Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Perianal Fistül
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Apse ve Fistül hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Perianal Fistül
Perianal Fistül 13 Yıl, 3 Ay önce Karma: 0  
Merhaba hocam ben 2010 eylül de makatta ağrı şikayeti ile hastahaneye çıktım.Perianal Fistül hastask olduğum söylendi ve kesin ameliyat dediler.Bu konuda uzman ve deneyimli bir doktora ameliyat olmamı tavsiye ettiler. Ben de şu ada iş yoğunluğundan dolayı ameliyatı biraz geciktiriyorum . Daha sonra uygun zamanda size tedavi olmak istiyorum. Şimdi ben boş zamanlarımda futbol oynuyorum zararı varmı hocam.Hastalığın bendeki etkileri akıntı var bazen kanama oluyor birde yine bazen kaşıtı var.Teşekkür ediyorum .Sizinle Tekrar irtibata geçip bu hastalıktan kurtulmak.istiyorum
albatros (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 9
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Perianal Fistül 13 Yıl, 3 Ay önce Karma: 1  
Geçmiş olsun, makatta ağrı yakınması ile başvurduğunuz meslektaşımın size makat fistülü (anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül) tanısı koyduğu anlaşılıyor. İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının (kanalın) oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile makat fistülü (anal fistül, anorektal fistül, perianal fistül) denir. Nerede ise vakaların tümünde, geçmişte olan bir apse sonucunda oluşan makat fistülü, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır. 2,500 yıldan beri bilinmekte olan makat fistülü hastalığının tedavisi ameliyat sonrası nüks (% 2-10 oranında) veya tekrarlama oranlarının yüksek olması ve ameliyat sırasında dış makat kasının (eksternal anal sfinkter veya dışkı tutma kası) yaralanma olasılığıdır ki bu durum dışkı tutamama (% 0-20 oranında) ile sonuçlanır ve düzeltilebilmesi çok güç bir durumdur. Sizde ameliyatı geciktirdiğinizi ve uygun zamanda olmak istediğinizi belirtmişsiniz ve futbolun bu konuda olumsuz bir etkisi olup olmayacağını öğrenmek istemişsiniz. Öncelikle, futbol oynamanız ile makat fistülü arasında bir bağlantı olmadığını ifade edebilirim. Ancak, burada çok daha önemli bir noktaya dikkat çekmekte yarar var, sizde birçok hastamızda olduğu gibi büyük bir yanılgının içindesiniz. Makat fistüllerinin en sık olan türü intersfinkterik tiptir ve % 45-70’ini oluştururlar, bu fistüller dışkı tutma kasını (dış makat kası veya eksternal anal sfinkter) içine almadıklarından ameliyat sonrası dışkı kaçırma riski çok düşüktür. Ancak, zaman içinde komplike duruma geldiklerinde her iki makat kasını içine alan trans-sfinkterik fistül (% 25-30), yada leğen kemiğine doğru büyürler ve suprasfinkterik fistül (% 5-20) yada ekstra-sfinkterik fistül (% 1-5) şekline dönüşürler. Makat fistülleri basit şekilden zaman içince komplike duruma geldiklerinde gerek ameliyat sonrasında tekrarlama (nüks) ve gerekse de dışkı tutma kasında (dış makat kası veya eksternal anal sfinkter) zedelenme olasılığı artar. Bu nedenle, makat fistülü durumunda cerrrahi girişim önerildiğinde, ameliyatı ertelememekte yarar vardır. Siz zaten şu anda girişimi 4 ay ertelemiş durumdasınız. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi, danışmanlığını yaptığım www.hemoroiduzmani.com sitesinde bulabilirsiniz.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1