Randevu: (0212) 219 84 84 / (0530) 326 06 96
       

Makat Ameliyatları Sonrası

Video'yu izlemek için tıklayınız. Foruma gitmek için tıklayınız.
İlgili Videolar
Hemoroid, makat çatlağı, makat fistülü, makat sarkması, rektosel, rektovajinal fistül, makat siğili, makat kanseri, makat darlığı vb. makat bölgesi ameliyatlarından sonra yaşanan bazı sorunlar ve alınacak belirli önlemler vardır.
 • Makat ağrısının kontrolü: Ağrı kesici ilaçları doktorun önerisi dahilinde kullanmak yararlı olur. Bu gruptaki ilaçların fazla kullanımı bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına, kabızlık ve dışkılama güçlüğüne neden olabilir. Buna karşın ağrısı olmadığını düşünerek ilacın alınmaması da, yarada ödeme neden olarak sorunların artmasına yol açabilir. Dışkının sert çıkması veya yoğun ishal şekilde çıkması makat ağrısının artmasına neden olur. Bu nedenle, doktor önerisi ile dışkıyı yumuşatma amacı ile bazı ilaç veya gıda takviyeleri önerilebilir. Bu tür dışkı yumuşatıcı ilaçları, rahat dışkılayabilmeyi hedefleyerek, doktor önerisinin üzerindeki dozlarda almak ishale ve daha fazla ağrıya neden olabilir. Ağrının çok yoğun olduğu dönemlerde, erkekte penis kökü ve kadında ise kadınlık organı üzerine sert bir zemine oturmak (küvetin kenarı veya bir taş üzerine) yarar sağlar. Ayrıca, oturma banyosu ve bunu takiben naylona sarılı bir avuç kadar buzun 5 dakika kadar dönüşümlü olarak uygulanması ağrının giderilmesinde çok yararlıdır.
   
 • Oturma banyosu: günde 3-6 kez ortalama 15-20 dakika süre ile ılık su (24-37o C arasında) içinde oturma banyosu (küvet, leğen veya özel oturma küvetinde) yapmak çok yararlıdır. Bu suyun ılık olması yararlıdır, içine Batticon, Rivanol vb. maddelerin eklenmesinin bir fark yaratmadığı bilinmektedir. İyot türünde sıvıların yara iyileşmesini geciktirebildiği ve Rivanol türündeki maddelerin ise alkol bazlı olduklarından, bazı mikropların o bölgede tespit edilmesine neden oldukları bilinmektedir. Deniz suyu, papatya suyu veya havuzda banyo yapmanın çok yararlı olduğu bilinmektedir. Birçok hastanın makat bölgesinin bu su ile teması sırasında yarada enfeksiyon gelişebileceği yönünde kaygılar taşıdığı gözlenmiştir, ancak makatın mikropların çok yoğun yerleştiği bir vücut bölgesi olduğu hatırlanırsa bu kaygıların gereksiz olduğu anlaşılacaktır. Özellikle, deniz suyunun yaraların daha hızlı kapanmasında, ciddi yararları olduğu bilinmektedir. Denize girme imkanı olmadığı durumlarda, oturma banyosu yapılan suyun içine deniz suyu eklemek yararlı olabilir.
   
 • Makatta şişlik: ameliyattan sonraki 7-10 gün içinde, ameliyatın veya girişimin etkisine bağlı olarak, makatta şişlik gelişir. Bu durumu, elini kapıya sıkıştıran bir kişide gelişen ödem ve morluğa benzetebiliriz. Bu nedenle ameliyattan sonraki bir aylık süre içinde bu tür şişliklerin veya memelerin ele gelmesi beklenir. Hastalar genellikle, oturma banyosu veya taharetlenme işlemi sırasında bu şişlikleri fark ederek, ameliyatın eksik veya yetersiz yapıldığı hissine kapılırlar, bu aşamada sakin ve sabırlı olmak ve şüphe durumunda ise ameliyatı gerçekleştiren cerraha başvurmakta yarar vardır. Makat bölgesi ameliyatları sonrasında kozmetik görünümden ziyade, sonucun başarılı olması, hastalığın tekrarlamaması, herhangi bir komplikasyon yaşanmadan güvenli bir şekilde ameliyatın sonuçlanması önemlidir.
   
