Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

İBS için kolonoskopi gerekli mi?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: İBS için kolonoskopi gerekli mi?
İBS için kolonoskopi gerekli mi? 9 Yıl, 12 Ay önce Karma: 0  
hocam mynet sitesinde okuduğum haberden dolayı sizinle iletişime geçmek istedim. ben yaklaşık 1 buçuk iki yıldır bu dertten muzdaribim. okuduğum belirtilerin çoğu benim şikayetlerimle uyuşuyor. daha öncede internette biraz araştırmaya çalıştım ve bu hastalık çıktı karşıma. daha bugün doktor muayenesinden geçtim. kan tahlili ve kolonoskopi tetkikleri istediler kan tahlili yaptırdım henüz sonuçlarını almadım ama ailem kolonoskopi yaptırmamı istemiyor ileri ki yaşlarda büyük abdesti tutama gibi sorunlara yol açıyormuş birkaç doktordan da bunu duymuşlar. bende acil dışkılama lavaboya çıkma ihtiyacı hissediyorum ama daha çok psikolojikte olabiliyor. fakat ishal olupta gecede bir veya 2 saat içerisinde 4-5 defa lavaboya sulu şekilde ishal olarakta çıktığım oluyor. ve genel olarak gaz sıkıntısı da çekiyorum. en önemli sıkıntımda psikolojik mi bilmiyorum ama şehir içi ulaşımda dahi sürekli olarak zihnimde lavaboya çıkmam gerekiyor mu gerekecek mi gibi şeyler olması çünkü ishal olduğum durumlarda acil lavaboya çıkmam gerekiyor. ne yapmam gerekiyor? ne önerirsiniz? kolonoskopi yaptırmalı mıyım? şimdiden teşekkürler.
sefaahmet_1905 (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 01/04/2014 21:15 tarafından DrTaviloglu.
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:İBS için kolonoskopi gerekli mi? 9 Yıl, 12 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun. Bu forumun amacı üyelik aşamasında açıkça belirtildiği gibi, hiçbir zaman sanal ortamda hastalara tanı koymak veya tedavi yöntemleri önermek değil, sorunu olan kişileri tedavileri öncesinde doğru yönde bilgilendirmektir. Başka bir hekimin veya ekibin tedavisi altında olan hastalara sanal ortamda herhangi bir tetkikin gerekliliği veya sonuçları, bir tedavi veya ilacın gerekliliği yada etkinliği gibi konularda yorum yapmıyorum. Lütfen tedavinizi yürütmekte olan meslektaşıma veya ekibe başvurun ve sorularınızı onlara yöneltin. Bu tür bir durumda, farklı bir hekimin sanal ortamda görüş bildirebilmesi maalesef uygun değildir ve sonuç alabilmek için, muayene olmak esastır. İkinci görüş almak için, kolorektal cerrahi ve proktoloji - bağırsak ve makat hastalıkları (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...i-ve-proktoloji.html) alanında hizmet veren ve tüm ameliyatsız tedaviler ile ameliyatları gerçekleştiren ekibimize muayene olmak istemeniz durumunda randevu hattımızı (www.taviloglu.com/iletisim.html) arayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

www.taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
plus.google.com/101286043113581809324
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1889
graph
Son Düzenleme: 01/04/2014 21:16 tarafından DrTaviloglu.

Cvp:İBS için kolonoskopi gerekli mi? 9 Yıl, 8 Ay önce Karma: 0  
Merhaba doktor bey, ben de bir doktor eşiyim, sıkıntım için eşimle doktora gittik ancak ben size özetlemek istiyorum. Bundan 6-7 ay önce şehir değişikliği yaptık ve ben taşındığımız kentte 1 yaşındaki kızıma tek başıma bakmakta aşırı zorlandım. Kızım buraya alışamadı vs ve kimsem yok bu kentte, hayatta ilk kez ailemden ayrıldım. Şuan çalışmıyorum evde çok bunaldım vs bunlar psikolojimi çok etkiledi. Bir gün birden bire keçi pisliği şeklinde ufak ufak dışkılamaya başladım, bu 1-2 ay sürdü ve devamında kabızlık ve aşırı gaz sorunum oldu. Bu sırada prebiyorik yoğurt fayda etmişti. Daha sonra bir pelte gibi dışkılama bir keçi pisliği şeklinde sıralı olarak devam etti. Daha sonra ise zaman zaman düzelmeler oldu ama sonra bir yolculuğa çıksam veya stres yapsam hemen keçi pisliğine dönüyordu. Kan tetkiklerimi yaptı eşim, gaitada gizli kana bakıldı, birşey çıkmadı. Aşırı gaz sorunum devam ediyordu ve bu hayatımı olumsuz etkilemeye başlamıştı. Neyse 1 ay kadar önce tam geçti derken dışkım açık kahverengi halini aldı birdenbire ve üzerinde siyah noktalar var, belirgin şekilde. Dışkı gayet açık kahverengi ama şekli ve sertliği gayet normal. Bu neden olabilir sizce? Kolonoskopiden de korkuyorum açıkçası.. Ve bulunduğumuz Doğu kentinde imkan olsa bile beni tedirgin ediyor. Şimdiden çok teşekkür ederim...
MerveSs (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph

Cvp:İBS için kolonoskopi gerekli mi? 9 Yıl, 8 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun. Dışkınızda siyah renkli noktalar bazı gıdalar nedeni ile olabilir. Bunlar: turp, şalgam, kavun, fasulye, lahana, karnabahar, brokoli, üzüm, enginar, domates, mantar, muz, kırmızı et, portakal, ıspanak, semizotu, somon balığı, sardalya, sülün gibi gıdalardır. Aynı şekilde; bazı ağrı kesici ilaçlar, potasyum içeren ilaçlar, demir hapları, bazı vitamin hapları, sukralfat, simetidin, kan sulandırıcı ilaçlar vb. dışkıya koyu renk verebilir. İBS veya huzursuz bağırsak sendromu (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...girsak-sendromu.html) ise hastanın yakınmalarına göre konulan (klinik) bir tanıdır ve İBS tanısını kesinleştirmek için kolonoskopi (www.taviloglu.com/endoskopi/kolonoskopi.html) ile kalın bağırsakta başka bir sorun olmadığını ispat etmek gerekir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1889
graph

EN ÜSTSayfa: 1