Özel Sekreter ve Randevu: (0212) 219 84 84 / (0530) 326 06 96
       

Makatta Şişlik   

Video'yu izlemek için tıklayınız. Foruma gitmek için tıklayınız.
İlgili Videolar

Makatta şişlik ne anlama gelir?

Kişinin daha önceden herhangi bir yakınması olmadan makat bölgesinde eline bir düzensizlik, kitle veya tümseklenme gelmesine makatta şişlik adı verilir.

Makatta şişlik neden olur?
- Basur (hemoroid): % 15 oranında
- Makat apsesi: % 9
- Makat çatlağı (anal fissür)
- Makatta fistül
- Makat siğili: % 6
- Kıl dönmesi: % 4
- Cinsel temasla bulaşan makat hastalıkları
- Crohn hastalığı
- Ülseratif kolit
- Bekçi veya nöbetçi memeler
- Bağırsak kanseri: % 1-7 şişlikler kanser nedeni ile olur
- Makat kanseri
- Rektum kanseri
- Rektal polip
- Costello sendromu
- Fokal dermal hipoplazi
- Proktit (rektit)
- Makat sarkması (rektal prolapsus)
- Rahim sarkması
- Rektosel
- Makatta kaşıntı (anal pruritus)
- İdrar yolu enfeksiyonları (makatta dolgunluk hissine neden olurlar)

Basur nedir?
Basur; hemoroid, mayasıl ve babasıl olarakta adlandırılır. Sürekli kabızlık veya ishal, yanlış tuvalet alışkanlıkları veya hamilelik nedeniyle görülen hemoroid, makat (anüs ve rektum) bölgesindeki damarların ve bağ dokularının sarkması olarak tanımlanabilir. Hemoroid veya basur, 50 yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülür.

Makatta fistül nedir?
Makatta fistül; anorektal fistül, anal fistül veya perianal fistül olarakta adlandırılır. İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir bağlantı, kanal veya tünelin oluşmasına ''fistül'' denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile anorektal fistül (makat fistülü) denir. Nerede ise vakaların tümünde, geçmişte olan bir apse mevcuttur ve apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır.

Makat apsesi nedir?
Makat apsesi; perianal apse, anorektal apse veya anal apse olarakta adlandırılır. Makat bölgesinde içinde iltihap dolu bir kesecik oluşmasıdır. Makat çevresinde ağrı, üşüme, titreme ve ateş şikayeti olan hastalarda makatta apse veya altta yatan makat fistülü hastalığı olabilir. Makatta apse, makat bölgesindeki salgı bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması ile gelişir. Kalın barsak iltihapları, aşırı ishal gibi durumlar makatta apse gelişmesine neden olabilirler.

Makat siğili nedir?
Makat siğili, yada anal kondilom, makat kondilomu, makatın çevresini ve içini etkileyen bir durumdur, aynı zamanda cinsel organların etrafını da etkileyebilir. Toplu iğne başı gibi noktalar halinde belirirler. Sıklıkla ağrı veya huzursuzluk yaratmazlar, bu nedenle hasta sorunun farkında bile olmayabilir.

Crohn hastalığı nedir?
Crohn hastalığı, sindirim sisteminin ağız boşluğu ile kalın bağırsak arasındaki tüm bölümlerini tutabilen iltihabi bir bağırsak hastalığıdır. Sıklıkla hastalığın ince bağırsağın son kısmını (ileum) ve kalın bağırsağın başlangıç bölümünü (çekum) tuttuğu bilinmektedir. Crohn hastalığının oluş nedeni çoğu zaman bilinmemektedir, ancak sıklıkla vücuttaki iltihabi (enflamatuvar) kimyasal medyatörlerin dengesizliği sonunda olduğu düşünülmektedir. Günümüzde, kalıtımsal (NOD2 geni), mikrobik (Mikobakterium paratüberkülozis, Psödomonas ve Listeria), bağışıklık sistemi ile ilgili (interlökinler and tümor nekrozan faktör - TNF), çevresel faktörlerle (sigara kullanımı), diyete bağlı, damarsal ve stres ile oluşabildiği ileri sürülmektedir. 

