Randevu: (0212) 219 84 84 / (0530) 326 06 96
        

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Sol Surrenal Bezde Kitle İçin Laparoskopi
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Sol Surrenal Bezde Kitle İçin Laparoskopi
#3789
Sol Surrenal Bezde Kitle İçin Laparoskopi 3 Yıl, 11 Ay önce Karma: 0  
Hocam merhaba Aşağıda Annemin PET Raporunu Gönderiyorum. Benim merakım Bu aşamada laparoskopi yapılıyor mu ? Ve nasıl yapılır ? Raporu yorumlarsanız seviniriz. Saygılarımla...
BULGULAR

Kafa tabanı-boyun yapılarında ve servikal lenfatik zincirlerde fizyolojik sınırlarda FDG dağılımı izlenmektedir.

Sol akciğer üst lob anterior segment anterior subplevral mesafeye yakın bölümünde paramediastinal alanda yerleşimli, geniş tabanıyla mediastinal ve kostal plevraya yaslanan, en geniş yerinde aksiyal çapları yaklaşık 49×60 mm olarak ölçülen, nekrotik yapıda, yoğun FDG tutulumu ile karakterize kitlesel lezyon gözlenmektedir (SUDmaks=20.2, SUDort=11.4, vol=26.6 cm3). Bu kitle lezyonun posteromedial kesiminde üst lob anterior segment bronşu ile ilişkili görünümde olduğu dikkati çekmektedir. Geri kalan akciğer parankim sahalarında patolojik düzeyde FDG birikimi gösteren herhangi bir lezyon saptanmamıştır. Sağ akciğer orta lob lateral segment lateral subplevral mesafeye yakın kesiminde BT kesitlerinde izlenen milimetrik boyutlu nodüler oluşumda anlamlı FDG tutulumu olmamıştır.Mediastende sol akciğer üst lobdaki kitle lezyonun medial komşuluğundaki prevasküler yağlı doku içerisinde ve sol alt paratrakeal alanda, sol hiler lojda minimal FDG yoğunlaşması ile karakterize multipl hipodens lenf nodları dikkati çekmektedir (SUDmaks=2.2).

Sol sürrenal gland korpusunda en geniş yerinde aksiyal çapı yaklaşık 42 mm olarak ölçülen, geniş nekrotik yapıda yoğun FDG tutulumu ile karakterize kitlesel lezyon izlenmektedir (SUDmaks=18.6). Bu kitle lezyonun pelvik düzeyde böbrek korteksi ve pelvik yapılarla ilişkisi net olarak ayırt değerlendirilememektedir (invazyon ?). Geri kalan abdominopelvik organ yapılarında ve lenfatik zincirlerde, peritoneal ve serozal yüzeylerde patolojik FDG tutulumu gösteren herhangi bir odak saptanmamıştır.

İskelet sisteminin inceleme alanına giren kesimlerinde FDG dağılımı fizyolojik görünümdedir.

Serebral ve serebellar hemisferlerde PET rezolüsyon limitleri içerisinde beklenen düzey ve simetride FDG dağılımı izlenmiştir. Subkortikal yapılar normal görünümdedir.

SONUÇ VE YORUM

Sol akciğer üst lobda primer akciğer malignitesi düşündüren hipermetabolik kitle lezyonu ve muhtelif mediastinal lenfatik istasyonlarda metastazları düşündüren minimal hipermetabolik lenf nodları izlenen; sol sürrenal glandda böbreğe infiltrasyon şüpheli görünüm sergileyen malign karakterde hipermetabolik kitle lezyonu saptanan PET/CT çalışması. Histopatolojik inceleme önerilir.
Kadirakbas (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
 
#3790
Cvp:Sol Surrenal Bezde Kitle İçin Laparoskopi 3 Yıl, 11 Ay önce Karma: 7  
Annenize çok geçmiş olsun. Bu forumun amacı üyelik aşamasında açıkça belirtildiği gibi, hiçbir zaman sanal ortamda tetkik sonuçları üzerinde yorum yapmak veya buradan tanıya gitmek değil, sorunu olan kişileri tedavileri öncesinde doğru yönde bilgilendirmektir. Bu tetkikler üzerindeki yorumu benim değil, tetkiki talep eden veya gerçekleştiren meslektaşlarımın yapması gerekir. İkinci görüş almak için, ekibimize muayene olmak istemeniz durumunda randevu hattımızı (www.taviloglu.com/iletisim.html) arayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1435
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 07/07/2013 09:27 tarafından DrTaviloglu.
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
 
EN ÜSTSayfa: 1