 • Makat sarkmasının devam etmesi: makat sarkması (rektal prolapsus) veya hemoroid olgularında, makat bölgesinden yeterli doku çıkartılmazsa, makatta sarkma devam edebilir.
   
 • Makattan kanama: makat bölgesi ameliyatlarından sonraki 3-6 hafta boyunca yaralar tam olarak kapanıncaya dek, makattan aralıklı olarak damlama şeklinde kan gelebilir. Makattan aşırı kan gelmesi (% 2-5 olguda), hastada aşırı halsizlik, bitkinlik gibi yakınmalar ve sonuçta kansızlık oluşturması durumunda, ameliyatı gerçekleştiren cerraha başvurmak yararlı olur. Bazı ameliyatlar sonrasında sızıntı şeklinde kanamanın devam etmesine nedeniyle bazı cerrahlar, makat kanalı içine ameliyatın ertesi günü alınmak üzere yada kendiliğinden emilen kollajen içerikli tampon yerleştirebilirler. Ancak, bu tür tamponlar hastada sürekli ıkınma hissine veya tenesmus’a neden olabilir.
   
 • Kabızlık: Hastaların kabızlık veya dışkılama zorluğu çekerek aşırı ıkınma yapmalarını engellemek için, psyllium, magnezyum sülfat, laktuloz vb. dışkı gevşetici veya dışkı yumuşatıcı ilaçlar verilebilir. Hastalar sıklıkla kabızlıktan kaçınmak için, bu tür ilaçları gereğinden fazla almakta ve bu da ishale neden olabilmektedir. Bu ilaçların aşırı tüketiminden kaçınmakta yarar vardır, çünkü ameliyat sonrası dönemde ishal meydana gelmesi sonucunda, hastalarda ameliyat bölgesinde oluşacak ödem nedeni ile, şiddetli makat ağrısı veya makatta yanma gibi yakınmalar meydana gelebilir. Bu durum ise hastalarda kabızlığa oranla daha şiddetli boyutta sorun yaşanmasına yol açabilir. Kabızlık ile mücadelede günde 2 Lt’nin üzerinde su tüketilmesi, lif takviyesi, kuru kayısı, kuru incir, baklagiller gibi bağırsak hareketlerini arttıracak gıdaların tüketilmesi yararlı olur.
   
 • Makatta kaşıntı: Makat bölgesinde özellikle sabun veya deterjan ile aşırı temizlik yapılması veya makattan devam eden akıntının makat etrafındaki deriyi tahriş etmesi (anal dermatit) sonucunda makat kaşıntısı olabilir. Diyet ve bazı merhemlerle bu sorun rahatlıkla çözülebilmektedir.
   
 • Makattan akıntı: ameliyattan sonraki 4-6 hafta boyunca yaralar tam olarak kapanıncaya dek makattan aralıklı olarak sarı renkli adeta sümük gibi akıntı gelebilir. Makat fistülü ameliyatları sonrasında seton tekniği gibi bir uygulama yapılması durumunda bu akıntının 3-12 ay arasında devam edebildiğini bilmekte yarar vardır. Sürekli devam eden makat akıntısı, ıslak makat (wet anus) durumuna neden olur ve makat etrafındaki deride ‘anal dermatit’ adı verilen tahrişe ve makat derisinde özellikle mantar enfeksiyonu gelişmesine neden olur.

 • Whitehead deformitesi: Hemoroid veya rektal prolapsus ameliyatlarında fazla miktarda rektum (bağırsak) kesilmesi veya iç dikişlerin açılması sonrasında, dışarıda iyileşmeye çalışan bağırsak dokusuna Whitehead deformitesi veya ektropion denilir.
   
 • İdrar yapma zorluğu: ameliyat sonrası dönemde ağrı, makat kaslarında spazm, belden (spinal) anestezi, fazla miktarda serum verilmesine bağlı olarak % 0-50 oranında idrar yapma güçlüğü gelişebilir ve bir süre devam edebilir.
   
 • İdrar yolu enfeksiyonu: özellikle idrar sondası uygulanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonuna rastlanır.
   