Ülseratif kolit nedir?
Ülseratif kolit, kalın bağırsakların iç yüzeyini döşeyen bölümün iltihaplanması ile seyreden bir hastalıktır. Olguların yaklaşık % 95'inde kalın bağırsağın son kısmı olan rektum'un tutulumu vardır. Ülseratif kolit hastalığı sıklıkla makattan yukarıya doğru kalın bağırsak boyunca yayılır.

Bekçi meme veya nöbetçi meme nedir?
Makat çatlağı (anal fissür) ve Crohn hastalığı olan hastalarda, oluşan deri çıkıntılarına: skin tag,  bekçi meme, nöbetçi meme, fibroepitelyal polip, fibroma molluskum, fibroma  pendulum, papilloma kolli adları verilir. Bu nöbetçi memeler sıklıkla hastalar tarafından basur memesi veya makat siğili sanılırlar. 

Makat kanseri nedir?
Makat kanseri; anal kanser, anüs kanseri, makat ca, anüs ca, anal ca olarak ta adlandırılır. Makat kanalı etrafı kaslarla çevrili olan bir geçit olup, etrafındaki cilt hücrelerinden kanser gelişmesine makat kanseri denir. Sindirim sistemi kanserlerinin % 4'ünü oluştururlar. Henüz kanser oluşturmamış hücrelere ağır displazi, insitu karsinom veya Bowen hastalığı denir.

Rektum kanseri nedir?
Kalın bağırsağın makata (anüs) açılan bölümüne rektum adı verilir ve bu bölümden kaynaklanan kanserler ise rektum kanseri adını alır. Rektum, sakrum adı verilen kuyruk sokumu kemiğinin önünde yer alır. Rektum'un üst (makat girişinden itibaren 10-12. cm'ler arası), orta (makat girişinden itibaren 8-10. cm'ler arası) ve alt (makat girişinden itibaren 4-7. cm'ler arası) olmak üzere üç ayrı bölümü vardır. Kalın bağırsak ve rektum kanseri ABD'de kanserden ölümleri arasında üçüncü sırada yer alır. Rektum kanseri, kalın bağırsak kanserlerinin % 20'sinin oluşturur ve % 10'unun ise rekto-sigmoid bölgede yerleştiği bilinmektedir. Böylelikle, rektum kanserleri, kalın bağırsak kanserlerinin 1/3'ünü oluşturur.

Rektal polip nedir?
Rektum organında yer alan poliplere 'rektal polip' adı verilir. Polipler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan organın iç yüzeyine doğru büyüyen kitlelerdir. Erişkinlerin % 15-20'sinde görülürler. Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın bazılarında kanser gelişimi görülmektedir. Polipler kalın bağırsağın tüm bölümlerinde görülmesine karşın sıklıkla kalın bağırsağın sol bölümü, sigmoid kolon ve rektum'da bulunurlar.

Fokal dermal hipoplazi nedir?

Fokal dermal hipoplazi; deride, yüzde, dişlerde ve kemiklerde değişikliklere yol açan kalıtsal bir hastalıktır. Makat bölgesinde şişliklere neden olabilir.

Costello sendromu nedir?
Costello sendromu çok ender görülen ve deride papillom adı verilen deri urları ile seyreden bir hastalıktır. Başın büyük olması, zeka geriliği, şaşılık ve deride papillom adı verilen urlar görülür. Bu papillomların makat bölgesinde görülmesi halinde diğer makat sorunları ile karıştırılabilir.

Proktit nedir?
Proktit veya rektit kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun iltihabına verilen addır. Kabızlık, makatta dolgunluk ve huzursuzluk hissi, karın sol alt tarafında ağrı, makattan kanama, makatta ağrı, dışkıda kan veya mukus olması, dışkılama hissi (tenezm) ve kanlı ishal gibi yakınmalara yol açar.

Makat sarkması nedir?
Kalın bağırsağın makata yakın olan son bölümü yani rektum'un makattan dışarı sarkması veya fıtıklaşmasına, makat sarkması veya 'rektal prolapsus' denir. Makat dışkı tutma kasının zayıflaması sonucunda dışkı veya mukus adı verilen sümüksü sıvının gelmesi söz konusu olabilir.

