Makatta Ağrı

Makatta ağrı (proktalji) neden olur? Makat ağrısı tipleri nelerdir?
 • Dışkılama sonrasında gelişen ve bazen dakikalarca ve bazen de saatlerce devam eden bıçak saplanır veya jilet keser bir ağrının varlığında makat çatlağı, hemoroid veya makat siğili akla gelmelidir.
 • Uykudan uyandıracak şiddette bir makat ağrısı durumunda, makat apsesi akla gelir.
 • Şiddetli ve kramp tarzındaki bir makat ağrısı durumunda proktalgia fugax düşünülmelidir.
 • Sürekli bir makat ağrısı durumunda sırt ağrısı ve omurilik basısı sorunu olabilir.

Roma IV kriterlerine göre kronik makat ağrısı (proktalji)
Yakınmaların en az 6 ay önce başlaması ve son 3 aydan beri sürekliliği gerekir.

Bu sınıflamada makat ağrısı şu şekilde alt gruplara ayrılır:

 • Levator anl sendromu
 • Proctalgia fugax
 • Sınıflandırılamayan makat ağrısı

Makat çatlağı ağrısının özelliği nedir?
Makat çatlağı, makat ağrısına en sık yol açan nedendir. Sıklıkla arka yüzde gelişen bir çatlak, yırtık yada yarık nedeniyle, özellikle dışkılama sonrasında, yırtılır gibi bir ağrı hissedilmesine neden olur. Makat çatlağı, hamilelikte ve doğum sonrasındaki 4-6 hafta içinde gelişir. Kabızlıktan kaçınmak, sebze ve meyvelerden bol miktarda lif alımı ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tedavide; oturma banyosu, gliseril trinitrat krem, diltiazem tedavisi ve Botulinum toksini (Botoks tedavisi) % 70-90 arasında yararlı olur. Bu tür tedavilerden 3-4 ay sonra, makat çatlağı % 30-40 oranında nüks ettiğini bilmekte yarar vardır.

Hemoroid hangi durumlarda ağrı yapar?
Basur veya hemoroidin pıhtılaşmasına ‘tromboze hemoroid veya anal hematom’ adı verilir. Bu durumda ilk 48 saat içinde pıhtının bir cerrah tarafından boşaltılması yarar sağlar.

Herpes virüs enfeksiyonun özelliği nedir?
Cinsel temas ile bulaşan Herpes virüs enfeksiyonunun neden olduğu ağrı sıklıkla makat çatlağı ile karışır.

Proktalgia fugax nedir?

 • Proktalgia fugax, nedeni bilinmeyen ve makat kanalında derinde kramp tarzında sıklıkla saniyeler, dakikalar ve hatta yarım saate kadar sürebilen ve yanlışlıkla dışkılama gereksinimi olarak yorumlanabilen bir ağrıdır. Sıklıkla, proktalgia fugax ağrısı 20 dakikadan kısa sürer, 20 dakikadan uzun olan ağrılarda ise ‘Levator ani sendromu’ düşünülür.
 • Sağlıklı kişilerde kadınlarda ortalama % 17, erkeklerde % 9 ve genel nüfusta % 14 oranında görüldüğü belirlenmiştir.
 • Geçmişte levator ani kasının aşırı kasılması nedeniyle oluştuğu düşünülmesine rağmen, günümüzde ağrı için belirli bir uyaran olmadığı görüşü kabul görmektedir.
 • Ataklar sıklıkla bağırsak boş iken görülür ve ataklar arasında ağrı görülmez ve toplamda yılda 5-6 kez tekrarlar.
 • Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık olarak görülür.  
 • Ağrı vakaların bir bölümünde gün içinde, diğerlerinde ise  gecenin ortasında görülür. Ağrı gece uykudan uyandırabilir ve erkeklerde aynı anda sertleşme (ereksiyon) olabilir. Makat ağrısı, bazı erkeklerde cinsel temas sonrasında görülebilir.
   

Roma IV kriterlerine göre proctalgia fugax
Yakınmaların son 3 aydan beri sürekliliği gerekir.