 • Makat fistülü gelişmesi: Hemoroid ve makat çatlağı gibi ameliyatları takiben yaklaşık % 1 oranında, makatta şişlik, makattan akıntı, makatta kaşıntı ve bazen makattan kanama ile belirti veren, makat fistülü gelişir.
   
 • Makat apsesi gelişmesi: Makat çatlağı ameliyatlarından sonra % 2-5 oranında enfeksiyon gelişir. Makat bölgesi ameliyatlarını takiben, makatta şişlik, makatta ağrı, ateş, titreme ve halsizlik ile kendisini belli eden, makat apsesi gelişebilir. Tedavisinde antibiyotikler, ılık su içinde oturma banyosu ve bazen de apseyi cerrahi olarak boşaltma (drenaj) işlemi gerekir.
   
 • Anal kriptit: Makat bölgesi ameliyatları sonrasında makatta yer alan yağ ve ter bezlerinde enfeksiyon veya ‘’anal kriptit’’ gelişebilir. Bu sorun sıklıkla antibiyotik tedavisine iyi yanıt vermektedir. Antibiyotik içeren kremlerin kullanımı ile bu tür makat bölgesi enfeksiyonlarının önlenemeyeceği bilinmektedir. Bu konuda dikkatli olmakta yarar vardır, zira bu tür sorunlar önce makat apsesi ve takiben de makat fistülüne neden olabilirler.
   
 • Makatta darlık gelişmesi: ileri evredeki hemoroidlerde fazla miktarda dokunun alınmasına bağlı olarak veya makat kanalında alt seviyeli olarak dikiş atılması veya Longo ameliyatında alt seviyeli olarak kese ağzı (purse string) dikişi atılması sonucunda, makatta darlık (anal stenoz) gelişebilir. Özellikle, hemoroid ameliyatlarından sonra bu komplikasyondan korunmak için, hemoroid ameliyatının olabildiğince makat kanalı içinde yapılması ve makat derisinin fazla miktarda çıkartılmaması önem kazanır. Bu tür bir makat darlığı durumunda, cerrah önce parmakla makatı genişletme (anal dilatasyon) işlemini uygular ve şayet başarılı olmazsa buji veya dilatatör adı verilen aletlerle makatı genişletmeye (anal dilatasyon) çalışır. Bu tür önlemlerin başarılı olmaması durumunda, ise ‘‘anoplasti’’ ameliyatı ile makat genişletilir.
   
 • Makat çatlağı gelişmesi: Hemoroid (basur) ameliyatları sonrasında makatta çatlak (anal fissür) gelişebilir. Bu durum sıklıkla pomad, ılık su içine oturma banyoları, diyet ve bazı merhemlerle (kortizon veya Nitrogliserin içeren kremler) ve bazen de Botoks tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.
   
 • Gaz ve dışkı kaçırma: Makat fistülü, makat çatlağı veya hemoroid ameliyatları sırasında, makat iç kasının (internal anal sfinkter) kesilmesi girişimi (lateral internal sfinkterotomi) uygulanması veya makat dış kasının (eksternal anal sfinkter) yaralanması halinde % 0-15 oranında gaz veya dışkı kaçırma sorunu gelişebilir.
   
 • Diyet: Günde en az 2 Lt su tüketimi, bol miktarda sebze, meyve ve lifli gıdaların (özellikle baklagiller) tüketilmesi uygun olur. Lif tüketiminin, kadınlarda 20 g/gün ve erkeklerde 30-35 g/gün düzeyinde olması önerilir. makatta kaşıntıya neden olabilecek acı, ekşi (limon, portakal, mandalina, greyfurt) kızartılmış ve baharatlı gıdalar, süt ürünleri (peynir, süt vb.) ve ketçap türü gıdalardan olabildiğince kaçınmakta yarar vardır. Buradaki amaç bu maddeleri hiç tüketmemek değil, uygun miktarlarda tüketmektir. Örneğin, beyaz peynirin günde bir kibrit kutusu büyüklüğünde tüketilmesi bir sorun oluşturmazken, günde bir kalıp beyaz peynir tüketildiğinde ciddi oranda makatta kaşıntıya neden olabilmektedir. Benzer şekilde, günde toplam bir veya iki adet mandalina yenilmesi ile yoğun lif alınacağından dışkılama daha kolaylaşabilir, ancak 8-10 adet mandalina tüketildiğinde makatta yanma, makatta ağrı ve makat kaşıntısına neden olabilir.
Makat ameliyatları sonrasında yararlı gıdalar

