Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Makatta apse
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Apse ve Fistül hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Makatta apse
Makatta apse 13 Yıl, 2 Ay önce Karma: 0  
Merhaba Korhan ßey,

ßugün doktorum programını izledim.Ulaşmak istedim ama düşüremedim.ßenim şikayetim kabızlıkla başladı.1 sene öncesi makatta şiddetli ağrı oluyordu ve kanıyordu.Utanma ve sıkılma sebebiyle doktora gitmedim.ßağırsak düzenim bozuldu.Aynı anda hem kabız hemde isal oluyordum.ßu sebeble dahiliyeye gittim.Doktor bana boşaltım yapamadığım için olduğunu söyledi ve beni cerrahiye yolladı.Çatlak , hemeroid ve kas kasılmasından Cerrahi oldum.Doğal olarak ilk hafta kanamalarım oldu.10 gün olunca idrarımda yanma ve zorluk hissettim.Ürolojiye gittim.ßişey olmamasına rağmen şikayetim dinmedi.Cerrahiden 20 gün sonra şikayetlerim azaldı.1 ay olunca Şiddetli ağrı ile dokora gittim.Apse oluşmuş ve patlayarak makat içerisine boşaldı.10 günlük bir ilaç tedavisi gördüm.Akıntı devam ediyordu.İlacım bitti.Akıntı kesildi.3 gün sonra tekrar apse oluştuğunu hissettim.Tekrar doktora gittim.Doktorum bana şu anda birşey yapamayacağını baştan apsenin oluşması gerektiğini sonra cerrahi ile boşaltırız dedi.ßen cerrahi olmak istemediğimi söyledim.Kendisi boşalırsa istediği yere biz boşaltırsak istediğimiz yere boşaltırız dedi.ßu konuda endişeliyim.ßeni bilgilendirirseniz sevinirim.
Cerrahiden sonra tekrar oluşma ihtimali var mı ?
Şimdiden Teşekkür Ederim.
İyi günler..

(Cerrahi olalaı 2 ay oldu hala problemlerle uğraşıyorum.)
denizz (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Makatta apse 13 Yıl, 2 Ay önce Karma: 1  
Sizde muhtemelen makat apsesi sonrasında gelişen bir makat fistülü söz konusu olabilir. Makat apsesi (anorektal apse, anal apse, perianal apse): makat bölgesinde içinde iltihap dolu bir kesecik oluşmasıdır. Makat veya tıbbi deyimi ile anüs çevresinde ağrı, üşüme, titreme ve ateş şikayeti olan hastalarda makatta apse veya altta yatan makat fistülü hastalığı olabilir. Makatta apse makat bölgesindeki salgı bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması ile gelişir. Kalın barsak iltihapları, aşırı ishal gibi durumlar makatta apse gelişmesine neden olabilirler. Makat apsesi genellikle makatta şiddetli ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Bu şikayetler dışkılama alışkanlığı ile ilgili değildir ve ateş olabilir. Buna ek olarak, makat çevresinde kaşıntı, iltihabi akıntı şikayetleri ve halsizlik eşlik edebilir. Kendiliğinden veya cerrahi yöntemle apse boşaltılabilir ve böylece ağrı ve basınç hafifler. Makatta fistül (anorektal fistül, anal fistül, perianal fistül) gelişen hastalarda sıklıkla kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı şikayeti olup, bu hastalarda genellikle ateş, halsizlik ve ağrı olmaz. Bu şikayetlerin ortaya çıkması ise tekrar apse oluşumuna işaret eder. Makat apseleri her zaman fistüle dönüşmez. Makat fistülü makat apsesi vakalarının yaklaşık % 40-50’sinde gelişir ve eğer oluşacaksa engellemenin imkanı yoktur. Hangi apsenin fistülleşeceği konusunda bir tahminde mümkün değildir. Eğer makat yanından akıntı 2-3 ay kadar devam ederse perianal fistül tanısı konur. Nadiren fistül hastalığı çok uzun yıllar (yaklaşık 8-10 yıldan fazla) devam ederse devamlı fistül olan bölgede oluşan tahribat sonucu kanser gelişebilir. Bundan dolayı oluşan şikayetlerin önce bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Başkalarının kullandığı ilaçlar veya doktor kontrolü dışında, eczanelerden gelişi güzel temin edilen ilaçlar zaman kaybına neden olabilir. Makat fistülü tanısı sıklıkla Genel Cerrah muayenesi ile konulur. Öncelikle, komplike vakalarda, kolonoskopi tetkiki ile, Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarını dışlamak gerekir. Bundan sonra ise ilaçlı (kontrastlı) Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile veya endorektal ultrason (ERUS) ile fistül yolunun (trakt) seyri araştırılır. Endorektal ultrason (ERUS) bir endokopist tarafından endoskop’un ucuna takılmış olan mini bir ultrason cihazı (ERUS) ile veya bir Radyoloji Uzmanı tarafınan rektal prob adı verilen ultrason ucu ile makattan girilerek yapılabilir. Buradaki mantık fistülün seyri sırasında dışı tutma kası (eksternal anal sfinkter) veya leğen kemiğinin taban kasları ile ilişkisini anlamak ve ameliyat öncesindeki planlamayı detaylı yaparak ameliyata hazırlanmaktır.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1