Hemoroid (Basur) İçin Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

A. BASİT ÖNLEMLER
 1. Liften zengin diyet: Mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, Brüksel lahanası, bakla, fasulye, nohut, soya, mercimek, bezelye, elma, kayısı, yabanmersini, kavun, karpuz, kiraz, vişne, üzüm, şeftali, armut, ananas, erik, çilek, ahududu, kereviz, salatalık, kıvırcık salata, mantar, soğan, yeşil biber, domates, tahıllı ekmek, yulaflı ekmek, çavdarlı ekmek, kepekli ekmek, buğdaylı ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezi tüketilmesi önerilir.
 2. Lif takviyeleri: Karnıyarık otu tohumundan (Psyllium) her gün iki çay kaşığı destek olarak alınması önerilmektedir. Alonso-Coello ve ark. bir grup hastaya lif vermiş ve diğer gruba ise vermemişler ve lif alan grupta makattan kanama oranının % 50 azaldığını, ancak makat ağrısı ve makat sarkmasında bir değişiklik olmadığını belirlemişlerdir.
 3. Probiyotikler: normalde sindirim sisteminde yer alan, sindirim için yararlı mikroorganizmaların verilmesidir.
 4. Doğal yöntemler: Bu tür uygulamalar sadece tanısı konulmuş basur olguları için, hekim önerisi ile uygulanmalıdır ve 1-2 gün içinde rahatlama olmaması durumunda, derhal  bir Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurmak gerekir.
 5. Oturma banyosu: 10-15 dakika süre ile günde 4-5 kez ılık su (24-27oC ısıda olacak ve dirseği yakmayacak) içine oturma ağrıların azalmasında ciddi oranda yarar sağlar.
 6. Kremler: sıklıkla nitrogliserin, kortizon, çinko oksit içerikli kremler ile makata masaj yapılması yarar sağlar.
B. HEMOROİD İLAÇLARI
ABD’de hemoroid ilaçları pazarı büyüklüğünün 150-200 milyon $ düzeyinde olduğu bildirilmektedir. Flavonoid, diosmin, kalsiyum besilat, okserutin, at kestanesi, vb. maddeleri içeren ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Alonso-Coello ve ark. flavonoid alan hastalar ile almayan hastaları karşılaştırdıkları meta-analizde flavonoid kullanımı ile kullanımı ile makattan kanamanın ve makat ağrısının % 65 oranında azaldığını belirlemişlerdir

C. HEMOROİD KREMLERİ
Nitrogliserin, lidocaine, benzocaine, hidrokortizon, fenilepinefrin, çinko oksit, pramoxine vb. içerikli kremler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların içinde en etkin olduğu kanıtlanmış olanı Nitrogliserin olup, lidocaine ve çinko oksit ile birlikte kullanılması halinde tedavini etkinliğinin arttığı bilinmektedir.

D. DOKTOR MUAYENEHANESİNDE YAPILAN İŞLEMLER

Dördüncü derecedeki hemoroidler ameliyat ile tedavi edilirler. Buna karşın, birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki hemoroidler, bu konuda deneyimi olan cerrahlar tarafından muayenehane veya poliklinik koşullarında ameliyatsız olarak tedavi edilebilirler.
 1. Bant veya boğma girişimi:Bu kadınların saç tokası gibi bir lastiğin anoskop olarak adlandırılan ve makat içine yerleştirilen bir alet ile lastik tokayı kaydırarak oraya yerleştirilmesi işlemidir. Böylelikle o hemoroid (basur) damarı boğulmuş olur, çürür ve 5-7 gün içinde bant kendiliğinden düşer ve bu bölümde küçük bir ülser oluşur. Birinci, ikinci ve bazen üçüncü derecedeki hemoroidlerin tedavisinde tercih edilen boğma tedavisinin bir seansında, ortalama iki basur memesi bağlanır ve ikiden fazla sayıda basur memesi varlığında ise, kalan memelere ortalama 3 ay içinde ikinci seansta boğma tedavisi uygulanır. Makat kanalı içinde sinirden yoksun olan bölüme uygulanan boğma tedavisi, ağrısız bir işlemdir. Bant işleminin makat çıkışına yakın bir bölüme uygulanması durumunda hasta işlem sırasında ağrı hisseder.