A vitamini içeren gıdalar: kayısı, havuç, bezelye, patates, ıspanak, bal kabağı ve yumurta
B vitamini içeren gıdalar: tahıllı gıdalar, pirinç, mercimek, fasulye, patates, şeker pekmezi, muz, hindi eti ve ton balığı
C vitamini içeren gıdalar: kuşburnu, kivi, Brüksel lahanası, çilek, ahududu, ıspanak.
E vitamini içeren gıdalar: tahıllı gıdalar, ayçiçek yağı, fındık, ceviz, badem, ıspanak, şalgam, pancar, zeytin, karahindiba, balkabağı, balık ve kuşkonmaz

Tahıllı gıdalar Meyveler
Kepek Elma (kabuklu)
Mısır Kayısı
Mısır gevreği (corn flakes, müsli) Muz
Esmer pirinç Yabanmersini (çay üzümü)
  Kavun
Kuru yemiş Karpuz
Kuru üzüm Kiraz
Kuru kayısı Vişne
Kuru incir Üzüm
Kuru erik Şeftali
Fındık Armut
Ceviz Ananas
  Erik
Diğer Çilek
Keten tohumu Ahududu (frambuaz, ağaç çileği)
Şeker pekmezi  
Bal  

Haşlanmış sebzeler Çiğ sebzeler
Lahana (beyaz, kara ve kırmızı) Fasulye filizi
Karnabahar Kereviz
Havuç Salatalık
Yabani havuç (karakavza) Kıvırcık salata
Patates (kabuklu) Mantar
Ispanak Soğan
Kuşkonmaz Yeşil biber
Kabak Ispanak
Şalgam Domates
Mısır (konserve)  
Brüksel lahanası  

Ekmek Baklagiller
Tahıllı Bakla
Yulaflı Fasulye
Çavdarlı Nohut
Kepekli Soya
Buğdaylı Mercimek
  Bezelye
  Keçi boynuzu
  Yalancı akasya
  Gülibrişim

Makat ameliyatları sonrasında zararlı gıdalar

Baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber, izot vb.) Turunçgiller (limon, mandalina, portakal, greyfurt)
Kızartılmış gıdalar Lahmacun
Çay ve kahve (aşırı tüketimi) Çiğ köfte
Süt ürünleri (günde kibrit kutusu kadar peynir, bir bardak süt, bir bardak ayran ve bir kase yoğurt tüketilebilir) Hamburger
Ketçap Sosis
Çikolata Turşu
Enerji içecekleri Pizza
Asitli içecekler Alkol
Kek Kebap
Pasta Fazla yağlı gıdalar
Beyaz ekmek Ağrı kesici ilaçların kullanımı
Beyaz pirinç Ördek, kaz eti
Konserve gıdalar Ciğer
Tuzlu gıdalar Karides, ıstakoz
Fazla dondurma tüketimi Hardal

