Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Hemoroid (Basur) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım
Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım 14 Yıl, 9 Ay önce  
Sayın doktorum, ben 43 yaşında erkeğim ve size Libya’dan yazıyorum. Benim sorunum son bir aydan beri sert dışkılama ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım?
Misafir151 (Ziyaretçi)

Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım 14 Yıl, 9 Ay önce Karma: 7  
Geçmiş olsun. Sert dışkılama ve kabızlık birçok durumda olabilir, hemoroid veya basurunuz için muayene olmanızda yarar var, zira bu durum hemoroid (basur), makatta çatlak (anal fissür), rektal polip ve bağırsak tümörlerinde olabilir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın

Cvp:Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım 14 Yıl önce Karma: 0  
merhaba değerli hocam.ben 20 yaşındayım.bende hemoroid sorunu var.bağırsaklarım çalıştığı halde tualetimi yapamıyorum.doktora gittim bana krem ve fitil verdi.ama yine de pek bir olumlu gelişme olmadı.sizce ne yapmalıyım?ilaç kullanmaya devam mı etmeliyim?yoksa ameliyat mı olmalıyım?bir de bu süreçte nasıl beslenmeliyim?cevabınızı bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.saygılar...
zehra (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph

Cvp:Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım 14 Yıl önce Karma: 0  
hocam cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum:-)
zehra (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph

Cvp:Kabızlık ve hemoroidim var. Ne yapmalıyım 14 Yıl önce Karma: 7  
Bence sizi muayene eden doktora tekrar görünmenizde yarar var. Bu şekilde size ameliyat olun veya ilaca devam edin diyebilmek kesinlikle mümkün değil. Hemoroid veya basur en sık rastlanılan yakınmalardan birisidir. Hemoroid veya basur 30 yaşın üzerindeki nüfusun % 50’sinden fazlasında gelişir. Genellikle hastalar utanma duygusu nedeniyle hastalar doktora çok geç başvururlar. Günümüzdeki tedavi yöntemleri ile tedavi çok daha ağrısız ve kolay bir şekil almıştır. Hamilelik, sürekli kabızlık ve yanlış tuvalet alışkanlıkları nedeniyle 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülen hemoroid veya basur, makat (anüs ve rektum) bölgesindeki toplar damarlarının genişlemesi veya varisi olarak tarif edilir. Yer aldıkları bölgeye göre hemoroid veya basur iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Hemoroid veya basur oluşumunu kolaylaştıran faktörler: ileri yaş, kronik kabızlık, kronik ishal, gebelik, kalıtım, dışkılama sırasında aşırı ıkınma, fazla laksatif (dışkı yumuşatıcı) veya lavman kullanımı, tuvalette okuma alışkanlığı olması veya uzun süre harcamadır. Hemoroid hastalığının başlangıç döneminde sadece kanama yakınması varken, daha sonraki dönemlerde kanamaya dışkılama sırasında makatta oluşan şişlikler eşlik eder. Hemoroid ilerledikçe bu şişlikler artık içeriye girmez hale gelir. Birinci derece hemoroidlerde cerrahi tedavi önerilmez ve kabızlık giderilmeye çalışılır, sıcak suya oturma banyosu gibi çeşitli tedavilerle hastalığın ilerlemesinin durdurulması hedeflenir. İkinci derece hemoroidlerde de kanamalar görülür ancak makatın içinde şişlikler de oluşur. Üçüncü derece hemoroidler ıkınmayla dışarı çıkabilir ve kendiliğinden içeri girer. En son evreye gelmiş hemoroidler de ıkınmayla dışarı çıkar ancak kendiliğinden içeri girmesi çoğunlukla söz konusu değildir. Dışarıda bir 'meme' görünümünde kalırlar.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.barsakcerrahisi.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Son Düzenleme: 20/04/2010 23:56 tarafından DrTaviloglu.

EN ÜSTSayfa: 1