  İşleme hazırlık:
  • Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coumadin®) işlemden belirli bir süre önce kesilmelidir.
  • Makat temizliği amacı ile lavman yapılır.
  • Ağrı kesici verilir ve ağrıyı kesen pomadlar ve kayganlaştırıcı sürülür.
  • Hasta muayenehane veya poliklinik koşullarında (ameliyathane gerektirmez) en sık olarak sol yan pozisyonda yatırılır ve anoskop cihazı yerleştirilip işlem gerçekleştirilir.

  Başarı oranı: Boğma veya ‘’bant ligasyon işlemi’’ sonrasında, erken evredeki hastaların ortalama % 80’inde yakınmaların düzeldiği belirlenmektedir. 

  Komplikasyonları:
  Kanama: 1-2 hafta devam eder ve % 1-15 oranında rastlanır. İşlemden 7-10 gün sonra bantların düşme döneminde hafif bir makattan kanama olabilir ve sıklıkla kendiliğinden durur. Olguların % 1’inde ise fazla kanama olabilir.
  Makat ağrısı: hafif ve orta şiddetli ağrı (% 1-40). Bu tür bir durumda genellikle ağrı kesici pomatlardan veya spreylerden yararlanılır. Ayrıca, karın alt bölümünde dolgunluk hissi gelişebilir. İşlem sonrasında 24-48 saat boyunca makat ağrısı olabilir ve ağrı kesici hapları ile kontrol altına alınabilir. Makat çıkışına yakın uygulanan bantlarda ise şiddetli makat ağrısı olabilir.
  • Bandın kayması
  • Enfeksiyon: % 0.1
  • Dış basurların pıhtılaşması: % 1.5-5
  Makat fistülü: % 1
  Makat çatlağı: % 1
  • İdrar yapma zorluğu: olguların çok az bir kısmında gelişir.

  Kime yapılmaz:
  • Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® vb.) işlemden 7-10 gün önce bu tür ilaçlar kesilmelidir. Sıklıkla, kan sulandırıcı ilaçlara, işlemden 5-7 gün sonra tekrar başlanılabilir, ancak bu konuda mutlaka doktordan onay almak gerekir.   
  • Dış hemoroidlerde makat cildinde (anoderm) sinir ağı çok yoğun olması nedeni ile işlem şiddetli makat ağrısına neden olduğundan uygulanmaz.
  • Üçüncü ve dördüncü derecede hemoroidlere uygulanmaz
  • Daha önce skleroterapi uygulanmış hastalarda, dokuların uygulanan kireç yapıcı madde nedeni ile sertleşmesine bağlı olarak bant tutunamaz.

  İşlem sonrası:
  Hemoroid veya basur memesinin bant girişimi veya boğma tedavisi sonrasında sıklıkla tedavinin seyri kişiye göre değişir.
  Makatta hafif bir ağrı hissi uyanabilir,
  • Hastaların büyük bölümü derhal işlerine geri dönebilirken, bazıları 1-2 gün yatak istirahatine gerek duyarlar.
  • Günde birkaç kez 15 dakika süre ile ılık su ile oturma banyoları çok yararlıdır.
  • İşlem sonrasında günde 2 Lt kadar su içmek ve liften zengin gıdalar ile beslenmek, dışkının uygun kıvamda çıkmasına yardımcı olacağından faydalıdır.

  Tekrarlama oranı: 5 yıl içinde hemoroid tekrarlama oranı % 20 civarında tekrarlama görülür ve tekrar boğma tedavisi ile sorun çözülebilir. Hastaların % 10’una ise ameliyat gerekmektedir.
   
