Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

REKTUM KANSERİ
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makattan Kanama hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: REKTUM KANSERİ
REKTUM KANSERİ 10 Yıl, 12 Ay önce Karma: 0  
Babama 14.03.2013 tarihinde yapılan endoskopik biyopsi sonucu adenokarsinoma tanısı konuldu. Yapılan tahlil sonuçları aşağıdadır. Bir konuda sizden bilgi almak istiyorum. Şuan için babama radyoterapi ve kemoterapi yapılıyor. Bundan sonra ameliyat olacak ve biz mümkünse TEM (Transanal Endoskopik Mikrocerrahi) ameliyatı yaptırmak istiyoruz. Bu ameliyatta kullanılan malzemeler pahalı olduğu söyleniyor ve bunu uygun fiyatlara yapacak merkez ve doktor arıyorum.
PATOLOJİ RAPORU SONUCU:
Histopatolojik olarak kesitlerin incelenmesinde; desmoplastik ve yer yer nekrotik stromada geniş sitoplazmalı, iri, bazıları hiperkromatik nukleuslu epitelyal hücreler tarafından oluşturulan, yer yer kribriform görünümünde, yer yer invaziv karakterde gland yapıları izlenmektedir. Tanı: adenokarsinoma, rektum, rektoskopik biyopsi.
REKTOSİGMOİDOSKOPİ RAPORU SONUCU:
Anal muayene: normal
Rektal tuşe: şüpheli kitle palpe edildi.
Rektosigmoidoskopi: kolonoskopla inen kolona ulaşıldı. İnen kolon, sigmoid kolon normaldi. Rektumda anal kanal komşuluğunda 3 cm büyüklüğünde ülsere kitle vardı, biyopsi alındı doku sertti.
ENDOSKOPİ USG RAPORU SONUCU:
Premedikasyon: yapılmadı
Endoskopi ve eus bulguları: rektum distalinde yaklaşık 2-3 cm boyutunda ülserevegetan kitle tespit edildi. Lezyon anterior duvarda lokalize, internak ve external anal sfinkteri invaze ve perirektal yağlı dokuya uzanım göstermekte idi. Rektal mukoza en kalın yerinde yaklaşık 12.7 mm kalınlığa ulaşmakta idi. Seminal vesiküller normal görünümde idi. Lap izlenmedi.
KONSTRATLI TÜM ABDOMEN BT İNCELEMESİNDE;
Karaciğer kontur ve büyüklüğü normaldir. Parakim yoğunluğu tabiidir. Karaciğer parakiminde fokal lezyon saptanmamıştır. Portal ve hepatik venler normaldir. Karaciğer sol lobu normalden küçük olarak izlenmiştir. Kaudat lob belirginleşmiştir.
Safra kesesi duvarı tabii olup kese lümeninde dansite farkı veren taş saptanmadı. İntra ve ekstrahepetik safra yolları normaldir.
Dalak normal boyutlardadır. Konturları muntazamdır. Parankimi homajen olarak izlenmiştir. Dalak alt pol anterior komşuluğunda milimetrik boyutlu aksesuar dalağa ait görünüm dikkati çekmektedir.
Her iki sürrenal glanda ait patoloji saptanmadı. Pankreasta yer yer atrofik değişiklikler izlendi.
Her iki böbrek normal büyüklük ve lokalizasyondarır. Konturları muntazamdır. Toplayıcı sistemleri normaldir. Sağ böbrekte orta kesimde posteriorda yaklaşık olarak 12 mm çapında komplike kistle uyumlu hipodens görünüm dikkati çekmektedir. Sol böbrek alt polde yaklaşık 8 mm çapında ve sağ böbrek alt polde posteromedialde yaklaşık 22 mm çapında 2 adet basit kortikal kist saptanmıştır.
Abdominal aorta ve dallarında yaygın intimal kalsifikasyonlar saptanmıştır.
Mesane konturları muntazam, duvar kalınlığı tabiidir. Paravezikal yağlı doku planları ve vezikoseminal açı açıktır.
Prostat bezi normal büyüklükte olup konturları muntazam, parankim dansitesi homojendir.
Rektum sağ yan duvarında asimetrik kalınlaşma dikkati çekmiştir. Perirektal yağlı alanlarda milimetrik boyutlu lenf nodları mevcuttur.
İntraabdominal büyümüş lenf nodu veya serbest sıvı izlenmemiştir.
Vertebra korpuslarında yaygın dejeneratif değişiklikler mevcuttur. Lomber vertebra düzeyinde açıklığı sola bakan skolyoz saptanmıştır.
KONSTRATLI TORAK BT İNCELEMESİNDE;
Trakea orta hattadır. Retrosternal yağlı doku açıktır. Arkus aortada kalsifiye plaklar vardır.
Mediastende patolojik boyutlu lenf nodu saptanmadı.
Ana bronşlar ve lob bronşları açıktır. Bronş konfigürasyonu, duvar kalınlığı ve genişliği tabidir.
Pretrekeal bölgede yaklaşık 10x10 mm ebadında LAP izlenmiştir.
Sağ akciğer üst lobda milimetrik boyutlu kalsifiye nodül izlenmiştir.
Akciğer alanlarının aerasyonu tabiidir. Belirgin interstisyel veya alveolar patoloji izlenmedi.
Her iki hemotoraksta plevra ve göğüs duvarı oluşumları doğaldır.
Aksiler bölgede patolojik boyut ve konfigürasyonlu lenf nodu saptanmadı.
barthez (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:REKTUM KANSERİ 10 Yıl, 12 Ay önce Karma: 7  
Babanıza çok geçmiş olsun. Foruma üyelik aşamasında açıkça belirtildiği gibi, başka bir hekimin veya ekibin tedavisi altında olan hastalara sanal ortamda yorum yapmıyorum ve herhangi bir doktor veya hastane önerisinde bulunmuyorum. Bu tetkikler üzerindeki yorumu benim değil, tetkiki talep eden veya gerçekleştiren meslektaşlarımın yapması gerekir. İkinci görüş almak için, kolorektal cerrahi ve proktoloji (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...i-ve-proktoloji.html) alanında hizmet veren ve tüm ameliyatsız tedaviler ile ameliyatları gerçekleştiren ekibimize muayene olmak istemeniz durumunda randevu hattımızı (www.taviloglu.com/iletisim.html) arayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1889
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 02/04/2013 21:27 tarafından DrTaviloglu.
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1