Yaz Mevsiminde Ameliyat Olur mu?

Yaz mevsiminde ameliyat olur mu?
Evet, yaz mevsiminde ameliyat yapılır. Hastalar genellikle yaz mevsiminin sıcak olması nedeni ile ameliyat sırasında ve sonrasında rahat edemeyeceklerini düşünürler ve ayrıca tatil nedeni ile ameliyat olmak istemezler

Hangi ameliyatları yaz döneminde olmak avantaj sağlayabilir?
Basur, makat çatlağı, makat fistülü, makat sarkması, vb. makat bölgesi ameliyatlarından sonra hastalara önerilen oturma banyosu yerine denizde tuzlu su ile banyo yapmak yara iyileşmesi açısından çok yararlıdır. Bu nedenle makat bölgesi ameliyatları sonrasında pratikte uzun süre denizde kalmak, hem hasta konforu, hemde yara iyileşmesi açısından katkı sağlar.

Hangi ameliyatların yaz döneminde olunması hasta için sorun yaratabilir?
Deri biyopsisi veya guatr ameliyatı gibi girişimlerden sonra güneş temasına bağlı olarak iz daha fazla kalabilir ve bu durumda sadece ameliyattan sonraki ilk üç hafta için geçerlidir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra güneş veya solaryum ile temas edilebilir?
Ameliyattan sonraki üç hafta içinde güneş veya solaryum ile temastan kaçınmakta yarar vardır. Bu nedenle derinin görünen yerlerinde gerçekleştirilecek girişimler yine yaz döneminde ancak tatil sonrasında yapılırsa daha avantajlı olabilir.

Yazın yapılan ameliyatlardan sonra enfeksiyon dahamı fazla olur?
Hayır olmaz. Ameliyathanelerin ısısı genellikle dört mevsim 18-20oC civarında tutulur. Bu nedenle kış ve yaz ayları arasında enfeksiyon açısından bir fark yoktur.

Kıl dönmesi ameliyatı yaz döneminde yapılır mı?
Evet yapılabilir. Kıl dönmesi 16-30 yaş arası gençlerin hastalığı olduğundan, bu gruptaki hastaların ciddi bir bölümü öğrencidir. Bu nedenle ameliyat için uygun zamanları kışın sömestr tatilinde yada yaz tatilindedir. Bu nedenle, yaz tatilinde özellikle deniz tatili sonrasında kıl dönmesi ameliyatı uygun olacaktır. Ameliyattan sonra tatile çıkılması planlanıyorsa, tatil ameliyattan üç hafta sonraya ayarlanmalıdır.

Makat bölgesi ameliyatları yaz döneminde yapılır mı?
Makat bölgesi ameliyatları sonrasında hekimler sıklıkla makat bölgesine pansuman amacı ile sıcak su içine oturma banyoları önerirler. Oturma banyosu küvet, leğen içinde yapılabilirken, bu amaçla geliştirilmiş gayet pratik klozet içine oturan özel plastik oturma küvetleri bulunmaktadır. Basur (hemoroid), makat çatlağı (anal fissür), makat fistülü (perianal fistül), makat apsesi (perianal apse), makat sarkması (rektal prolapsus), makat siğili (anal siğil, anal kondilom, kondiloma akuminata) vb. gibi makat bölgesi ameliyatlarından sonra hastalara önerilen oturma banyosu yerine denizde tuzlu su ile banyo yapmak yara iyileşmesi açısından çok yararlıdır. Pratikte makat ile ilgili ameliyatını yaz mevsiminde olan bir hastanın, ameliyat sonrasında uzun süre denizde veya havuzda kalması, hem hasta konforu, hem de yara iyileşmesi açısından ciddi avantajlar sağlar.

Anahtar kelimeler: ameliyat mevsimi, yazın ameliyat, yaz mevsiminde ameliyat, yaz tatilinde ameliyat, tatilde ameliyat, basur, hemoroid, makatta çatlak, anal fissür, makat apsesi, perianal apse, makat fistülü, perianal fistül

Kaynaklar
1. Adler JT, Chang DC, Chan AT, et al. Seasonal variation in diverticulitis: Evidence from both hemispheres. Dis Colon Rectum 2016; 59 (9): 870-877.
2. Zangbar B, Rhee P, Pandit V, et al. Seasonal variation in emergency General Surgery. Ann Surg 2016; 263 (1): 76-81.
3. Durkin MJ, Dicks KV, Baker AW, et al. Seasonal variation of common surgical site infections: Does season matter? Infect Control Hosp Epidemiol 2015; 36 (9): 1011-1016.
4. Chausserie S, Levillain R, Puvinel J, et al. Seasonal variations do not affect the superiority of fecal immunochemical tests over guaiac tests for colorectal cancer screening. Int J Cancer 2015; 136 (8): 1827-1834.
5. Maguire LH, Song M, Strate LL, et al. Association of geographic and seasonal variation with diverticulitis admissions. JAMA Surg 2015; 150 (1): 74-77.
6. Durkin MJ, Dicks KV, Baker AW, et al. Seasonal variation of common surgical site infections: Does season matter? Infect Control Hosp Epidemiol 2015; 36 (9): 1011-1016.
7. Rizvi SM, Veierød MB, Thorsby PM, et al. Vitamin D in Norwegian renal transplant recipients: A longitudinal study with repeated measurements in winter and summer. Eur J Dermatol 2015; 25 (3): 234-239.
8. Liu CM, Hsu CT, Liu TL, et al. The correlation between cholecystectomy and seasonal impact in Taiwan. Chin J Physiol 2014; 57 (1): 48-56.
9. Ilves I, Fagerström A, Herzig KH, et al. Seasonal variations of acute appendicitis and nonspecific abdominal pain in Finland. World J Gastroenterol 2014; 20 (14): 4037-4042.
10. Liu CM, Hsu CT, Liu TL, et al. The correlation between cholecystectomy and seasonal impact in Taiwan. Chin J Physiol 2014; 57 (1): 48-56.
11. Teilum D, Bjerre KD, Tjønneland AM, et al. Breast cancer survival and season of surgery: an ecological open cohort study. BMJ Open 2012; 2:e000358. doi: 10.1136/bmjopen-2011-000358.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 11.06.2019
Üye Girişi
Taviloğlu Forum Sorularınızı Yanıtlayalım Kolorektal Cerrahi, Proktoloji, Kolonoskopi