 2. İnfrared koagülasyon: İnfrared (kırmızı ışık) adı verilen değişik dalga boyundaki lazer ışınıyla damarlar küçültülür ve hemoroid (basur) memesini söndürme temeline dayanır. Bu teknolojide, ucunda teflon bir polimer olan, 15 voltluk tungsten- halojen lambası infrared ışığını üretir. Bu nedenle infrared koagülasyona (IRC) aynı zamanda ‘ameliyatsız lazer ile hemoroid tedavisi’ veya ‘muayenehanede lazer ile hemoroid tedavisi’ olarakta anılmaktadır. Rahatlıkla lokal anestezi altında muayenehane koşullarında yapılabilmekte ve hasta derhal işine geri dönebilmektedir. Her hemoroid memesine ortalama olarak 1.5 saniye boyunca ve üç kez infrared ışını verilir.
  Avantajı: Fazla yüksek ısı vermediğinden, dokuda çürümeye yol açmaz. Gebelerde ve kalp pili (pacemaker) olan hastaların birinci derecede hemoroidlerinde sorunsuz olarak uygulanabilmektedir. Ağrı yaratmaz.
  Dezavantajı: ikinci ve üçüncü derecede hemoroidlerde fazla başarılı değildir.
  Komplikasyonları: kanama (1-2 hafta devam eder ve ortalama % 15 oranında rastlanır), hafif ve orta şiddetli ağrı (% 25 oranında) görülebilir.
  Kime yapılmaz: Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® vb.)kullanılanlara yapılmaz. İşlemden 7-10 gün önce bu tür ilaçlar kesilmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlara, işlemden 5-7 gün sonra tekrar başlanılabilir, ancak bu konuda mutlaka doktordan onay almak gerekir.
  Tekrarlama oranı: 5 yıl içinde ortalama % 50 civarında tekrarlama görülür ve tekrar infrared koagülasyon ile sorun çözülebilir.
   
 3. Bipolar koagülasyon: Bu yöntemle hemoroid veya basura neden olan kan damarları bipolar elektrik akımı (BICAP) ile yakılır. Bu alanda, HETTM Bipolar Ligatör türünde birçok cihaz geliştirilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü derecede hemoroitlere uygulanan bu teknikte ortalama % 80 oranında başarı oranı bildirilmiştir.
   
 4. İğne (enjeksiyon) tedavisi skleroterapi: Bu yöntem ilk olarak 1869’da Morgan tarafından tanımlanmıştır. Birinci ve ikinci derecede veya bant yerleştirilemeyecek kadar küçük hemoroidlere uygulanan bu teknikte, makat bölgesine kireç oluşturan fenol, kinin üre veya sodyum moruat türünden bir kimyasal madde enjekte edilir. Ek olarak, ameliyatı kaldıramayacak derecede düşkün olan ve yaşlı hastalarda tercih edilir. Hemoroid (basur) memesini besleyen toplar damarlarda kireç oluşumu sağlanarak, orada yeni bir damar şişmesi, çatlaması ve genişlemesi engellenir. Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® vb.) kullanılanlara yapılmaz. İşlemden 7-10 gün önce bu tür ilaçlar kesilmelidir. Geçmişte hemoroid tedavisinde skleroterapi yaygın olarak kullanılmasına rağmen, günümüzde boğma tedavisi ve infrared koagülasyon (IRC) daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Komplikasyonları:
  Makat ağrısı: Uygulama sonrasında ortalama % 30 oranında, 48 saat boyunca devam eden ağrı olur.
  • Enjeksiyon sırasında kimyasal madde, hemoroid yanındaki sağlam dokuya kaçarsa, çürüme (nekroz) veya gangrene neden olabilir. 
  Makatta yanma
  Makattan kanama: İşlemden 7-10 gün sonra basur memesinin çözülme döneminde makattan hafif bir kanama olabilir ve sıklıkla kendiliğinden durur.
  • Kimyasal maddeye karşı alerjik reaksiyon
  • Makat çıkışında ülser gelişmesi
  Anal kriptit: makat bölgesi enfeksiyonu
  • Prostat iltihabı (prostatit) gelişmesi
  Gaz ve dışkı kaçırma
  • İdrar kaçırma

  İşlem sonrası:
  • Günde 5-6 kez 15 dakika süre ile ılık su ile oturma banyoları çok yararlıdır. Makat ağrısını gidermek için ılık su ile ardışık olarak paketlenmiş buz ile kompres yapılması çok yarar sağlar.
  • İşlem sonrasında günde 2 Lt kadar su içmek ve liften zengin gıdalar ile beslenmek, dışkının uygun kıvamda çıkmasına yardımcı olacağından faydalıdır.
  • Uygun olgularda, planlı bir şekilde işlem tekrarlanabilir.
 5. Radyofrekans (RF) tedavisi: Birinci ve ikinci derecedeki hemoroidlere radyofrekans akımı verilerek hemoroid memeleri yok edilir. Bu yöntemle % 70 civarında başarı oranları bildirilmektedir.
   
 6. Direkt akım ile tedavi: Birinci ve ikinci derecedeki hemoroid tedavisinde, anoskopi cihazının içinden geçirilen bir prob aracılığı ile hemoroid memesine 10 dakika boyunca direkt elektrik akımı uygulanması veya galvanizasyon prensibine dayanır. Bu tedavi yöntemi pratikte yaygınlaşmamıştır.

