Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Makatta pis bir koku
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Makatta pis bir koku
#6785
Makatta pis bir koku 8 Ay önce Karma: 0  
Makat bölgem terlediğim zaman çok pis kokuyor , temizliğimi tam yapıyorum ,tekrar kokuyor sürekli duş almak durumundayım
chtkml (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 4
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
 
#6787
Cvp:Makatta pis bir koku 8 Ay önce Karma: 7  
Fasülye, mercimek, lahana, Brüksel lahanası ve soğan gibi bazı gıdalar bağırsak gazının (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/bagirsak-gazi.html) veya dışkının kötü koku almasına neden olabilir. Makatta kötü koku: hazımsızlık (dispepsi), bağırsak bakterilerinde (mikrop) artış, kabızlık (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...ik-konstipasyon.html), gaz ve dışkı kaçırma (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...e-diski-kacirma.html), ileri evre hemoroid (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik.../hemoroid-basur.html), makat fistülü veya apsesi (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...ve-makat-apsesi.html), salgı yapan villöz adenom (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...irsak-polipleri.html), makat kanseri (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/makat-kanseri.html), rektosel (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/rektosel.html), makat sarkması (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...-makat-sarkmasi.html), iltihabi bağırsak hastalığı, vb. çeşitli durumlarda olabilir.

Son yıllarda makatta kötü koku sorununun, psikolojik sorunlar ile yoğun ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu sorun Psikiyatri alanında, ‘’olfaktör referans sendromu (ORS)’’ olarak adlandırılmaktadır. Çok sayıda çalışmada, bu sorunun ağırlıklı olarak, kaygı bozukluğu (anksiete) ve takıntı bozukluğu (obsesif kompulsif bozukluk – OKB) gibi psikolojik sorunların varlığında rastlandığı bildirilmektedir. Bu hastalar, ‘’gerçekte bir sorun olmamasına rağmen’’, vücut genelinde veya makatta kötü koku varmış gibi hissederler ve bu nedenle toplumsal alanlardan kaçar ve giderek içlerine kapanırlar. Bu kişilerin, sorunlarına çözüm bulamadıklarını ileri sürerek, sürekli farklı hekimlere başvurdukları gözlenmiştir. Bu tür bir durumda, öncelikle bir Genel Cerrahi Uzmanı’na muayene olmanız ve şayet cerrah tarafından bir sorun olmadığı belirtilirse, bir Psikiyatri Uzmanı’na muayene olmanız uygun olur.


Saygılar,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Taviloğlu Proktoloji
Bağırsak ve makat hastalıkları tedavisi

www.taviloglu.com
www.tavilogluproktoloji.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.hemoroiduzmani.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
plus.google.com/101286043113581809324
www.instagram.com/tavilogluproktoloji
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1452
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
 
EN ÜSTSayfa: 1