 • Makat ve rektum alt kısmında ataklar şeklinde ağrı olması
 • Ağrı süresinin saniyeler veya dakikalar boyunca olması
 • Ataklar arasındaki süreçte ağrı olmaması
 • Hastalarda sıklıkla, endoanal ultrasonografi (EAUS) veya endorektal ultrasonografi (ERUS) ile iç makat kası (internal anal sfinkter) ve dış makat kasında (eksternal anal sfinkter) kalınlaşma görüldüğünden, birçok hekim tarafından iç makat kası veya pudendal sinir bozukluğu nedeniyle oluştuğu düşünülür.   
 • Anorektal manometri incelemesinde ise: makat kanalı (anal kanal) içi maksimum basınç artmış ve elektriksel dalga hızı yavaşlamış olarak belirlenir.
 • Tedavisinde diazepam ve klonidine grubundaki ilaçların olguların        % 40-50’sinde etkisi olduğu bilinmektedir.

Levator ani sendromu nedir?

 • Daha çok kadınlarda görülen ve makatı destekleyen pelvik taban adı verilen levator ani kas grubunun spazmlar halinde kasılması durumudur.
 • Neden geliştiği bilinmemektedir ve sıklıkla 20 dakika veya daha uzun süre boyunca şiddetli bir makat bölgesinde ağrı ile kendini belli eder.
 • Hastalar ağrıyı otururken daha fazla hissederler.
 • Ağrı ile mücadelede, sıcak su ile oturma banyosu, makat kasları üzerine elle masaj yapılması ve İbuprofen veya Naproksen grubu ağrı kesici ilaçlar yararlıdır.
 • Roma IV kriterlerine göre puborektal kasın arkaya doğru gerilmesi sırasında makat ağrısı hissedilmesi ‘’levator ani sendromu’’ olarak kabul edilir. Şayet bu manevra sırasında makat ağrısı hissedilmezse, mevcut sorun ‘’nedeni bilinmeyen makat ağrısı’’ grubunda ele alınır.   

 

Makatta ağrı durumunda ne tür tetkikler yapılır?
 • Endoskopi: Anoskopi ile sadece makat kanalı içi, rektoskopi ile sadece rektum denilen kalın bağırsağın makattan 25 cm ilerisine dek, sigmoidoskopi ile kalın bağırsağın sol yarısı ve kolonoskopi ile kalın bağırsağın tamamı görünütülenip, bir sorun varsa parça alınıp tanı konulabilir. Böylelikle, makat ağrısına neden olabilen makat kanseri, rektum kanseri, proktit, iltihabi bağırsak hastalıkları vb. birçok neden dışlanmış olur.
 • Defekografi: radyolojik bir görüntüleme tekniği olan video-defekografi ile makat kanalı içindeki rektosel, makat sarkması vb. durumlar açıklığa kavuşturulur ve farklı bir sorun olmadığından emin olunur.
 • Anorektal manometri: Makat etrafındaki kasların gücünü ve fonksiyonunu araştırmada çok yararlı bir tetkik yöntemidir. Bu tetkikte makatı kontrol eden kasların istirahat ve kasılma halindeki basınçları ölçülerek değerlendirme yapılır ve böylelikle anismus vb. hastalıklar dışlanmış olur.
 • EAUS veya ERUS: Özellikle anal kanal veya rektumda tümörleri dışlamakta ve iç makat kası (internal anal sfinkter) ve dış makat kasının (eksternal anal sfinkter) fonksiyonlarının değerlendirilmesinde endoanal ultrasonografi (EAUS) veya endorektal ultrasonografi (ERUS) gayet etkilidir.
Makatta ağrı durumunda ne tür tedaviler uygulanır?
1. Basit önlemler:
 • Ağrıdan korunmak için kadınlarda kadınlık organının (vajina) arkasına doğru ve erkeklerde ise penis köküne doğru banyonun kenarına oturmak yada bir tenis topu üzerine oturmak fayda sağlar.
 • Topuklara değme şeklinde gevşeme egzersizleri çok yarar sağlar.
 • Makat kenarına her iki taraftan parmaklar ile yumuşak bir şekilde günde ortalama 50 kez masaj yapılması puborektal kas adı verilen bu bölgede kasılmaya yol açan kasta rahatlama sağlar.
2. Oturma banyosu ve buz uygulaması:
Ilık su ile oturma banyosu ve dönüşümlü olarak paketlenmiş buz uygulaması yarar sağlar. Oturma banyosunu, günde 5-6 kez 24o C ile 38o C arasındaki sıcak su içine 15-20 dakika süre ile oturarak yapmak yarar sağlar. Yaz aylarında denize veya havuza girmek yarar sağlar.