Hemoroid arteri embolizasyonu (HAE) nedir?
Hemoroid arter embolizasyonu (HAE): ameliyatı kaldıramayacak kadar düşkün olan ve makattan şiddetli hemoroid kanamaları olan hastalarda, Tıp Fakültesi veya Eğitim ve Araştırma Hastanesi türünde Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Nükleer Tıp ve Radyoloji hekimlerinin ortaklaşa hizmet verdiği hastanelerin koşullarında, hemoroid atar damarlarının radyoloji hekimleri tarafından çeşitli tıkayıcı maddeler ile (microcoil) devre dışı bırakılarak uygulanan, kanamayı önleme tedavisidir. Henüz deneme aşamasında bir yöntem olup, uzun dönem sonuçları bilinmemektedir. Yan etki olarak; girişim sırasında damarın yırtılmasına bağlı şiddetli kanama, hemoroid pıhtılaşması (tromboz) veya ciddi makat bölgesi enfeksiyonu (pelvik sepsis) gelişebilir. Hemoroid ameliyatından çekinen hastalar için bir seçenek gibi düşünülmemelidir ve sadece düşkün hastalarda kullanılması önerilmektedir.

Ameliyatsız hemoroid tedavilerinden en iyisi hangisidir?
Johanson ve Rimm boğma tedavisi, infrared koagülasyon ve iğne tedavisi karşılaştırılmışlar ve boğma tedavisinin (bant ligasyon) içlerinde en etkin yöntem olduğu belirlemişlerdir. Benzer şekilde, MacRae ve McLeod her üç tekniği karşılaştırdıklarında, boğma tedavisinin (bant ligasyon) en etkin yöntem olduğu sonucuna varmışlardır. Hemoroid için ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ortalama % 30-50 oranında başarısızlık söz konusudur. Hemoroid konusunda, ameliyatsız tedavi yöntemleri ile ‘’hemoroid için kesin çözüm’’, ‘’ 5 dakikada hemoroid için kesin tedavi’’ ‘’5 dakikada hemoroid’e son’’, ’5 dakikada hemoroid’e paydos’’, ’5 dakikada garantili hemoroid tedavisi’’, ‘’hemoroid tedavisinde % 100 başarı’’, ‘’hemoroid için garantili tedavi’’, ‘’hemoroid’e paydos’’, ‘’hemoroid kabusuna son’’ gibi bir gerçek maalesef mümkün değildir.

     
     
     
     
     
     
   

Anahtar kelimeler: basurda ameliyatsız tedavi, ameliyatsız basur tedavisi, ameliyatsız mayasıl tedavisi, ameliyatsız hemoroid tedavisi, hemoroidde ameliyatsız tedavi, mayasılda ameliyatsız tedavi, skleroterapi, bant ligasyon, lazer uygulaması, hemoroid için boğma tedavisi, mayasıl için boğma tedavisi, dışkıda kan, gaitada kan, makattan kanama, makattan kan gelmesi, oturma banyosu, oturma küveti, makat doktoru, mayasıl doktoru, basur doktoru, hemoroid doktoru, iğne ile hemoroid tedavisi, hemorroid, hamaroid, hamaroit, hamoroid, hamoroit, hamarit, hamarid, hamorit, homoroit, homoroid, homorid, homorit, hemorid, hemorit, hemoroit, hemoroyit, hamaroyit, hemeroyit, homoroyit, hemoroyid, hamaroyid, hemeroyid, homoroyid, masur, basür, basül, basor, bağsur, bağsor, bahsur, mayasıl, mayasır, babasıl, hemoreid, hemareid, hemareit, hemoreit, homereyit, homereyid, hemorat, homorat, homerat, hemorois, hemoroyis, hamorois, hamoroyis, hemerois, hemeroyis, homeret, homered, hemeret, hemered

