Ramazan Ayında Ameliyat

Ramazan ayında ameliyat olunabilir mi?
Ülkemizde ve diğer Müslüman toplumlarda ramazan ayında pek tercih edilmemekle birlikte gerekli ve acil durumlarda (kanser hastalıkları, yaralanmalar vb.) ramazan ayında ameliyat yapılmaktadır.
Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web sitesinde de hastalık ramazan orucunu tutamamayı mubah kılan mazeretlerden biri olarak aşağıdaki şekilde açıklanmıştır; “ Hastalık: Hastalık da birtakım ruhsatların sebebi olan bir durumdur. Yüce Allah, bölüm başında zikredilen âyette hiçbir kayıt getirmeden hasta olanların, iyileştikleri bir vakitte oruç tutabileceklerini ifade etmiştir. Bu bakımdan oruç tuttuğu takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden, yahut böyle olmamakla birlikte oruç tutmakta zorlanacak olan kimseler oruç tutmayabilir veya başlamış bulundukları orucu bozabilirler. Oruç tuttuğu takdirde hasta olacağı tıbbın verilerine göre kuvvetle muhtemel olan kişinin de hasta hükmünde olduğu söylenmiştir.

Oruç tutarken hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir?
 • Mide yanmaları
 • Karnın sağ üst tarafında şiddetli ağrı ve bu ağrıların sağ omuz ve sağ kürek kemiğine doğru vurması
Oruç tutma ile şiddetlenen hastalıklar var mıdır?
Özellikle, şu anda içinde bulunduğumuz sıcak ve uzun yaz günlerinde dini görevlerini yerine getirmek üzere oruç tutanların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Mide ülserleri: Midede ve onikiparmak bağırsağında ülser hastalığı gibi durumlarda uzun süren açlıklar sonrasında yakınmaların arttığı bilinmektedir. Ramazan ayında mide kanamaları ve mide delinmelerinin sıklığında artış gözlenmektedir. Bu tür hastaların doktorlarından oruç tutma konusunda onay almaları yararlı olacaktır. Safra kesesi hastalıkları: Bazı durumlarda safra kesesi hastalıkları da şiddetlenebilir. Açlık ile safra sıvısının yoğunluğu artmakta ve bu durumda safra kesesi sorunu olan kişilerde iltihap ve safra kesesi taşı oluşumu olasılığını arttırabilmektedir. Bu açıdan dikkatli olmakta yarar vardır. Özellikle, uzun açlık sonrasında karın sağ üst tarafında şiddetli ağrılar olması ve bu ağrıların sağ omuz ve sağ kürek kemiğine doğru vurması durumunda doktora başvurmakta yarar vardır.

Oruç sırasında risk altında olan kişiler kimlerdir?
 • Çocuk ve ergenler: su kayıplarına karşı çok duyarlıdırlar.
 • Hamile ve lohusalar: emzirme ile mevcut olan sıvı kaybı oruç tutma ile daha da artar
 • Şeker hastaları: uzun süren açlık süresinin kandaki şeker düzeyini arttırdığı ve şeker hastalığına olumsuz etki ettiği bilinen bir gerçektir. Oruç tutan şeker hastaları, hastalıklarının ilerleyebileceğinin bilincinde olmalıdırlar.
 • Organ nakli yapılmış hastalar
 • Kronik hastalık durumları: Kalp hastaları, tansiyon hastaları, böbrek yetersizliği, akciğer hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalık durumlarında orucun olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.
 • Yaşlılar: Yaşlılarda kronik bir hastalık durumu yoksa oruç tutulmasında sorun yoktur.
 • Düzenli ilaç alması gerekli olan hastalar
 • Doktorların uzun süreli açlığa kısıtlama getirdiği hastalar
 • Düşkün durumdaki hastalar
Kabızlık ve makat hastalıkları olan hastaların oruç tutması sakıncalı mıdır?
Kabızlık, hemoroid, makat çatlağı vb. sorunları olan hastalar Ramazan süresince oruç tuttuklarında dışkılama zorluğu yaşayacaklarından ve yakınmalarının şiddetleneceğinden endişe ederler. Bu hastaların oruç tutmaları durumunda yakınmalarının arttığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak, yetersiz sıvı ve lif alımı varlığında kabızlık ve dışkılama zorluğu geliştiği bilinen bir gerçektir. Ramazan ayında iftar ve sahur döneminde yeterince sıvı alınması ve bol lifli gıdalar tüketilmesi ve uygun diyet ile kabızlık sorunu ile büyük ölçüde baş edilebilir. Ayrıca, bu tür sorunu olan hastaların hekimlerinden öneri almaları yararlı olacaktır.