 • Taburculuk: Makat bölgesi ameliyatlarında özel durumlar dışında, basit girişimlerde aynı gün, diğerlerinde ise sıklıkla ertesi gün hasta taburcu edilir.
 • Tuvalet kağıdı kullanımı: makat bölgesi ameliyatları sonrasında dışkılamayı takiben tuvalet kağıdı ile makat temizliği ciddi tahriş oluşabilir. Bunun yerine su ile veya ıslak mendil ile makatın temizlenmesi yararlı olur.
 • Yara iyileşmesi: Her ameliyatta olduğu gibi cerrahi girişim sırasında, ameliyat bölgesinde en az hasar oluşmuş olması yara iyileşmesi açısından çok önemlidir. Yara iyileşmesinde, hastalığın evresi, hastanın yara iyileşmesini geciktirecek şeker hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı vb. kronik hastalıklarının varlığı, cerrahın deneyimi, ameliyat bitiminde dokuların canlılığı ve kanlanması gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Makat ameliyatları sonrasında özellikle açık yaraların iyileşmesi, 1-2 aylık bir süre alabilmektedir.
 • Doktor kontrolü: ameliyatı gerçekleştiren cerrahın önerdiği tarihte (sıklıkla ameliyattan 2-4 hafta sonra) hastanın kontrolünü yaptırması önemlidir, zira herhangi bir sorun belirlenmesi halinde erken dönemde girişim şansı doğar. Yakınmaların çok şiddetli olması durumunda ise, randevu tarihinden önce doktora muayene olmak yararlı olur.
 • Spor ve egzersiz: Ameliyat sonrasında yaklaşık dört saat içinde hasta ayağa kaldırılır ve yürütülür. Ağırlık kaldırma (halter, vücut geliştirme, fitness), bisiklete, ata veya motosiklete binmek, plates gibi makatta sürtünmeye neden olabilecek sporlar ve ağır sporlardan ameliyat sonrası dönemde yaralar iyileşene dek kaçınmak gerekir. Bunun yerine, yürüyüş, hafif koşular ve yüzme önerilir. Özellikle, deniz suyunun yara iyileşmesinde ciddi olumlu katkıları vardır.
Ameliyat sonrasında titreme ile yükselen ateş, makatta şiddetli ağrı, makattan şiddetli kanama vb. sorunlar olması durumunda, ameliyatı gerçekleştiren cerraha kontrole gitmek yararlı olacaktır.

Makat ameliyatı olan kişilerde, sonradan makat kanseri gelişir mi?
Makat ameliyatları sonrasında makat kanseri gelişmesi söz konusu değildir. Kanser hastalığı, ameliyat ile hastalara geçen veya bulaşan bir hastalık değildir. Makat kanseri ile hemoroid, makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi vb. hastalıklar arasında herhangi bir ilişki yoktur. Burada önemli olan ayrıntı, makat hastalığı nedeni ile ameliyat geçirecek hastada altta yatan rektum kanseri veya bağırsak kanseri gibi bir sorun olup olmadığının anlaşılmasıdır. Bu ayırım rahatlıkla kolonoskopi ile yapılabilir. Makat hastalıkları içinde direkt olarak makat kanserine neden olma riski olan makat siğilleridir ve bu siğiller sıklıkla cinsel temasla bulaşan HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonları sonrasında gelişirler. Makat siğili olan hastaların makat kanseri riski açısından yakın takipte olmalarında yarar vardır. Diğer çok önemli bir nokta ise, yıllardır kendilerinde hemoroid olduğunu sanan bazı hastalarda, yıllar sonrasında rektum kanseri veya makat kanseri belirlenebilmesidir. Bu nedenle, ‘’benim sorunum nasıl olsa basurdur’’ düşüncesi ile doktora başvurmaktan kaçınmak, anlamsız bir davranıştır.

Makat ameliyatları hangi doktor tarafından gerçekleştirilir?
Makat ameliyatları, Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bağırsak ve makat hastalıkları konusunda hizmet veren cerrahlara ise kolorektal cerrah, proktolog veya proktoloji uzmanı adı verilir.

       
       

Anahtar kelimeler: hemoroid, basur, mayasıl, babasıl, makat çatlağı, anal fissür, makat fistülü, anal fistül, perianal fistül, anorektal fistül, seton, makat apsesi, anal apse, perianal apse, anorektal apse, makat sarkması, rektal prolapsus, rektovajinal fistül, rektosel, makat siğili, anal siğil, anal kondilom, makat kanseri, anal kanser, anal karsinom, anüs kanseri, makat darlığı, anal stenoz, anal darlık, makatta kaşıntı, makatta yanma, makatta ağrı, makatta şişlik, makattan akıntı, kabızlık, dışkılama güçlüğü, dışkılama zorluğu, oturma banyosu, Psyllium, Magnezyum sülfat, Laktuloz, dışkı gevşetici, dışkı yumuşatıcı, anal dermatit, ıslak makat, wet anüs, Whitehead deformitesi, ektropion, spinal anestezi, belden uyuşturma, anal kriptit, Longo ameliyatı, buji dilatasyon, dilatatör, anal dilatasyon, anoplasti, Nitrogliserin krem, internal anal sfinkter, lateral internal sfinkterotomi, gaz kaçırma, gaz inkontinensi, dışkı kaçırma, dışkı inkontinensi, fekal inkontinens, eksternal anal sfinkter, halter, vücut geliştirme, fitness, plates, kolorektal cerrah, proktolog, proktoloji uzmanı