Rahim sarkması nedir?
Rahim sarkması; rahim düşüklüğü veya desensus uteri, ileri yaş, fazla sayıda doğum veya yaralanmaya bağlı olarak, rahimin aşağıya doğru sarkmasıdır. Sıklıkla belirti vermeyebilir, kadınlık organında (vajina) dolgunluk hissi, sık idrara gitme, zor idrar yapma, kabızlık ve makatta dolgunluk gibi belirtilere neden olur. Bazı durumlarda, rektosel ile birlikte olabilir.

Rektosel nedir?
Rektosel, rektum adı verilen kalın bağırsağın son bölümünün vajina (hazne) içine fıtıklaşmasıdır. Rektum duvarı incelebilir ve vajina tarafına doğru balonlaşıp fıtık yapabilir ve bağırsak hareketleri sırasında aşağıya doğru sarkabilir. Rektosel, sıklıkla kadınlarda görülmekle birlikte, ender olarak erkeklerde de olabilir.

Makatta şişlik durumunda basit önlem olarak ne yapılabilir?
Özellikle aniden gelişen (akut) makat şişliklerinde, hastalar şiddetli bir makat ağrısından yakınırlar.

  • Ilık su (24-38o C) içine 15-20 dakika süre ile oturma banyosu yapmak
  • Aniden gelişen (akut) şişliklerde 5 dakika kadar plastik poşete sarışmış bir avuç kadar buzun içine oturmak, makattaki ağrıyı gidermek açısından çok yararlıdır.
  • Lokal aneztezik madde (Lidocaine) içeren kremler
  • Kortizonlu kremler
  • Hamamelis virginian, ''cadı fındığı'' veya 'witch hazel' olarak anılan kremin sürülmesi ağrıyı almakta çok etkilidir.
  • Vücut geliştirme, motosiklete, bisiklete veya ata binme gibi sporların makat şişliği durumunda yakınmaları arttıracağını bilmek yararlı olur.
  • Tuvalette uzun süre oturma ve fazla ıkınma yapılması ile makat kaslarındaki basınç ve gerginliğin artacağı ve bunun da makattaki ağrıyı daha da arttıracağını bilmek faydalıdır. Tuvalette bilmece veya sudoku çözmek, laptop, vb. elektronik cihazlarla vakit geçirmek ve gazete okumanın yakınmaları arttırdığını hatırda tutmakta yarar vardır.
Makatta şişlik durumunda ne zaman doktora gitmek gerekir?
Makatta şişlik tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Makat hastalıkları ve bağırsak cerrahisi üzerine yoğunlaşan Genel Cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, kolorektal cerrah veya koloproktolog ve bu bölüme ise kolorektal cerrahi yada proktoloji adı verilir.

Anahtar kelimeler: makatta şişlik, basur, bağsur, hemoroid, mayasıl, babasıl, anüs, rektum, makat çatlağı, makatta çatlak, anal fissür, makat fistülü, anorektal fistül, anal fistül, perianal fistül, makat apsesi, perianal apse, anorektal apse, anal apse, makat siğili, anal kondilom, makat kondilomu, kondiloma akuminata, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, skin tag, bekçi meme, nöbetçi meme, makat kanseri, anal kanser, anüs kanseri, makat ca, anüs ca, anal ca, Bowen hastalığı, rektum kanseri, rektum ca, rektal polip, Costello sendromu, papillom, fokal dermal hipoplazi, proktit, rektit, tenezm, makat sarkması, rektal prolapsus, rahim sarkması, rahim düşüklüğü, desensus uteri, rektosel, proktolog, kolorektal cerrah, koloproktolog, kolorektal cerrahi, proktoloji, proktoloji uzmanı