Anahtar Kelimeler: Ramazan, oruç, ramazanda sağlık, ramazanda beslenme, şeker hastalığı ve oruç, hamilelik ve oruç, gebelikte oruç, lohusalarda oruç, oruç ve safra kesesi hastalığı, mide ülseri ve oruç

Kaynaklar
1. Kocakusak A. Does Ramadan fasting contribute to the increase of peptic ulcer perforations? Eur Rev Med Pharmacol Sci 2017; 21 (1): 150-154.
2. Awiwi MO, Yagli ZA, Elbir F, et al. The effects of Ramadan fasting on patients with prosthetic heart valve taking warfarin for anticoagulation. J Saudi Heart Assoc 2017; 29 (1): 1-6.
3. Butt T, Khan HU, Ahmed I, et al. Emergency department attendance patterns during Ramadan. Ann Saudi Med 2016; 36 (4): 258-264.
4. Altuntas YE, Gezen FC, Sahoniz T, et al. Ramadan fasting in patients with a stoma: a prospective study of quality of life and nutritional status. Ostomy Wound Manage 2013; 59 (5): 26-32.
5. Qurashi S, Tamimi A, Jaradat M, et al. Effect of fasting for Ramadan on kidney graft function during the hottest month of the year (August) in Riyadh, Saudi Arabia. Exp Clin Transplant 2012; 10 (6): 551-553.
6. Bajaj S, Khan A, Fathima FN, et al. South Asian consensus statement on women's health and Ramadan. Indian J Endocrinol Metab 2012; 16 (4): 508-511.
7. Nematy M, Alinezhad-Namaghi M, Rashed MM, et al. Effects of Ramadan fasting on cardiovascular risk factors: a prospective observational study. Nutr J 2012 Sep 10;11:69. doi: 10.1186/1475-2891-11-69.
8. Gokakin AK, Kurt A, Akgol G, et al. Effects of Ramadan fasting on peptic ulcer disease as diagnosed by upper gastrointestinal endoscopy. Arab J Gastroenterol 2012; 13 (4):180-183.
9. Velayudhan M. Managing diabetes during the Muslim fasting month of Ramadan. Med J Malaysia 2012; 67 (3): 353-354; quiz 355.
10. Gökakın AK, Kurt A, Atabey M, et al. The impact of Ramadan on peptic ulcer perforation. Ulus Travma Acil Cerrahi Derg 2012; 18 (4): 339-343.
11. Ismail NA, Olaide Raji H, Abd Wahab N, et al. Glycemic control among pregnant diabetic women on insulin who fasted during Ramadan. Iran J Med Sci 2011; 36 (4):254-259.
12. Perforated peptic ulcer (PPU) in pregnancy during Ramadan fasting. Gali BM, Ibrahim AG, Chama CM, et al. Niger J Med 2011; 20 (2): 292-293.
13. Herrag M, Lahmiti S, Alaoui Yazidi A. Ramadan: a different side of the emergencies? African Health Sciences 2010; 10(2): 215-216.
14. Chong VH. Impact of Ramadan on upper gastrointestinal endoscopy referrals in Brunei Darussalam. Singapore Med J 2009; 50 (6): 619-623.
15. Ozkan S, Durukan P, Akdur O, et al. Does Ramadan fasting increase acute upper gastrointestinal haemorrhage? J Int Med Res 2009; 37 (6): 1988-1993.
16. Golash V. Ten-Year Retrospective Comparative Analysis of Laparoscopic Repair versus Open Closure of Perforated. Oman Med J 2008; 23 (4): 241-246.
17. Kucuk HF, Censur Z, Kurt N, et al. The effect of Ramadan fasting on duodenal ulcer perforation: a retrospective analysis. Indian J Surg 2005; 67: 195-198.
18. Dönderici O, Temizhan A, Küçükbaş T, et al. Effect of Ramadan on peptic ulcer complications. Scand J Gastroenterol 1994; 29: 603-606.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 12.06.2017
Üye Girişi
Taviloğlu Forum Sorularınızı Yanıtlayalım Kolorektal Cerrahi, Proktoloji, Kolonoskopi