Kaynaklar
1. Carvalho N, Albergaria D, Lebre R, et al. Anal canal gastrointestinal stromal tumors: case report and literature review. World J Gastroenterol 2014; 20 (1): 319-322.
2. Ege B, Leventoğlu S, Menteş BB, et al. Hybrid seton for the treatment of high anal fistulas: results of 128 consecutive patients. Tech Coloproctol 2014; 18 (2): 187-193.
3. Yang J, Cui PJ, Han HZ, Tong DN. Meta-analysis of stapled hemorrhoidopexy vs LigaSure hemorrhoidectomy. World J Gastroenterol 2013; 19 (29): 4799-4807.
4. Aikawa M, Miyazawa M, Okada K, et al. A newly designed anal fistula plug: clinicopathological study in an experimental iatrogenic fistula model. Int Surg 2013; 98 (2): 122-128.
5. Suh YJ, Ha HK, Oh HK, et al. Rectal perforation caused by anal stricture after hemorrhoid treatment. Ann Coloproctol 2013; 29 (1): 28-30.
6. Singal R, Gupta S, Dalal AK, et al. An optimal painless treatment for early hemorrhoids; our experience in Government Medical College and Hospital. J Med Life 2013; 6 (3): 302-306.
7. Kim NK. Anal cancer study based on Korea central cancer registry data: one step forward in clinical research. Ann Coloproctol 2013; 29 (5): 177.
8. Peker K, Inal A, Güllü H, et al. Comparison of vessel sealing systems with conventional. Iran Red Crescent Med J 2013; 15 (6): 488-496.
9. Park HC, Jung KW, Kim BW, et al. Characteristics and survival of Korean anal cancer from the Korea Central Cancer Registry data. Ann Coloproctol 2013; 29: 182-185.
10. Lu M, Shi GY, Wang GQ, et al. Milligan-Morgan hemorrhoidectomy with anal cushion suspension and partial internal sphincter resection for circumferential mixed hemorrhoids. World J Gastroenterol 2013; 19 (30): 5011-5015.
11. Latif A, Ansar A, Butt MQ. Morbidity associated with treatment of chronic anal fissure. Pak J Med Sci 2013; 29 (5): 1230-1235.
12. Patel HS, Chavda J, Parikh J, et al. Study of operated patients of lateral internal anal sphincterotomy for chronic anal fissure. J Clin Diagn Res 2013; 7 (12): 2863-2865.
13. Shaikh AR, Dalwani AG, Soomro N. An evaluation of Milligan-Morgan and Ferguson procedures for haemorrhoidectomy at Liaquat University Hospital Jamshoro, Hyderabad, Pakistan. Pak J Med Sci 2013; 29 (1): 122-127.
14. Jaiswal SS, Gupta D, Davera S. Stapled hemorrhoidopexy - Initial experience from a general surgery center. Med J Armed Forces India 2013; 69 (2): 119-123.
15. Singhal S, Singhal A, Tugnait R, et al. Anorectal gastrointestinal stromal tumor: a case report and literature review. Case Rep Gastrointest Med 2013; 2013:934875. doi: 10.1155/2013/934875. Epub 2013 Mar 25.
16. D'Ugo S, Franceschilli L, Cadeddu F, et al. Medical and surgical treatment of haemorrhoids and anal fissure in Crohn's disease: a critical appraisal. BMC Gastroenterol 2013 Mar 11;13:47. doi: 10.1186/1471-230X-13-47.
17. Salati SA, Al Kadi A. Anal cancer - a review. Int J Health Sci (Qassim) 2012; 6 (2): 206-230.
18. Leng Q, Jin HY. Anal fistula plug vs mucosa advancement flap in complex fistula-in-ano: A meta-analysis. World J Gastrointest Surg 2012; 4 (11): 256-261.
19. Smigielski J, Rychter A, Fijuth J, et al. Advanced anal squamous cell carcinoma -- radiotherapy or surgery? Chirurgia (Bucur) 2012; 107 (5): 626-630.