Kaynaklar
1. Spanos CP. Anal skin tags: removal made simple. Colorectal Dis 2012; 14 (10): e747-748.
2. Korelitz BI. Response to: Anal skin tags: Do not injure the elephants. J Clin Gastroenterol 2010 Aug 7.
3. Mohanty PH, Sood V, Saubermann LJ. A 16-year-old girl with perianal skin tags. Pediatr Ann 2012; 41 (6): 10-12.
4. Korelitz BI. Anal skin tags: an overlooked indicator of Crohn's disease. J Clin Gastroenterol 2010; 44 (2): 151-152.
5. Kuehn HG, Gebbensleben O, Hilger Y, et al. Relationship between anal symptoms and anal findings. Int J Med Sci 2009; 6 (2): 77-84.
6. Wang LT, Wu CC, Hsiao CW, et al. A modified Ferguson hemorrhoidectomy for circumferential prolapsed hemorrhoids with skin tags. Dis Colon Rectum 2008; 51 (4): 456-461.
7. Bonheur JL, Braunstein J, Korelitz BI, et al. Anal skin tags in inflammatory bowel disease: new observations and a clinical review. Inflamm Bowel Dis 2008; 14 (9): 1236-1239.
8. Khaikin M, Chowers Y, Zmora O. Perianal Crohn's disease. Isr Med Assoc J 2007; 9 (3): 163-168.
9. Gerjy R, Nyström PO. Excision of residual skin tags during stapled anopexy does not increase postoperative pain. Colorectal Dis 2007; 9 (8): 754-757.
10. Brühl W; German Society of Coloproctology; German Society of Dermatology. Interdisciplinary guidelines of the German Society of Coloproctology and the German Society of Dermatology. Anal skin tags. J Dtsch Dermatol Ges 2006; 4 (10): 892-893.
11. Singh B, McC Mortensen NJ, Jewell DP, et al. Perianal Crohn's disease. Br J Surg 2004; 91 (7): 801-814.
12. Sailer M, Bussen D, Debus ES, et al. Quality of life in patients with benign anorectal disorders. Br J Surg 1998; 85 (12): 1716-1719.
13. Solomon MJ. Fistulae and abscesses in symptomatic perianal Crohn's disease. Int J Colorectal Dis 1996; 11 (5): 222-226.
14. Fazio VW, Fjandra JJ. The management of perianal diseases. Adv Surg 1996; 29: 59-78.
15. Connell WR, Sheffield JP, Kamm MA, et al. Lower gastrointestinal malignancy in Crohn's disease. Gut 1994; 35 (3): 347-352.
16. Kangas E. Anal lesions complicating Crohn's disease. Ann Chir Gynaecol 1991; 80 (4): 336-339.
17. Taylor BA, Williams GT, Hughes LE, et al. The histology of anal skin tags in Crohn's disease: an aid to confirmation of the diagnosis. Int J Colorectal Dis 1989; 4 (3): 197-199.
18. Muram D. Anal and perianal abnormalities in prepubertal victims of sexual abuse. Am J Obstet Gynecol 1989; 161 (2): 278-281.
19. Somerville KW, Langman MJ, Da Cruz DJ, et al. Malignant transformation of anal skin tags in Crohn's disease. Gut 1984; 25 (10): 1124-1125.
20. Hobbiss JH, Schofield PF. Management of perianal Crohn's disease. J R Soc Med 1982; 75 (6): 414-417.
21. Thomson H. The anal cushions--a fresh concept in diagnosis. Postgrad Med J 1979; 55 (644): 403-405.
22. www.tavilogluproktoloji.com
23. www.hemoroiduzmani.com
24. www.hemoroidbilgisi.com
25. www.makattacatlak.com
26. www.genelcerrah.com
27. www.makatkanamasi.com
28. www.barsakcerrahisi.com
29. www.fascrs.org
30. www.medicinenet.com
31. www.mayoclinic.com
32. www.emedicine.medscape.com
33. www.emedicinehealth.com
34. www.wrongdiagnosis.com
35. www.tkrcd.org.tr
36. www.rightdiagnosis.com


Foruma gitmek için tıklayınız. Geri

Uzmanlık Alanları:
Genel Cerrahi
Kolorektal Cerrahi
Laparoskopik Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Robotik Cerrahi
Endoskopi
Meme Hastalıkları