırma yöntemidir. Kolonsokopiden çekinen kişiler için alternatif yöntem sanal kolonoskopidir. Sanal kolonoskopi bilgisayarlı tomografi cihazından yararlanarak X ışınları ile kalın bağırsağın üç boyutlu görüntülerinin elde edilmesidir. Aynı işlem MRI cihazı ile de yapılabilir. Burada amaçlanan kalın bağırsaktaki divertikül, polip veya kanserin belirlenmesidir. İşlemden bir gün önce müshil adını verdiğimiz ilaçların alınması ile bağırsak temizliği işlemi yapılır. Ayrıca, kalın bağırsağın son bölümü olan rektuma, lavman adı verilen bağırsak temizliği işlemi de uygulanır. Sanal kolonoskopi işleminin tamamı 10-15 dakika civarında sürer ve sakinleştirici bir ilaç vermeye gerek duyulmaz. Hasta sırtüstü olarak muayene masasına yatırılır, makattan içeriye ince bir tüp yerleştirilir ve görüntü kalitesini arttırmak için buradan içeriye hava verilir. Muayene masası tarayıcı alet içinde oynatılır ve böylece iki boyutlu görüntüler elde edilir, bu sırada hastanın nefesini tutması gerekir. Daha sonra bu görüntüler özel bir bilgisayar programından geçirilerek ekranda üç boyutlu görünür hale getirilir. Daha sonra aynı işlem hastayı yüzü koyun pozisyonda yatırarak tekrarlanır. Sanal kolonoskopi işleminin avantajları şunlardır: Endoskopi aleti kullanılmadığı için işlem daha konforludur. Sakinleştirici ilaç (sedasyon) kullanılmadığından hasta tetkik sonrasında günlük aktivitelerine devam edebilir. İlaçlı (baryumlu) kalın bağırsak filmine göre çok daha net görüntüler elde edilebilir. Endoskopi ile gerçekleştirilen standart kolonoskopi işleminde % 5-10 vakada kalın bağırsağın son noktası olan sağ bölümüne teknik olarak erişilemeyebilir, ancak sanal kolonoskopide bu noktaya ulaşılabilir. Endoskopi ile gerçekleştirilen standart kolonoskopi işlemine kıyasla çok daha kısa bir süre içinde gerçekleştirilir. Sanal kolonoskopi işleminin dezavantajları şunlardır: İşlem sırasında polip, tümör vb. olağan dışı bir bulgu belirlenirse hastaya standart kolonoskopi yapmak gerekir. Bilgisayarlı tomografi ile yapılırsa hasta radyasyon alır. Polip belirlenirse çıkartılamaz veya biopsi alınamaz ve yine standart kolonoskopi yapmak gerekir. Sanal kolonoskopide 2 ile 10 mm arasındaki çapta polipler rahatlıkla atlanabilir, ancak standart kolonoskopide bunlar çok rahatlıkla görünür. Bu nedenle standart kolonoskopi halen kalın bağırsak taramasında ‘altın standart’ olmaya devam etmektedir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1