20. Kołodziejczak M, Sudoł-Szopińska I, Wilczyńska A, et al. Utility of transperineal and anal ultrasonography in the diagnostics of hidradenitis suppurativa and its differentiation from a rectal fistula. Postepy Hig Med Dosw (Online) 2012 Nov 14; 66: 838-842.
21. Mirzaei R, Mahjoubi B, Kadivar M, et al. Anal sphincter injuries during hemorrhoidectomy: a multi center study. Acta Med Iran 2012; 50 (9): 632-634.
22. Ommer A, Herold A, Joos A, et al. Gore BioA Fistula Plug in the treatment of high anal fistulas--initial results from a German multicenter-study. Ger Med Sci 2012;10:Doc13. doi: 10.3205/000164. Epub 2012 Sep 11.
23. Kim SH, Kim HJ, Lee JI, et al. Clinico-pathologic characteristics of anal cancer. J Korean Surg Soc 2010; 78: 219-224.
24. Bokhari S, Lindsey I. Incontinence following sphincter division for treatment of anal fistula. Colorectal Dis 2010; 12: 35-39.
25. Brisinda G, Vanella S, Cadeddu F, et al. Surgical treatment of anal stenosis. World J Gastroenterol 2009; 15 (16): 1921-1928.
26. Ritchie RD, Sackier JM, Hodde JP (2009) Incontinence rates after cutting seton treatment for anal fistula. Colorectal Dis 2009; 11: 564-571.
27. Hyman N, O’Brien S, Osler T. Outcomes after fistulotomy: results of a prospective, multicenter regional study. Dis Colon Rectum 2009; 52: 2022-2027.
28. Dong QQ. Milligan-Morgan technique for preventing anal stenosis after surgery of circumferential mixed hemorrhoids. Zhongguo Zhongyiyao Xiandai Yuanchengjiaoyu Zazhi 2009; 7: 103 [DOI: 10.3969/j.issn.1672-2779.2009.03.020]
29. Ortiz H, Marzo M, de Miguel M, et al. Length of follow-up after fistulotomy and fistulectomy associated with endorectal advancement flap repair for fistula in ano. Br J Surg 2008; 95 (4): 484-487.
30. Schouten WR, Gordon PH. Preoperative and postoperative management. In: Principles and Practice of Surgery for the Colon, Rectum, and Anus s 99-116. Eds: Gordon PH, Nivatvongs S, Informa, 2007, ABD.
31. Aduful H, Paintsil A. Extensive groin and perineal hidradenitis suppurativa complicated by high fistula in ano. Ghana Med J 2007; 41: 30–32.
32. Casadesus D, Villasana LE, Diaz H, et al. Treatment of anal stenosis: a 5-year review. ANZ J Surg 2007; 77: 557-559.
33. Li JC, Ng SS, Lo AW, et al. Outcome of radical excision of anorectal gastrointestinal stromal tumors in Hong Kong Chinese patients. Indian J Gastroenterol 2007; 26: 33-35.
34. Gravante G, Venditti D. Postoperative anal stenoses with Ligasure hemorrhoidectomy. World J Surg 2007; 31: 245; author reply 246.
35. Owen HA, Edwards DP, Khosraviani K, et al. The house advancement anoplasty for treatment of anal disorders. J R Army Med Corps 2006; 152: 87-88.
36. Lim SW. Analysis and measures for anal stricture following a hemorrhoidectomy. J Korean Soc Coloproctol 2006; 22 :293-297.
37. Ramcharan KS, Hunt TM. Anal stenosis after LigaSure hemorrhoidectomy. Dis Colon Rectum 2005; 48: 1670-1671.
38. Johnson LG, Madeleine MM, Newcomer LM, et al. Anal cancer incidence and survival: the Surveillance, Epidemiology, and End Results experience, 1973-2000. Cancer 2004; 101: 281-288.
39. Buchanan G, Owen H, Torkington J, et al. Long-term outcome following loose seton technique for external sphincter preservation in complex anal fistula. Br J Surg 2004; 91:476-480.
