Özel Sekreter ve Randevu: (0212) 219 84 84 / (0530) 326 06 96
       

Meme İltihabı (Mastit)   

Video'yu izlemek için tıklayınız. Foruma gitmek için tıklayınız.
İlgili Videolar

Meme iltihaplanması nedir?
Meme iltihabı sıklıkla lohusalık döneminde olan meme enfeksiyonudur. Lohusaların ortalama % 1-3’ünde doğumdan sonraki ilk haftalarda görülür. Meme iltihabının diğer adları mastit, kronik mastit, meme apsesi ve meme enfeksiyonudur.  Meme organı çeşitli bez ve kanallardan oluşur ve bunlar koyu kahverengi renkteki meme başına açılırlar. Lohusalık döneminde bu kanallar süt ile dolar. Bir kızın ergenliğe girmesi ile birlikte memede yağ oranı artmaya başlar. Süt biriktiren kanallar meme başından koltukaltına dek uzanırlar. Sınırlı bir boşlukta iltihap birikirse buna ‘meme apsesi’ denir ve daha ciddi bir durumdur. 

Meme iltihaplanması neden olur?
- Meme iltihaplanmasına % 95 oranında stafilokok adı verilen ciltte barınan bakteriler neden olur ve sıklıkla lohusalık döneminde görülürler.
- Lohusalık dışında meme enfeksiyonu ender olarak görülür ve altta yatan şeker hastalığı (diyabet), kronik hastalıklar, AİDS ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır. 
- Annenin stres altında süt kanalları yeterince uyarılmazsa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihaba sebep olur.
- Bebeğin emme sırasında ağzından bulaşan bir bakteri ile meme başındaki çatlaklar aracılığı ile süt kanallarına geçip orada iltihaplanma yaratabilir.
- Anne lohusalık döneminde yeterince sıvı almazsa sıvı kaybına bağlı olarak ateşi yükselebilir ve bu tabloya genelde ‘süt ateşi’ adı verilir.

Kronik mastit ne demektir?
Kadınların adetten kesilmesini takiben yani menapoz döneminde tekrarlayan meme iltihaplarına kronik mastit adı verilir. Sıklıkla, meme kanallarında gelişen kronik iltihabi durum nedeni ile olur. Vücuttaki hormon değişikliklerine bağlı olarak süt ve atıklar meme kanallarında topaklar halinde göllenip tıkanmaya neden olabilir. Bu tıkanıklıkta bakteri enfeksiyonları için uygun zemin hazırlar. Sıklıkla antibiyotik tedavisi ile bu durum düzeltilebilir.

Süt akamamasının belirtileri nelerdir?
- Meme cildinde kızarıklık
- Memenin veya memelerin hassas, gergin ve ağrılı olması
- Memenin irileşmesi veya şişmesi
- Emzirdikten sonra memede veya memelerde rahatlama olmaması
- Meme ucunun yaralanması
- Koltukaltı bezelerinin şişmesi
- Vücutta ağrılar ve kırgınlık hissi
- Ateşlenme ve titreme hissi

Meme apsesinin belirtileri nelerdir?
Memede sınırlı bir boşlukta cerahat birikmesine ‘meme apsesi’ adı verilir. Meme apsesi, sorun olan bölgede ağrı, ısı artışı, şişlik, hassasiyet, ateş ve kızarıklık ile kendisini belli eder. Bazen meme başından iltihaplı akıntı olabilir.

Meme iltihaplanmasında durumunda ne önlemler alınabilir?
- Bebeğinizi sık emzirin
- Ağrıyan, dolgun bölgeye soğuk bir bez veya bir beze sarılmış buz yerleştirin
- Sütün daha iyi akması için emzirmeden önce ve emzirirken memeye masaj yapın.
- Emzirirken bebeğinizi her seferinde farklı bir açıda tutun
- Bu şekilde sonuç alınamazsa mutlaka bir Cerrah’a başvurunuz; antibiyotik tedavisi veya girişim gerebilir.
- Meme uçlarını silmek için alkol veya sabun gibi tahriş edici maddeler kullanmayınız.
- Meme ucu çatlaklarında Lanolin’li pomadların bu bölgede kurumaya engel olarak olumlu etkisi vardır.
- Bebeğinizin ağzında beyaz lekeler ile belli olan mantar enfeksiyonu varlığını kontrol edin.