Kaynaklar
 1. Margetis N. Pathophysiology of internal hemorrhoids. Ann Gastroenterol 2019; 32 (3): 264-272.
 2. Venturini M, De Nardi P, Marra P, et al. Embolization of superior rectal arteries for transfusion dependent haemorrhoidal bleeding in severely cardiopathic patients: a new field of application of the "emborrhoid" technique. Tech Coloproctol 2018; 22 (6): 453-455.
 3. Tradi F, Louis G, Giorgi R, et al. Embolization of the superior rectal arteries for hemorrhoidal disease: Prospective results in 25 patients. J Vasc Interv Radiol 2018; 29 (6): 884-892.
 4. Agarwal N, Singh K, Sheikh P, et al. Executive summary - The Association of Colon & Rectal Surgeons of India (ACRSI). Practice guidelines for the management of haemorrhoids-2016. Indian J Surg 2017; 79 (1): 58-61.
 5. Aram FO. Rubber band ligation for hemorrhoids: an office experience. Indian J Surg. 2016; 78 (4): 271-274.
 6. Evans L, Manley K, Rooney L. A technical note regarding hemorrhoid banding. Nurse Pract 2016; 41 (5): 18-21.
 7. Faucheron JL, Sage PY, Trilling B. Proctologic surgery done by residents: Who is the surgeon in real life? J Visc Surg 2016; 153 (6): 483-484.
 8. Lorenc Z, Gökçe Ö. Tribenoside and lidocaine in the local treatment of hemorrhoids: an overview of clinical evidence. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2016; 20 (12): 2742-2751.
 9. Brown SR, Tiernan JP, Watson AJ, et al; HubBLe Study team. Haemorrhoidal artery ligation versus rubber band ligation for the management of symptomatic second-degree and third-degree haemorrhoids (HubBLe): a multicentre, open-label, randomised controlled trial. Lancet 2016 Jul 23;388(10042):356-64. doi: 10.1016/S0140-6736(16)30584-0. Erratum in: Lancet. 2016 Jul 23;388(10042):342.
 10. Crawshaw BP, Russ AJ, Ermlich BO, et al. Prospective case series of a novel minimally invasive bipolar coagulation system in the treatment of grade i and ii internal hemorrhoids. Surg Innov 2016; 23 (6): 581-585.
 11. Albuquerque A. Rubber band ligation of hemorrhoids: A guide for complications. World J Gastrointest Surg 2016; 8 (9): 614-620.
 12. Filingeri V, Angelico R, Bellini MI, et al. Ambulatory therapy with combined hemorrhoidal radiocoagulation. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2013; 17 (1):130-133.
 13. Lu LY, Zhu Y, Sun Q. A retrospective analysis of short and long term efficacy of RBL for hemorrhoids. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2013; 17 (20): 2827-2830.
 14. Duben J, Hnatek L, Dudesek B, et al. Bipolar radiofrequency-induced thermotherapy of haemorrhoids: a new minimally invasive method for haemorrhoidal disease treatment. Early results of a pilot study. Wideochir Inne Tech Malo Inwazyjne 2013; 8 (1): 43-48.
 15. Ahmad A, Kant R, Gupta A. Comparative analysis of Doppler Guided Hemorrhoidal Artery Ligation (DG-HAL) & Infrared Coagulation (IRC) in management of hemorrhoids. Indian J Surg 2013; 75 (4): 274-277.
 16. Yousefi M, Mahdavi MR, Hosseini SM, et al. Clinical Evaluation of Commiphora Mukul, a Botanical resin, in the Management of Hemorrhoids: A randomized controlled trial. Pharmacogn Mag 2013; 9 (36): 350-356.
 17. Singal R, Gupta S, Dalal AK, et al. An optimal painless treatment for early hemorrhoids; our experience in Government Medical College and Hospital. J Med Life 2013; 6 (3): 302-306.
 18. Misauno MA, Usman BD, Nnadozie UU, et al. Experience with rubber band ligation of hemorrhoids in northern Nigeria. Niger Med J 2013; 54 (4): 258-260.
 19. Tiernan J, Hind D, Watson A, et al. The HubBLe trial: haemorrhoidal artery ligation (HAL) versus rubber band ligation (RBL) for haemorrhoids. BMC Gastroenterol 2012; 12: 153. doi: 10.1186/1471-230X-12-153.