40. Lindsey I, Jones OM, Smilgin-Humphreys MM, et al. Patterns of fecal incontinence after anal surgery. Dis Colon Rectum 2004; 47 (10): 1643-1649.
41. Lee S, Joo JK, Ryu SY, et al. The prognosis of anal cancer according to the modality of therapy. J Korean Soc Coloproctol 2003; 19: 152-156.
42. Guy RJ, Seow-Choen F. Septic complications after treatment of hemorrhoids. Br J Surg 2003; 90:147-156.
43. Wang D, Yamana T, Iwadare J. Long-term results and quality-of-life outcomes in patients with transsphincteric fistulas after muscle-filling procedure. Dis Colon Rectum 2002; 45: 1011-1015.
44. Joy HA, Williams JG. The outcome of surgery for complex anal fistula. Colorectal Dis 2002; 4: 254-261.
45. Stamatiadis A, Konstantinou E, Theodosopoulou E, et al. Frequency of operative trauma to anal sphincters: evaluation with endoanal ultrasound. Gastroenterol Nurs 2002; 25 (2): 55-59.
46. Nadgir R, Rubesin S E, Levine MS. Perirectal sinus tracks and fistulas caused by hidradenitis suppurativa. Am J Roentgenol 2001; 177: 476-477.
47. Miettinen M, Furlong M, Sarlomo-Rikala M, et al. Gastrointestinal stromal tumors, intramural leiomyomas, and leiomyosarcomas in the rectum and anus: a clinicopathologic, immunohistochemical, and molecular genetic study of 144 cases. Am J Surg Pathol 2001; 25: 1121-1133.
48. Liberman H, Thorson AG. How I do it. Anal stenosis. Am J Surg 2000; 179: 325-329.
49. Garcia-Aguilar J, Davey CS, Le CT, Lowry AC, et al. Patient satisfaction after surgical treatment for fistula- in-ano. Dis Colon Rectum 2000; 43: 1206-1212.
50. Nahas SC, Sobrado Júnior CW, Araujo SE, et al. Surgical treatment outcome of hemorrhoidal in 475 patients. Rev Hosp Clin Fac Med Sao Paulo 1997; 52 (4): 175-179.
51. Garcia-Aguilar J, Belmonte C, Wong DW, et al. Anal fistula surgery. Factors associated with recurrence and incontinence. Dis Colon Rectum 1996; 39:723-729.
52. Felt-Bersma RJ, van Baren R, Koorevaar M, et al. Unsuspected sphincter defects shown by anal endosonography after anorectal surgery. A prospective study. Dis Colon Rectum 1995; 38 (3): 249-253.
53. Eu KW, Teoh TA, Seow-Choen F, et al. Anal stricture following haemorrhoidectomy: early diagnosis and treatment. Aust N Z J Surg 1995; 65: 101-103.
54. Graf W, Pahlman L, Ejerblad S. Functional results after seton treatment of high transsphincteric anal fistulas. Eur J Surg 1995; 161: 289-291.
55. Stelzner F. Hemorrhoidectomy: a simple operation? Incontinence, stenosis, fistula, infection and fatalities. Chirurg 1992; 63 (4): 316-326.
56. Speakman CT, Burnett SJ, Kamm MA, et al. Sphincter injury after anal dilatation demonstrated by anal endosonography. Br J Surg 1991; 78: 1429-1430.
57. Williams DR, Coller JA, Corman ML, et al. Anal complications in Crohn’s disease. Dis Colon Rectum 1981, 24: 22-24.
58. www.tavilogluproktoloji.com
59. www.genelcerrah.com
60. www.drtaviloglu.tv
61. www.makatkanamasi.com
62. www.barsakcerrahisi.com
63. www.hemoroidbilgisi.com
64. www.makattacatlak.com
65. www.hemoroiduzmani.com
66. www.hemoroidnedir.tv
67. www.fascrs.org
68. www.medicinenet.com
69. http://emedicine.medscape.com

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Foruma gitmek için tıklayınız. Geri

Uzmanlık Alanları:
Kolorektal Cerrahi
Proktoloji
Kolonoskopi