Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

ÜLSERATİF KOLİT HASTALIĞINDA WHEY PROTEİNLERİ
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: ÜLSERATİF KOLİT HASTALIĞINDA WHEY PROTEİNLERİ
ÜLSERATİF KOLİT HASTALIĞINDA WHEY PROTEİNLERİ 13 Yıl, 4 Ay önce Karma: 0  
HOCAM BEN SİTEYE HENÜZ ÜYE OLDUM VE UZUN SÜREDİR MERAK ATTİĞİM BİR SORUM VAR. YAKLAŞIK 7-8 SENEDİR ÜLSERATİF KOLİT HASTASIYIM VE SİZİN DE AÇIKLADIĞINIZ ÜZERE ALEVLENMELERDE PROTEİN KAYBI OLUYOR. NORMAL ZAMANLARDA SPOR YAPIYORUM VE WHEY PROTEINLERI HAKKINDA BİRŞEYLER DUYDUM ACABA SİZİN GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR. WHAY PROTEİNİ KULLNABİLİR MİYİM YOKSA UZAK MI DURMALIYIM ACABA

ŞİMDİDEN ÇOK TEŞŞEKKÜR EDİYORUM

SELAM VE SAYGILARIMLA
SERDAR KALKAN
EGESER (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:ÜLSERATİF KOLİT HASTALIĞINDA WHEY PROTEİNLERİ 13 Yıl, 4 Ay önce Karma: 1  
Ülseratif kolit ile mücadelede iyi bir beslenme çok önemlidir, çünkü bu hasta grubunda Crohn hastalığına göre daha seyrek olmakla birlikte, önemli beslenme bozuklukları meydana gelebilir ve buna bağlı olarakta bağırsaktaki ülserler iyileşemez. İştahsızlık, ağrı ve ishale bağlı olarak gıda alımı azalır. Bu tür durumlarda ülseratif kolit hastalarında aşırı bitkinlik ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Ülseratif kolit için özel bir diyet olmamakla birlikte, hastalar için dengeli beslenme ve günde 20-30 gram lif alınması önem kazanır. İltihabi bağırsak hastalarında sık görülen idrar yolu taşlarından korunmada bol su içilmesi yararlıdır. İshal, yoğun protein kaybına neden olabilir, bu nedenle bol protein tüketimi önemlidir. Tahıl, meyve ve sebzelerden alınacak olan kalori çok yararlıdır. Whey protein’i veya peynir altı suyu proteini, peynirin mayalanması sırasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak imal edilen bir proteindir. Peynir altı suyu proteini içeren ürünler vücut geliştirme için kullanılan bir protein katkı maddesidir. Whey proteinleri, bağışıklık sistemini güçlendirirler ve kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğu bilinen yegane protein grubudur. Bu protein grubunun ülseratif kolit hastalarına özellikle olumsuz etkisi hakkında bildirilen bir çalışma yoktur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1