 20. McLemore EC, Rai R, Siddiqui J, et al. Novel endoscopic delivery modality of infrared coagulation therapy for internal hemorrhoids. Surg Endosc 2012; 26 (11): 3082-3087.
 21. Piskun G, Tucker R. New bipolar tissue ligator combines constant tissue compression and temperature guidance: histologic study and implications for treatment of hemorrhoids. Med Devices (Auckl) 2012; 5: 89-96.
 22. McLemore EC, Rai R, Siddiqui J, et al. Novel endoscopic delivery modality of infrared coagulation therapy for internal hemorrhoids. Surg Endosc 2012; 26 (11): 3082-3087.
 23. Bhagat PJ, Raut SY, Lakhapati AM. Clinical efficacy of Jalaukawacharana (leech application) in thrombosed piles. Ayu 2012; 33 (2): 261-263.
 24. Rutala WA, Gergen MF, Weber DJ. Disinfection of an infrared coagulation device used to treat hemorrhoids. Am J Infect Control 2012; 40 (1): 78-79.
 25. Forlini A, Manzelli A, Quaresima S, Forlini M: Long-term result after rubber band ligation for haemorrhoids. Int J Colon Dis 2009, 24(9):1007–1010.
 26. Coulom P. The instrumental treatment of hemorrhoidal disease; nonsurgical therapy of haemorrhoids. Gastroenterology 2009; 33: 20-26.
 27. Forlini A, Manzelli A, Quaresima S, et al. Long- term result after rubber band ligation for hemorrhoids. Int J Colorectal Dis 2009; 24: 1007-1010.
 28. El Nakeeb AM, Fikry AA, Omar WH, et al. Rubber band ligation for 750 cases of symptomatic hemorrhoids out of 2200 cases. World J Gastroenterol 2008; 14 (42): 6525-6230.
 29. Ricci MP, Matos D, Saad SS. Rubber band ligation and infrared photocoagulation for the outpatient treatment of hemorrhoidal disease. Acta Cir Bras 2008; 23 (1): 102-106.
 30. Gupta PJ. Infra red photocoagulation of early grades of hemorrhoids--5-year follow-up study. Bratisl Lek Listy 2007; 108 (4-5): 223-226.
 31. Alonso-Coello P, Mills E, Heels-Ansdell D, et al. Fiber for the treatment of hemorrhoids complications: a systematic review and meta- analysis. Am J Gastroenterol 2006; 101: 181-188.
 32. Alonso-Coello P, Zhou Q, Martinez-Zapata MJ, et al. Meta-analysis of flavonoids for the treatment of haemorrhoids. Br J Surg 2006; 93: 909-920.
 33. Shanmugam V, Thaha MA, Rabindranath KS, et al: Systematic review of randomized trials comparing rubber band ligation with excisional haemorrhoidectomy. Br J Surg 2005, 92 (12): 1481–1487.
 34. Shanmugam V, Thaha MA, Rabindranath KS, et al: Rubber band ligation versus excisional haemorrhoidectomy for haemorrhoids. Cochr Datab Syst Rev (Online) 2005, 3:CD005034
 35. Lyer VS, Shrier I, Gordon PH: Long-term outcome of rubber band ligation for symptomatic primary and recurrent internal hemorrhoids. Dis Colon Rectum 2004, 47 (8): 1364–1370.
 36. Peng BC, Jayne DG, Ho YH: Randomized trial of rubber band ligation vs. stapled hemorrhoidectomy for prolapsed piles. Dis Colon Rectum 2003, 46 (3): 291–296.
 37. Gupta PJ. Infrared coagulation versus rubber band ligation in early stage hemorrhoids. Braz J Med Biol Res 2003; 36 (10): 1433-1439.
 38. Chew SS, Marshall L, Kalish L, et al. Short-term and long-term results of combined sclerotherapy and rubber band ligation of haemorrhoids and mucosal prolapse. Dis Colon Rectum 2003; 46: 1232-1237.
 39. Komborozos VA, Skrekas GJ, Pissiotis CA: Rubber band ligation of symptomatic internal hemorrhoids: Results of 500 cases. Dig Surg 2000, 17(1):71–76.
 40. MacRae HM, McLeod RS. Comparison of hemorrhoidal treatment modalities. A meta-analysis. Dis Colon Rectum 1995; 38: 687-694.
 41. Johanson JF, Rimm A. Optimal nonsurgical treatment of hemorrhoids: a comparative analysis of infrared coagulation, rubber band ligation, and injection sclerotherapy. Am J Gastroenterol 1992; 87: 1600-1606.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 03.26.2020

 

Üye Girişi
Taviloğlu Forum Sorularınızı Yanıtlayalım Kolorektal Cerrahi, Proktoloji, Kolonoskopi