3. İlaçlar:
 • Asetaminofen, Parasetamol, İbuprofen veya Naproksen türü ağrı kesici ilaçlar ağrıları dindirmede yararlıdır.
 • Diazepam adlı sakinleştirici ilacın da etkili olduğu görülmüştür.
 • Proktalgia fugax tedavisinde aslen salbutamol veya albuterol adlı astım ilaçları ve Klonidin adlı tansiyon ilacı kullanılmaktadır, ancak Proktalgia fugax’ı kesin olarak tedavi ettiği bilinen bir ilaç yoktur.
 • Nitrogliserinli krem (% 0.2 veya % 0.4’lük) veya gliseril trinitrat krem ile masaj makat kaslarında gevşeme yaparak, çok yarar sağlar.
 • Diltiazem: makat kaslarında gevşemeye neden olur.
4. Botoks tedavisi
Bazı vakalarda Botulinum toksini (Botoks) enjeksiyonunun gayet etkili olduğu bilinmektedir.

5. Pudendal sinir bloğu
Pudendal sinir blokajının yani makat bölgesine giden ağrı sinirinin bazı kimyasal maddeler verilerek dondurulmasının, bazı vakalarda etkili olduğu bildirilmiştir. 2005 yılında Takano, proktalgia fugax sorunu olan 68 hastaya pudendal sinir bloğu uygulamış ve hastaların % 65’inde yakınmaların tamamen kaybolduğunu ve % 25’inde ise azaldığını belirlemişlerdir.

Makatta ağrı durumunda nasıl bir yol izlemelidir?
Makat ağrısı durumunda kişilerin tek yapmaması gereken, kendi kendine tedavi yöntemleri aramaktır. Burada en yararlı olacak davranış mutlaka konunun uzmanı olan bir Genel Cerraha başvurmaktır. Bu konu ile yoğun olarak uğraşan cerrah grubuna, Proktolog veya kolorektal cerrah adı verilir ve Genel Cerrahi’nin bu bölümüne ise kolorektal cerrahi, koloproktoloji veya proktoloji adları verilir.
 
     


Anahtar kelimeler: makat çatlağı, anal fissür, hemoroid, basur, mayasıl, tromboze hemoroid, gebelikte hemoroid, gebelikte makat çatlağı, hamilelikte hemoroid, hamilelikte makat çatlağı, babasıl, diyare, ishal, Proktalgia fugax, Levator ani sendromu, makat kanseri, makat karsinomu, anal kanser, anal karsinom, anüs kanseri, anüs ca, anal ca, anüs karsinomu, rektum kanseri, rektum ca, rektum karsinomu, makat apsesi, anal apse, anorektal apse, perianal apse, makat fistülü, anal fistül, anorektal fistül, perianal fistül, anal kriptit, proktit, rektit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, anismus, Herpes virüs enfeksiyonu, makat siğili, anal kondilom, kondiloma akuminata, makat yolu ile cinsel temas, anal seks, arkadan ilişki, ters ilişki, makattan ilişki, koksikodini, fekal impaksiyon, perianal hematom, makat bölgesinde kanama, makatta kaşınma, makatta kaşıntı, pruritus ani, soliter rektal ülser sendromu, makat bölgesi yaralanması, Botulinum toksini, Botoks tedavisi, gliseril trinitrat krem, tromboze hemoroid, hemoroid pıhtılaşması, kolorektal cerrahi, koloproktoloji, proktoloji, proktolog, kolorektal cerrah, defekografi, anorektal manometri, anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, endorektal ultrasonografi, endoanal ultrasonografi, ERUS, EAUS, nitrogliserin krem, gliseril trinitrat krem

