Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

mide ftığı
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Endoskopi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: mide ftığı
mide ftığı 13 Yıl, 10 Ay önce Karma: 0  
İyi günler hocam. Ben 22 yasında selcuk üni. de ögrenciyim. bundan 7 ay bir restorantta cok sayıda acı tursu biber yedin ve aksamına rahatsızlandım. Takip eden haftalarda miğde kanaması gecirdim ve ondan sonra bu gune kadar sürekli sıkıntıyla beraber mide bulantısı yasadım. Ozellikle tasıtlara binerken ve evden cıkıcagım zaman aşırı bir sıkıntı ve mide bulantısı yasıyorum. 24.03.2010 da endoskopi çektirdim.Yazanlar şunlar:
Özofagus:LES KESİCİ DİŞLERDEN İTİBAREN 38.CM DE İDİ. ÖZEFAGUS MUKOZASI HİPEREMİK,RETROGRAD YAPILAN İNCELEMEDE HAİTUSUN AÇIK FUNDUSUN HERNİYE OLDUGU İZLENDİ.
MİDE:MİDE MUKOZASI ÖDEMLİ İDİ. PİLOR DESANTRALİZE İDİ.
DUODENUM: BUBBUS VE DUODENUM 1.KITA ÖDEMLİ İDİ. 2.KITA NORMAL OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ
BİYOPSİ: CLO(-)
TANI: GASTRİT,BULBODUODENİT,HİATUS HERNİSİ
Evimde de doktora gittigimde genel cerrah endoskopimde fıtığın buyuklugu konusunda bir belirtme yok dedi
endoskopim yeterlimi? Ne yapmalıyım şimdiden tesekkurler.
sinan (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:mide ftığı 13 Yıl, 10 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun. Yapılan Gastroskopi’de gastrit yani mide iltihabı var ve mide fıtığı var. Sizi muayene eden cerrah haklı, burada mide fıtığının detayı yok. Ancak, pratik olarak sizin yaşınızda aşırı kilonuz yoksa ciddi bir mide fıtığı olma şansı hayli az. Bu bulgularla sizin diyet yapmanız ve ilaç kullanmanız uygun olur. Midenizde şişkinlik, yemeklerden sonra ağrı, ekşime, yanma, geğirme gibi yakınmalarınız varsa yemek borusu, mide veya oniki parmak barsağınızı ilgilendiren bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir. Reflü hastalığı, çoğunlukla kendini aşırı geğirme, sırt ağrısı, hazımsızlık, ağza acı ve ekşi sular gelmesi, ağza kötü kokular gelmesi, boğazda yanma hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Bazı hastalarda; astım, kronik sinüzit, ses kısıklığı kusma, geceleri boğulma hissi ve aşırı salya gelmesi gibi belirtiler de verebilir. Mide asidinin yemek borusuna geri tepmesi ile bu hastalarda çoğunlukla boğaz ağrısı yakınması oluşturabilir ve “kronik farenjit” ön tanısı ile Kulak Burun Boğaz Hastalıkları hekimlerine, göğüs ağrısı, çarpıntı vb. yakınmalar ile Kardioloji, Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları uzmanlarına başvurdukları gözlenmekte ve bu nedenle farklı tedaviler görebilmektedirler. Mide fıtığı iç organları ilgilendiren bir sorun olduğundan göbek, kasık, uyluk fıtıkları gibi gözle görülemez. Yatağınızın başını kaldırmanız yarar sağlar. Yastıklar ile yükseltme pek yeterli olmaz, bunun yerine yatağın baş kısmını tam olarak yükseltmek yarar sağlar. Beslenme şeklinde değişiklikler: Yukarıda belirtilen reflüyü kolaylaştıran gıdalardan kaçınınız. Yemek öğünlerinizi az ve sık olarak düzenleyiniz (günde 3 öğün yerine 4-5 öğün halinde, fakat porsiyonları azaltarak yemeyi deneyiniz). Sigaradan kaçınınız. Kilo vermek; fazla kilolar ile karın içi basıncının arttığı ve istirahattaki mide kapakçığı basıncını aşabildiği bilinmektedir. Yemeklerden sonra yere eğilmeyiniz ve yatmayınız, 1 saat boyunca yere eğilip bir madde almayınız ve ayakkabınızı bağlamayınız. Her türlü STRESİN mide ile ilgili sıkıntılarınızı arttıracağını unutmayınız.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph

Cvp:mide ftığı 13 Yıl, 10 Ay önce Karma: 0  
Teşis için teşekkürler hocam bana şu ilaçlar verildi:
arveles,motis,lansara,buscopan idrar hatlilindede kum yada tas cıktıgı solendi. sizde bu ilaçlar işe yararmı? birde endoskobimde eksik olan şeyi solermisiniz oldugum yere sorabilmem acısından. Tekrar Tekar saolun.
sinan (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph

Cvp:mide ftığı 13 Yıl, 10 Ay önce Karma: 7  
Size sanal ortamda bu ilaç uygundur veya değildir şeklinde nasıl bir açıklama yapabilirim ki. Web siteme üye olurken de belirtildiği gibi, ben etik kurallar gereği başka bir ekip veya hekimin tetkik ve tedavisi altında olan hastalara yorum yapmıyorum. Lütfen tedavinizi yürüten meslektaşlarım ile irtibata geçiniz. Acil şifalar dilerim.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Son Düzenleme: 17/06/2010 22:56 tarafından DrTaviloglu.

EN ÜSTSayfa: 1