Meme iltihaplanması kansere dönüşür mü?
Meme iltihaplanması kansere dönüşmez, ancak ender ve saldırgan bir meme kanseri türü olan iltihabi (enflamatuvar) meme kanseri yanlışlıkla meme iltihabı ile karışabilir.

İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri nedir?
İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri tüm meme kanserlerinin % 1-5’ini oluşturur. Daha sık olarak genç kadınlarda ve siyah ırkta görülür. Erkeklerde ise daha ender ve ileri yaşlarda görülür.  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri adı verilmesinin nedeni kanser hücreleri tarafından lenf damarlarının tıkanması ve böylelikle memede aynene basit bir meme iltihabında olduğu gibi, şişlik ve kızarıklık bulgularının gelişmesidir. 

İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri nasıl belirti verir?
İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri; memede kızarıklık, şişlik, ağırlık hissi, yanma, batma ve ısı artışı ile belirti verir. Meme cildi lenf damarlarının tıkanmasına bağlı olarak ‘portakal’ gibi pütürlü bir görünüm alır (peau d'orange) ve sıklıkla ele gelen belirgin bir kitle yoktur. Kollar ve boyundaki lenfler de beraberinde şişebilir.  

İltihabi (enflamatuvar) meme kanserinin tanısı nasıl konulur?
İltihabi (enflamatuvar) meme kanserini, basit meme iltihabından ayırt edebilmek için öncelikle bir Genel Cerrah muayenesi gereklidir. Tanıyı pekiştirmek için sıklıkla, meme ultrasonografisi, mamografi ve biyopsi (doku örneği veya parça alınması) ile konulur. İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri ileri evre (evre 3b veya evre 4) olarak sınıflandırılırlar. Meme kanserinin 3b evresinde olması bölgesel olarak ileri aşamada bir hastalık, 4. evrede olması ise uzak organlara sıçrama (metastaz) yaptığını gösterir.

İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri nasıl tedavi edilir?
İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri hızla sıçrama (metastaz) yapan bir meme kanseri türü olduğundan, tedavisinde ameliyat öncesinde (neoadjuvan) kemoterapi, cerrahi, radyoterapi, hedefli tedavi ve hormon tedavisi uygulanır. Kemoterapi verilerek vücuda yayılması veya yayılmış ise, vücuda olumsuz etkileri önlenmeye çalışılır. Burada ameliyatla tümör yani kanserli hücreler o bölgeden uzaklaştırılır ve koltukaltındaki lenf bezleri cerrahi olarak alınır. Hedefli tedavi olarak trastuzumab (Herceptin®) verilebilir.

İltihabi (enflamatuvar) meme kanserinin seyri nasıldır?
İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri vakalarında diğer meme kanseri türlerine göre seyir daha kötüdür. İltihabi (enflamatuvar) meme kanserinde, 5 yıllık sağkalım hastaların % 25-50’sinde mümkündür.

Anahtar Kelimeler: Meme iltihabı, mastit, loğusa, lohusa, meme kanseri, iltihabi meme kanseri, enflamatuvar meme kanseri, inflamatuvar meme kanseri, meme ultrasonu, mamografi, meme biopsisi, süt ateşi, kronik mastit, meme apsesi, memede kızarıklık, memede şişme

Kaynaklar
www.genelcerrah.com 
www.drtaviloglu.tv 
http://www.emedicinehealth.com/
www.cancer.gov


Foruma gitmek için tıklayınız. Geri

Uzmanlık Alanları:
Genel Cerrahi
Kolorektal Cerrahi
Laparoskopik Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Robotik Cerrahi
Endoskopi
Meme Hastalıkları