Kaynaklar

 1. Bouchoucha M, Mary F, Bon C, et al. Sleep quality and functional gastrointestinal disorders. A psychological issue. J Dig Dis 2018; 19 (2): 84-92.
 2. Schmulson MJ, Drossman DA. What is new in Rome IV. J Neurogastroenterol Motil 2017; 23 (2): 151-163.
 3. Simren M, Palsson OS, Whitehead WE. Update on Rome IV criteria
 4. for colorectal disorders: Implications for clinical practice. Curr Gastroenterol Rep 2017; 19 (4): 15. doi: 10.1007/s11894-017-0554-0.
 5. Bharucha AE, Lee TH. Anorectal and pelvic pain. Mayo Clin Proc 2016; 91 (10): 1471-1486.
 6. Navas-Cuéllar JA, Jiménez-Rodríguez RM, Aparicio-Sánchez D, et al. Vacuolar internal anal sphincter myophaty as a rare cause of proctalgia fugax and constipation. Rev Esp Enferm Dig 2015; 107 (1): 52-53.
 7. Armañanzas L, Arroyo A, Ruiz-Tovar J, et al. Chronic idiopathic anal pain. Results of a diagnostic-therapeutic protocol in a colorectal referral unit. Cir Esp 2015; 93 (1): 34-38.
 8. Jeyarajah S, Purkayastha S. Proctalgia fugax. MAJ 2013; 185 (5): 417.

 9. Atkin GK, Suliman A, Vaizey CJ. Patient characteristics and treatment outcome in functional anorectal pain. Dis Colon Rectum 2011; 54 (7): 870-875.

 10. Chiarioni G, Asteria C, Whitehead WE. Chronic proctalgia and chronic pelvic pain syndromes: new etiologic insights and treatment options. World J Gastroenterol 2011; 17 (40): 4447-4455.
 11. Jeyarajah S, Chow A, Ziprin P, et al. Proctalgia fugax, an evidence-based management pathway. Int J Colorectal Dis 2010; 25 (9): 1037-1046.

 12. Vieira AM, Castro-Poças F, Lago P, et al. The importance of ultrasound findings in the study of anal pain. Rev Esp Enferm Dig 2010; 102 (5): 308-313.
 13. Chiarioni G, Nardo A, Vantini I, et al. Biofeedback is superior to electrogalvanic stimulation and massage for treatment of levator ani syndrome. Gastroenterology 2010; 138 (4): 1321-1329.
 14. Falletto E, Masin A, Lolli P, et al, GINS (Italian Group for Sacral Neuromodulation). Is sacral nerve stimulation an effective treatment for chronic idiopathic anal pain? Dis Colon Rectum 2009; 52: 456-462.
 15. Rao SS, Paulson J, Mata M, et al. Clinical trial: effects of botulinum toxin on Levator ani syndrome--a double-blind, placebo-controlled study. Aliment Pharmacol Ther 2009; 29: 985-991.
 16. Pascual I, García-Olmo D, Martínez-Puente C, et al. Ultrasound findings in spontaneous and postoperative anal pain. Rev Esp Enferm Dig 2008; 100: 764-767.
 17. de Parades V, Etienney I, Bauer P, et al. Proctalgia fugax: demographic and clinical characteristics. What every doctor should know from a prospective study of 54 patients. Dis Colon Rectum 2007; 50 (6): 893-898.

 18. Singh GP. Proctalgia fugax with dysthymia. Indian J Psychiatry 2006; 48 (2): 126-127.
 19. Sánchez Romero AM, Arroyo Sebastián A, Pérez Vicente FA, et al. Treatment of proctalgia fugax with botulinum toxin: results in 5 patients. Rev Clin Esp 2006; 206: 137-140.
 20. Takano M. Proctalgia fugax: caused by pudendal neuropathy? Dis Colon Rectum 2005; 48:114-120.
 21. Gracia Solanas JA, Ramírez Rodríguez JM, Elía Guedea M, et al. Sequential treatment for proctalgia fugax. Mid-term follow-up. Rev Esp Enferm Dig 2005; 97: 491-496.
 22. Martorell P, Azpiroz F, Malagelada JR. Hypertrophic myopathy of the internal anal sphincter: a rarely recognized cause of proctalgia. Rev Esp Enferm Dig 2005; 97: 527-529.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Güncelleme tarihi: 10.09.2018

 

Üye Girişi
Taviloğlu Forum Sorularınızı Yanıtlayalım Kolorektal Cerrahi, Proktoloji, Kolonoskopi